5p

A forintból hiányzik az erő, az idén még mindig mínuszban van a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. A hét jól indult a budapesti tőzsdén, ahogy az európai börzéken is. Az olajpiacon pedig változott a helyzet. 

Bár a magyar deviza minimálisan veszített értékéből a hétfői rajtra, az euró jegyzése délelőtt a 390 forint szint alatt maradt. A dollárért pedig közel 362 forintot kértek a kereskedők a nemzetközi devizapiacon.

A dollárral szemben nagyobbat gyengült a forint
A dollárral szemben nagyobbat gyengült a forint
Fotó: Pexels

Mindez azt is jelenti, hogy a forint az idén még mindig minuszban van, a január elején jellemző árfolyamok alapján az euróval szemben 1,7, a dollárhoz képest pedig 4 százalékkal gyengült.

Árfolyamok és grafikonok

Közben a budapesti tőzsdén viszonylag jó hangulat uralkodott hétfő délelőtt. A BUX ugyanis 11 óra körül 0,6 százalékos pluszban tartózkodott. Köszönhetően annak, hogy a vezető papírok közül az OTP több mint 1, a Richter 0,4, a Magyar Telekom 0,3 százalékos többletet ért el, a Mol pedig stagnált. 

Az európai porondon az eladók voltak többségben a kezdés után. Így a londoni FTSE-100 mutató 0,5, a frankfurti DAX 0,4, a párizsi CAC pedig 0,3 százalékos pluszba került. Az ázsiai és csendes-óceáni térség tőzsdéi követték a gyengébb foglalkoztatási adaton fellelkesült amerikai börzéket a hegymenetben május 6-án.

Az USA gazdasága 175 ezer új állást teremtett a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban áprilisban, ami jelentősen elmaradt az elemzők 240 ezres várakozásától. A munkanélküliségi ráta a márciusi 3,8 százalékról 3,9 százalékra nőtt. Ezt azért értékelték jó hírnek a tőzsdei befektetők, mert gyengíti a béremelési és ezzel az inflációs nyomást, ami növeli az esélyét a Fed kamatcsökkentésének. Ennek eredményeként a Dow Jones 1,18, az S&P-500 1,26, a Nasdaq Composite pedig 1,99 százalékos emelkedéssel zárt május 3-án. Ezzel az egész hetet nyereséggel fejezték be.

A foglalkoztatási adat lecsillapította a befektetők aggodalmait a gazdaság túlfűtötté válásának lehetőségével kapcsolatban – monda Emily Roland, a John Hancock Investment Management tőketársaság stratégája. A befektetők egy az év végére várható második Fed-kamacsökkentés hatását igyekeznek beárazni. A határidős jegyzések alapján 50 százalék esélyét látják az első vágásnak, ami 25 bázispontos lehet, és szeptemberben örvendeztetheti meg a piacokat.

Ami a cégeket illeti a technológiai ágazat vitte a prímet. Az S&P információtechnológiai cégeket összesítő részindexe három százalékkal erősödött. Ugyanennyit könyvelt el az Nvidia és az AMD, a Meta Platforms pedig két százalékos pluszt hozott össze. Az Apple egy 110 milliárd dolláros részvény-visszavásárlás hullám hátán hat százalékkal drágult. Az Amgen biotechnológiai vállalat részvényét a súlycsökkentő kísérleti gyógyszerével kapcsolatos pozitív hír dobta meg 12 százalékkal. Ezzel 15 éve a legjobb napját zárta a cég.

Irányt mutatott az állampárt

Kínában a május 1-jéhez kapcsolódó háromnapos ünnep előtt ülésezett a kommunista párt politikai bizottsága – írta a Bloomberg. Ez az ország legfelsőbb döntéshozó szervezete, nem a kormány vagy a parlament. Gyakorlatilag a kormány tükörképe, de felette áll. A testület üléséről érkező hírek szerint új lépéseket terveznek a rétestésztaként nyúló ingatlanpiaci válság leküzdésére. Emellett lehetséges, hogy javasolni fogják a nemzeti banknak, hogy csökkentse alapkamatát, amely borítékolhatóan egyet fog érteni ezzel.

