Donald Trump (Kép forrása: EPA/Olivier Douliery / POOL) |
Kedden gyengüléssel zártak az európai piacok, és a tengerentúlon is esés volt. Másfél százalékkal gyengült a Nasdaq indexe, a Dow és az S&P 500 pedig egy százalék körüli mínusszal fejezte be a napot. Szerdán az európai piacokon folytatódott a lejtmenet.
Nézzük milyen információk hatnak most a tőzsdékre.
1; A politikai bizonytalanság nem tesz jót
A demokraták vezetője, Nancy Pelosi kedden bejelentette, hogy impeachment eljárást indítanak az elnök ellen. Noha a törvényességi vizsgálat akár azt is eredményezheti, hogy felmentik hivatalából Donald Trumpot, ennek a valós kockázata elhanyagolható. A legutóbbi ilyen ügy Bill Clinton esetében indult, és bár a piacokon akkor is bizonytalanságot okozott, az elnök kitöltötte második hivatali idejét is. Más kérdés, hogy az akkori negatív sajtóvisszhang is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a következő választáson az ifjabb Bush révén ismét republikánus kézbe került az elnöki poszt.
2; Kis erősödés után ismét gyengül a forint
Kedden ülésezett az MNB Monetáris Tanácsa, amely a várakozásoknak megfelelően nem nyúlt a kamatokhoz. Sőt egy kisebb lazításnak megfelelő döntést is hoztak, amikor a likviditás további kiszorításáról döntöttek. Igaz, az MNB alelnöke másképp látta a helyzetet. Nem lazítás, hanem finomhangolás – ekként jellemezte Nagy Márton a bankrendszerből kiszorítandó likviditás mértékének 100 milliárd forinttal, 300-500 milliárdra való emelését.
A forint kedden a 336-os szintet is elérte, a délutáni jegybanki sajtótájékoztató után viszont jelentősen erősödni kezdett a magyar fizetőeszköz. A szakértők úgy látják, hogy a mostani bizonytalan helyzetben ez csak átmeneti lesz, amit igazol az is, hogy szerda délelőtt már ismét gyengült a forint az euróval szemben, igaz, a történelmi mélyponttól most két egység még elválasztja.
3; Történelmi csúcsra repültek a Nike részvényei a jelentést követően
A sportszergyártó második negyedéves árbevétele 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, 10,7 milliárd dollárt tett ki, szemben a piac által várt 10,4 milliárddal, írta reggeli hírlevelében az Equilor. Az erős eredmény segíthet eloszlatni a félelmeket azzal kapcsolatban, hogy a vámok és az erős dollár visszavetnék a Nike eredményét. Kínában, a cég legdinamikusabban növekvő piacán 22 százalékkal nőtt az értékesítés éves összehasonlításban. Az egy részvényre jutó profit 86 centre, 28 százalékkal nőtt éves alapon, és jelentősen meghaladta az elemzők által várt 70 centes profitot is. A zárást követő kereskedésben a Nike részvényei 5,5 százalékot erősödtek.
4; Közel egymilliárdos bírság a Daimlernek
870 millió eurós gigabírságot kapott a Daimler a dízelbotrány miatt. A stuttgarti székhelyű társaságnak 4 millió euró szabálysértési bírságot kell fizetnie felügyeleti kötelezettség elmulasztása miatt, további 866 millió eurót pedig a szabálytalanság révén jogtalanul szerzett haszon ellentételezésére.
A Daimler nem él a jogorvoslat lehetőségével, a 870 millió eurót (290 milliárd forint) hat héten belül kell befizetnie Baden-Würrtemberg tartománynak. A Daimler közölte, hogy a bírság megfizetése szolgálja a legjobban a társaság érdekeit, és a teher nem befolyásolja a harmadik negyedévi üzleti eredményt. Az ügyészség indoklása szerint a vállalat vezetése 2008-től kezdve nem felügyelte kellőképpen a modellek engedélyeztetésével foglalkozó részleg munkáját, aminek következtében a károsanyag-kibocsátási előírásoknak nem megfelelő dízelmotorral szerelt gyártmányok kerültek forgalomba.
5; Duplázná romániai piaci részesedését az OTP
A bank organikusan növekedne, főleg a mikrovállalatoknál látnak teret a növekedésre. Fatér Gyula, az OTP helyi vezetője szerint, idén is kétszámjegyű lehet a hitelkihelyezés növekedés az országban. Ezzel meghaladhatják a 8 százalékos hitelkihelyezést, ami ahhoz szükséges, hogy a bankadó mértékét felére csökkentsék, így várhatóan 700 millió forintos nagyságrendű lesz az extra adóteher, áll az Equilor hírlevelében. Reggel azt is bejelentette a magyar bank, hogy lezárta a szerb akvizíciót.