1p
Világszerte megindult a lassú gazdasági növekedés, a jegybankok tovább öntik a pénzt a gazdaságba, csúcsra járnak a tőzsdeindexek, a mélybe estek a kötvényhozamok. Magyarországon egyelőre még várat magára a növekedési fordulat - mi lesz a forinttal? Mibe fektessük a pénzünket?

A beszerzői menedzser indexek általában jó indikátorai a gazdaságok teljesítményének alakulásáról – ezek az indexek lassú kilábalásról tanúskodnak. Európa megkezdte a felzárkózást Amerikához, a folyamat azonban a vártnál valamivel lassabban megy végbe.

A pénznyomdák világszerte tovább pörögnek, a jegybankok mérlegfőösszege növekszik. A pénz egy része azonban a gazdaság helyett a bankoknál marad – nem véletlen, hogy egyre gyakrabban merül fel a negatív kamatráta ötlete, ami gyakorlatilag büntetné a készpénz tartását, és ösztönözheti a gazdaságba való kihelyezést.

 

 

Van pénz - merre vadásznak a befektetők?

Kuti Ákos

A fejlett kötvénypiacokon a hozamok a mélyben vannak, azonban amíg a likviditás ilyen bőségesen árad a piacokra, még lesz tér a további hozamcsökkenésre is – véli Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A befektetők világszerte vadásszák azokat a lehetőségeket, amelyekkel nyereségre tehetnének szert - és ebben egyre kényelmetlenebbé kezd válni a fejlett piac. Bár vannak, akik ragaszkodnak a legbiztonságosabb befektetésnek tekintett eszközökhöz, ők legfeljebb a tőke megvédését tűzhetik ki célul, és nagy valószínűséggel negatív reálhozammal számolhatnak.

Előremutató P/E ráta (price / earnings): az egyik leggyakrabban használt tőzsdei mutató, megmutatja, hogy az aktuális részvényárfolyam hogyan arányul az egy részvényre jutó várható nyereséghez – leegyszerűsítve azt, hogy a részvény túlértékelt vagy alulértékelt, venni érdemes vagy eladni.

Miután a tőzsdeindexek teljesítményével kapcsolatban hétről-hétre újabb és újabb csúcsokról érkeznek hírek, joggal merül fel a kérdés: vajon túlárazott-e a részvénypiac? Lufi fújódik, vagy megalapozott a növekedés? Kuti Ákos szerint az amerikai előretekintő P/E még csak közelít a válság előtti szinthez, a számok azt mutatják: még lehet további tér az erősödés előtt.

A piacokat irányító legfontosabb esemény most az, hogy Japánban is elindult a pénznyomda, az alapelv nagyjából ugyanaz, mint Amerikában – az eredmény azonban az Equilor szerint más lesz, mint az Egyesült Államokban. Az amerikai tőkepiac meglehetősen fejlett, kiemelkedően magas a megtakarításokon belül például a részvények aránya. Japánban ezzel szemben alig 5 százalék körüli a részvénybefektetések aránya, erős túlsúlyban van a deviza és a bankbetét a megtakarítási szerkezetben.

 


A japán infláció - hogy lesz ebből 2% ?
Forrás: Equilor

 

A japán pénznyomda tehát egészen más kiindulási helyzetből startol; az infláció gerjesztése a jen gyengítésén keresztül beindult, azonban az Equilor várakozása szerint további intézkedésekre lesz szükség a 2 százalékra emelt inflációs cél eléréséhez.

---- Új szelek fújnak a magyar jegybankban ----

A magyar helyzet: új szelek fújnak a jegybankban

Szántó András

Szántó András, Az Equilor Befektetési Zrt. devizaüzletágának igazgatója szerint itthon új szelek fújnak: új vezetése van a jegybanknak, az infláció a célon belülre esett, az MNB így elővehette a gazdasági növekedés támogatásának ötletét új hitelprogramja keretében. A koncepcióról még folynak az egyeztetések, azonban látszik, hogy van érdeklődés a szereplők részéről.

A program elemei közül leginkább a kéthetes kötvények betétté alakítása teremthet új helyzetet a piacokon: korábban közvetlenül is befektethettek a magyar alapkamaton a külföldi nagybefektetők úgy, hogy csak a magyar állam kockázatát kellett futni – a betéthez azonban csak egy Magyarországon tevékenykedő bankon keresztül férhetnek hozzá.