A részvények alulértékeltsége és az összesen ötnapos szabadság turizmusra gyakorolt kedvező hatása szintén amellett szólt, hogy jól induljon május első teljes hete a kínai tőzsdéken. Emellett sok elemző úgy véli, hogy a nagy tőkekiáramlás befejeződött, és a szárazföldi, illetve a hongkongi tőzsdéken megjelentek a külföldi befektetők. Kérdés, hogy ez csak taktikai lépés-e a részükről vagy egy hosszú távú folyamat eleje.

Megfordult a szél az olajpiacon

A gyengülő geopolitikai feszültségeknek köszönhetően a nyersolaj ára 7 százalékkal csökkent április utolsó és május első napjaiban, ám az ezt követő május 6-ai hétfő áremelkedést hozott. A magyarázat Szaúd-Arábia bejelentésében keresendő, miszerint emelik a világ legtöbb régiójába szállított olajuk árát. Ebbe beletartozik Ázsia, Északnyugat-Európa és a mediterrán térség is. A hírre a Brent jegyzése 0,4 százalékkal, hordónként 83,30 dollárra ment fel, a WTI ugyanilyen mértékben 78,45 dollár/hordóra drágult. Hozzájárul az olaj áremelkedéséhez, hogy Kínában, a szaúdi olaj legnagyobb vásárlójánál erősödik a szolgáltató- és a feldolgozóipar kereslete.

Irányt váltottak a hordók
Irányt váltottak a hordók
Fotó: Pexels

További kedvezőtlen fejlemény a geopolitikai kockázat növekedése, miután kevés az esély a gázai tűzszüneti tárgylások gyors sikerére. Azok a hírek, amelyek szerint az izraeli hadsereg további hadműveleteket tervez a menekültekkel zsúfolt Rafah városában, rontja a megállapodás esélyét – mondta Tony Sycamore, az IG kereskedési szolgáltató cég piaci elemzője.

Az európai földgázjegyzések az elmúlt két hétben 28 és 30 eurós MWh között ingadoztak, amiben az első májusi hétvége sem hozott változást. Az előrejelzések szerint májusban az ilyenkor szokásos időjárás várható. Az európai tározók átlagosan 62,3 százalékos feltöltöttséggel várják az amerikai LNG-export újraindulását, ami rövid távon elhárítja az aggodalmakat az ellátással kapcsolatban.

Az arany kissé drágult, az azonnali piacon 0,3 százalékkal, unciánként 2309,24 dollárra ment fel a jegyzés május 6-án hajnalban. Az amerikai határidős jegyzés 0,5 százalékkal, 2318,80 dollár/unciára nőtt. A befektetők a Hamász és Izrael közötti béketárgyalásokra figyelnek. Ahogy gyengül a megállapodás esélye, úgy drágul a sárga nemesfém. A vártnál gyengébb amerikai foglalkoztatási adat viszonyt stabilizálóan hat az aranypiacra.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptós piacok főszereplői közül a Bitcoin és az Ethereum is 2-2 százalékos drágulást tudhat maga mögött. A Tether azonban kimaradt a jóból, árfolyama ugyanis nem változott. (Via Reuters, Bloomberg, CNBC)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21770 21510 21950 +1,40% 21750 21770 3 416 292 620 HUF 2024-12-23 16:04:02
MOL 2696 2662 2712 +0,45% 2694 2696 541 995 426 HUF 2024-12-23 16:04:38
MTELEKOM 1270 1262 1274 +0,47% 1268 1270 213 527 130 HUF 2024-12-23 16:03:02
RICHTER 10460 10450 10560 -0,19% 10460 10500 395 484 490 HUF 2024-12-23 16:04:23
OPUS 504 501 505 -0,98% 502 505 51 616 951 HUF 2024-12-23 15:56:40
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jelentős üzletet hozott tető alá a hazai tőzsde üdvöskéje
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 13:34
Az AutoWallis lehet partnerével közösen a Nissan importőre Romániában.
Részvény / Deviza / Áru Mi történik majd pénteken a forinttal? Most indul a Mikulás-rali?
Eidenpenz József | 2024. december 23. 12:53
A BUX index szépen emelkedik, a Gránit Bank részvénye jól debütált, de Európában már nem ennyire egyértelmű a helyzet. A forint gyenge, nagy kérdés, mi lesz a pénteki felemás napon. Jó szezonra számítanak az iPhone-értékesítésben, indulhat a Mikulás-rali, szomorkás lehet a kriptósok karácsonya.
Részvény / Deviza / Áru Versenytársa akadt az OTP-nek a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:36
Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel.
Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG