Tegnap gyönyörű, két százalék körüli emelkedéssel fejezték be a napot az amerikai tőzsdeindexek, aminek ma lehet, hogy meglesz a böjtje. Fél százalék körüli esést mutatnak ugyanis a határidős indexek, hasonlóan a nyugat-európai mutatókhoz. Kínában a CSI 300 index egy százalékkal esett reggelig.
A BUX index viszont 0,6 százalékos pluszban van fél tizenegy után kicsivel, főleg a jelentő OTP miatt. Ennek részvénye 2,2 százalékkal 12 600-ra ugrik, ötmilliárdos pár órás forgalma pedig máskor egy egész napra is sok lenne. A Telekom tegnapi szép emelkedésére viszont ma majdnem akkora esés következett.
Viszonylag erős a forint, legalábbis az elmúlt pár héthez képest, 324,50 az euró.
További árfolyamok itt láthatók
1. Jókora meglepetés az OTP-nél
Az OTP részvénye amiatt ugrik, hogy a ma hajnali gyorsjelentését szép meglepetésnek tartják az elemzők. “Salvini rontott a hangulaton, de az OTP-t ez nem érdekli” – írta az Erste Befektetési reggeli hírlevele.
“Igen erős, 105 milliárd forintos, az elemzői várakozásokat 7, a tavalyi eredményt pedig 18 százalékkal meghaladó eredményt tett közzé, miközben a tőkearányos megtérülés 20 százalék fölött van (nulla kamatkörnyezetben!)” – írja a brókercég. Hozzáteszik, hogy az eredményt az akvizíciók is javítják.
De a kilátások még jobbak. “A két nagyobb akvizíció (Szerbia és Szlovénia) zárása folyamatban van. Ez azt sugallja, hogy a negyedik negyedévtől még nagyobb ugrás jön az OTP profitjában… az elkövetkező 1-3 évben a bank profitja nagy valószínűséggel dinamikusan tovább növekszik” – írták. Olcsónak nevezik a részvényt 9 körüli P/E -rátával, ami historikusan 10 körül szokott lenni.
Az Equilor Befeketési Zrt. Is úgy véli, hogy “az elkövetkező években a vásárolt leányok integrációja és a régió kedvező gazdasági környezete segítheti az OTP csoport további növekedését”.
A KBC Equitas “újabb kirobbanó negyedévről” írt hírlevelében. “Bőven felülmúlta a várakozásokat gyorsjelentésében az OTP, a második negyedéves eredmény növekedéséhez szinte minden leánybank emelkedő profitja is hozzájárult a hazai teljesítmény mellett” – foglalták össze.
2. Vége az olasz kormánynak
Az olasz kormányválsággal magyarázza a Reuters hírügynökség, hogy ma a Milánói Tőzsde indexe két százalék feletti mínuszban van. Állítólag ez az aggodalom ragadhatott át Európa többi részére is, ahol a tegnapi szép nap után ma fél százalék körüli mínuszban járnak a vezető indexek. De az amerikai-kínai kereskedelmi háború elhúzódását is okolják ezért.
Az olasz kormánykoalíciót 14 hónap után megszűntnek nyilvánították. Várhatóan új választásokat kell majd tartani.
3. Csúnya Uber-gyorsjelentés
Tegnap este zárás után jelentett az Uber, amelynek eredményei csalódást keltettek. A Marketwatch szerint negyed év alatt ötmilliárd dollárra rúgott a vesztesége, ami miatt a zárás utáni elektronikus kereskedésben 12 százalékkal zuhant a részvény.
A nagy veszteség főleg a vártat meghaladó, 3,9 milliárd dolláros “részvénykompenzációból” fakad. Ez a májusi részvénykibocsátás kapcsán merült fel. Az elemzők a felénél is kisebb veszteséget és valamivel nagyobb bevételt vártak.
A Financial Times szerint az Uber egyre inkább erősít az “Amazon, DoorDash és Deliveroo” cégek által képviselt élelmiszer házhoz szállítási piacon. Az Uber Eats négymillió sofőrjét alkalmazza a kiszállításhoz. A szolgáltatás már évek óta létezik, de egyre nagyobb részt hasít ki az Uber tevékenységéből.
A konkurens Lyft gyorsjelentése nyomán emelkedett tegnap. A Marketwatch szerint a Lyft által korábban brutálisan lenyomott fuvardíjak korszakának lassan vége, az árverseny mérséklődik. Az Uber így végre valamelyest növelni tudta az egy utasra jutó bevételt.