Boszorkányszombatnak (Hexensabbat vagy triple witching hour) nevezik a tőzsdén minden negyedév utolsó hónapjának harmadik péntekjét, amikor számos határidős és más származékos termék kifutása van. Ilyenkor megnő annak az esélye, hogy élénk árelmozdulások következzenek be vagy a forgalom meglóduljon, mert a kifutó pozíciókat sokan megújítják (vagy még kifutás előtt lezárják).
Most is eljött egy ilyen, ám eddig ennek nem sok látszatja van. A befektetők valószínűleg emésztik a szerdai Fed-döntést és annak meglepetést okozó indoklását. Az európai tőzsdék tizenegy óráig minimális esést hoztak össze, a DAX index nem változott érdemben, a francia CAC 0,2 százalékkal esett, akárcsak a 600 európai részvényt ábrázoló EuroStoxx 600 mutató. Az amerikai S&P 500 index határidős verziója is csak csekély, 0,1 százalékos esést mutat.
De a budapesti parkett hangos, a BUX index tíz óra körül volt 0,9 százalékos pluszban is, most 0,4 százaléknál tart, ami persze újabb történelmi rekord. A prímet a Mol adja meg, 1,7 százalékkal emelkedik 20 410-re, újabb éves csúcsra. Az OTP is volt pluszban, de most 0,4 százalékos mínuszban 8346 forinton áll. A Richter 6181 forintos ára mindössze két forinttal alacsonyabb a tegnapinál, a Magyar Telekom 0,6 százalékkal 492-re ment fel.
A forint tartja a tegnap délutáni meglepetésszerű erősödés nyomán elért szintet, az euró 312,40 forint, ami csak pár fillérrel alacsonyabb a csütörtök estinél. A dollár kissé korrigál, azaz esik a nagy rekorddöntögetés után (14-15 éves csúcsokra ért tegnap), az euróval szemben 1,04-ről 1,045-re ment fel az ára. A dollár forintban 298,70, tegnap volt 301 felett is.
Több brókercég, például a KBC Equitas szerint ma kissé csökken a Richter súlya a CECE közép-kelet-európai részvényindexben, ez enyhe eladói nyomást jelenthet a mai napon. Nyertes lehet például az osztrák Erste Group részvénye.
Az Erste Befektetési Zrt. hírlevelében azt írja, az év utolsó határidős kifutása miatt nagy lehet ma a forgalom a tőzsdéken. A forint tegnapi erősödése azért meglepő szerintük „első ránézésre, mert a tőkekiáramlás miatt gyengülnie kellene”.
Az elmúlt hetekben ugyanis mintegy 300 milliárd forintnyi magyar állampapírt adtak el a külföldiek, s „az a gyanúnk, hogy ez az eladási hullám még nem ért véget”. Az állomány most 3500 milliárd forint körül áll, 2009-ben ez 2000 milliárd forintra csökkent.
A nagy brókercég szerint számos befektető euró pozícióból dollárba lép át, ami átmenetileg a forintra is erősítő hatással van. A cégnél azt gondolják, hogy az év vége közeledtével inkább újra gyengülő pályán lesz a forint az euróval szemben is.
Az olaj enyhe csökkenésben van 53,80 és 50,60 dollárnál (Brent, illetve WTI), az arany és az ezüst az elmúlt hetek esései után felfelé korrigál.
Európában az autóipar és az olajipar felfelé húzzák, a bankok, kiskereskedelem és egészségügyi részvények lehúzzák az indexeket.