Relatíve pozitív hangulatban nyitott Nyugat-Európa, a főbb részvényindexek 0 és 0,5 százalék között kezdték a napot. A befektetői hangulatra egy felvásárlási hír volt pozitív hatással, a japán Softbank ugyanis bejelentette, hogy megveszi az ARM Holdings nevű chipgyártót mintegy 31 milliárd dollárért. Ez 43 százalékos prémiumot jelent a vállalat részvényeinek pénteki záróárához képest.
A Budapesti Értéktőzsde már valamivel bizonytalanabbul indította a hetet, igaz, a BUX a pénteki záróárhoz képest minimálisan. 0,29 pontot tudott erősödni a nyitásban. A bluechipek közül a Magyar Telekom 0,2, a Richter papírjai pedig 0,3 százalékkal gyengültek hétfő reggel, a hangulat negatív maradt a nyitás utáni órában is. Az OTP és a Mol szintén kisebb csökkenéssel indította a napot, a libikókázás azonban itt is megmaradt: a bankpapírok 0 és 0,2 százalék között ingadoznak.
A Mol részvényeinek alakulásában szerepet játszhat a kedvező hír, hogy a Goldman Sachs megemelte az olajtársaságra vonatkozó célárfolyamát, nem is kicsit: a korábbi 17 350 forintról 19 580 forintra emelkedett a célár. Ez 12 százalékkal magasabb a jelenlegi árfolyamnál, a jó hangulat azonban a feszült hangulatban hamar alábbhagyott, így a Mol részvényei is nulla körüli pluszban szédelegnek a nyitást követően.
A két fő olajtípus ára ellentétesen mozgott a hétfői nyitásban, a Brent ára 0,19 százalékkal, 47,70-re drágult a londoni piacon a nyitást követően, az amerikai WTI azonban mintegy 0,1 százalékkal lett olcsóbb, ezért 46,61 dollárt kellett adni hordónként. Ez nem sokban tér el a pénteki ártól. Az arany piacán úgy tűnik, kifulladt a lendület a Brexitet követő roham után, ezt mondta a Concorde Értékpapír vezető elemzője, Móró Tamás a Privátbankár.hu-nak. A török puccskísérletet követően némiképp erősödött a dollár, ez pedig véget vethet az arany szárnyalásának is, így rövidtávon nem valószínű, hogy áttörné az 1500 dolláros unciánkénti ellenállási szintet.
Mit hoz a török helyzet?
A törökökön kívül minimális hatása lehet a hétvégi puccskísérletnek, az isztambuli tőzsde három százalék körüli mínuszt produkált. A kialakult helyzetből valószínűleg megerősödve kerül majd ki a jelenlegi elnök, Recep Tayyip Erdoğan, véli Móró Tamás. A török líra gyengült az eseményeket követően, de a pénteki jegyzésnél erősebb. Nemzetközi viszonylatban nem volt nagy hatása a piacokra a kísérletnek, és amennyiben a jelenlegi vezetés marad hatalmon, úgy a befektetőket nem különösebben érdeklik az események.
A török jegybank egyébként kedden tartja a kamatdöntő ülését, ez alkalommal azonban biztosan nem nyúlnak majd sem az irányadó rátához, sem a kamatlábakhoz. Korábban ugyan volt egy nyomás a török vezetőség részéről, hogy a jegybank kezdje meg a gazdaság élénkítését és a kamatcsökkentési ciklust, a kialakult helyzetben azonban valószínűleg a kivárás mellett dönt majd a tanács – legalábbis, amíg a líra stabilizálódik, tette hozzá a Concorde Értékpapír vezető elemzője.
A török államcsíny folytatódik - tovább épül a szultáni rendszer A pancser módon kivitelezett puccs ráirányította a figyelmet Erdogan óriásira duzzasztott állambiztonsági apparátusára. A Nyugat egyelőre tehetetlenül figyeli a szultáni rendszer kiépítését és a jogállam ledarálását, amely már jó ideje kimeríti az államcsíny fogalmát. Paradigmaváltásra lenne szüksége a világnak, ennek hiányában a globális biztonságpolitikai hőmérséklet további ütemes emelkedésére számíthatunk. Káncz Csaba jegyzetét a kattintás után itt olvashatod tovább! >>> |