A kkv-knak szóló 250 milliárdos hitelprogramot alapvetően jó ötletnek tartja a szakember, vonzó lehet a 2,5 százalékos hitelkamat – kérdés, hogy lesz-e kereslet a forrásokra. A cél az lenne, hogy ne csak forgóeszközökre, hanem beruházásokra is vegyenek fel hitelt a vállalkozások – önmagában azonban az olcsó hitel nem elegendő a gazdaság felpörgetéséhez, a hazai és nemzetközi piacon is a kereslet élénkülésére lenne szükség. A jegybank új vezetése mindenesetre a várakozásoknál jóval ortodoxabb, ami nyugtatólag hat a piacokra.

---- Meddig csökken az alapkamat? Meddig erősödik a forint? ----

Csökkenő alapkamat és erősödő forint vár ránk a nyáron

A külföldiek állampapír-állománya a csúcs közelében stagnál, a futamidő valamelyest csökken. Ebből nagymértékben részesülnek a Templeton-alapok – nagy kérdés, hogy ha egyszer a hozamszint úgy alakul, hogy a legnagyobb befektető kiszáll, milyen következményekkel járhat.

 

 

Az egyébként is mélyponton lévő alapkamat további csökkentését árazza a piac, a beárazott bő 100 pontos csökkentés kissé azonban túlzásnak tűnik, valószínűbb, hogy 4 százaléknál áll meg a trend.

Alapkamat és 3x6 FRA - túlzásnak tűnik, hogy 4 százalék alá lőnek
Forrás: Equilor

A túlzottdeficit-eljárás továbbra is folyik Magyarország ellen – annak ellenére, hogy a magyar GDP-arányos deficit alacsonyabb az EU átlagánál, és nem csak perifériás euróövezeti országokat „előzünk meg” ebben a mutatóban, hanem Franciaországot is. Az államadósság-mutatónk is kifejezetten kedvezőnek mondható nemzetközi összehasonlításban. Politikai kérdés Ha ez rendeződik, a forint tovább erősödhet.

Ebben szerepe van annak is, hogy a jegybank programja a vártnál enyhébb lett, javul a viszony a kormány és a bankok között, emellett tovább dúl a globális devizaleértékelési háború és a hozamvadászat, ami többek között a forint malmára is hajthatja a vizet. A bőséges likviditást biztosító jegybanki programok közül az amerikai idén még várhatóan marad, a japán pedig hosszabb távon is fennmarad, amíg a 2 százalékos inflációs cél meg nem valósul.

Az euró árfolyama az Equilor várakozásai szerint átlagosan 290 forint körül alakulhat idén – nem számítanak 280-285 forintnál erősebb szintek kialakulására.

A növekedést illetően pesszimistábbak a magyar kormánynál. Az Equilor makrogazdsasági előrejelzései:

 

 

---- A Richter a kis kedvenc - mit vegyünk? ----

Mit vegyünk?

Részvény

A közép-kelet-európai régió tőzsdei alulértékeltek, és még ezen belül is alulteljesítő a magyar parkett. A BUX lemaradásában a gazdaságpolitikai kockázat és az alacsony likviditás játszik szerepet, mindenesetre emiatt a hátrány miatt az Equilor lát emelkedési potenciált.

Kuti Ákos kedvenc magyar sztorija a Richter – a gyógyszerpapír árfolyamában nagy ugrást hozhat, ha visszakerül az MSCI EM index kosarába, az új fejlesztésű gyógyszerek a korábban vártnál nagyobb bevételt hozhatnak, összességében 5 éven belül 50 százalékos árbevétel-bővülés „néz ki” a cégnél. Az Equilor éves célárfolyama 43600 forint a Richter részvényeire.

A hazai részvénypiacról még az OTP és a Mol papírjait ajánlják, külföldön a BMW, a Ford, a Toyota, a Merck, a Honeywell és a McDonald’s lehet jó választás az Equilor szerint. A japán és a török tőzsdét pedig általában is a befektetők figyelmébe ajánlja a társaság.

Deviza

A forint erősödése mellett a jen további gyengülésében hisz az Equilor – az EUR/JPY 140 körül alakulhat, az USD/JPY 110 körül alakulhat. Az ausztrál dollár az amerikai dollárral szemben bőven 1 alatt lesz az Equilor várakozásai szerint.

Kötvény

A fejlett országok kötvénypiacai már egyáltalán nem vonzóak, a bóvli kötvények hozamai is historikus mélyponton járnak. A társaság elemzői szerint itthonról jó választás lehet az Opus, a Magnolia, és az MNV-Richter-kötvény.

Árupiac

Az árupiacon az Equilor által korábban is várt aranyár-esés bekövetkezett, és a közeljövőben tovább folytatódhat, így shortolást javasolnak.

Búzából és kukoricából idén tavalyi aszály után rekordtermés várható – ez az árupiaci árakat lenyomja, ahogy az inflációt is lefelé húzhatja, míg a gazdasági növekedést segíti.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG