Történelmi csúcson végzett tegnap a Nasdaq 100-as index, a tech-papírok vitték a prímet az USA-ban, miután Jerome Powell Fed-elnök a kongresszusi meghallgatásán továbbra is az infláció átmeneti csúcsáról beszélt. Cáfolta, hogy megelőző kamatemelésre készülnének. Szerinte az áremelkedések nagy része az utazás, turizmus újbóli beindulásához kapcsolódik, és lassan csillapodni fog.
A Nasdaq 100 így 0,9, az S&P 500 pedig 0,5 százalékkal emelkedett tegnap, ma a határidős árfolyamuk viszont alig mozdul. Európában a német, francia irányadó részvénypiaci mutatók 0,3-0,4 százalékkal süllyednek, de a briteknél van 0,2 százaléknyi emelkedés. Tegnap Tokióban, ma Hong Kongban van kiugró részvényár-javulás, reggel két százalékkal ment fel a Hang Seng.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal emelkedett eddig, kicsi a különbség a vezető részvények között. Az OTP 0,6, a Mol 0,3, a Richter 0,5 százalékkal megy fel. A Telekom pár fillérrel esik, a közbeszerzési diadalok nyomán 1,7 százalékkal drágul a 4iG.
349 alatt is járt az euró reggel
A Magyar Nemzeti Bank tegnapi kamatdöntése során 0,3 százalékponttal 0,9 százalékra emelték az alapkamatot. Ez nagyjából megfelelt a várakozásoknak, ám az ezt követő sajtótájékoztatón a jegybankelnök egyértelművé tette, hogy határozott irányváltás történt, és egy kamatemelési ciklus veszi kezdetét. (Tudósításunk a sajtótájékoztatóról itt olvasható.)
A forint az esemény előtt és a kamatok bejelentésére még gyengült egy darabig tegnap, de a sajtótájékoztató óta egyértelműen erősödik. Ma reggel már volt 349 alatt is az euró, most pedig 349,20 éppen. Ma a cseheknél tartanak kamatdöntő ülést.
A forinterősödésnek nincs vége?
Azt gondoljuk, hogy a forinterősödésnek nincs vége, mert valószínűleg gyökeres változásra kell felkészülnünk a kamatpolitikában – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja.
Míg korábban a magasnyomású gazdaságpolitikában az elvárt kockázati prémiumnál alacsonyabb rövid oldali hozamszinteket alakított ki a jegybank, s ezzel effektíve gyengítette a forintot, most változik a gazdasági mix. Az eddig szigorúan józan fiskális oldal „alkoholizálni” kezdett. A jegybank pedig átmegy a szigorú rendőr szerepbe, ahol nagy valószínűséggel magasabb hozamszintet alakít ki, mint amit az elvárt kockázati prémium indokolna.
A jelenlegi helyzetet a brókercég a 2002-2003 körülihez hasonlítja. (Az akkori fiskális és monetáris politika 2008 közepére rekorderős forinthoz vezetett – a szerk.)
Gyengülő dollár, dráguló nyersanyagok
Az árupiacokon sem rossz a hangulat, már csak azért sem, mert Powell szavai nyomán a dollár valamelyest gyengült. Az arany, az ezüst, a réz, az olaj, a platina, a palládium egyaránt fél-másfél százalék közötti pluszban van.
Nem javul a chiphiány, sőt
Nem látszik a fény az alagút végén a globális chiphiányt tekintve – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A Susquehanna Financial Group 2017-ben kezdte el követni, hogy átlagosan mennyi idő telik el a chipek rendelése és leszállítása között. Májusban ez 18 hétre nőtt, ami egy héttel magasabb, mint az egy hónappal korábban. Az adatok még sohasem mutattak ekkora különbséget.
Újabb “flash crash” a kriptodeviza-piacon
Pár napos esés után hirtelen begyorsult a kriptodevizák áresése tegnap délután, mintegy három óra alatt tíz százalékkal, 28 894 dollárig esett a bitcoin, hogy aztán újabb pár óra alatt vissza is térjen 32 ezer dollár környékére. Ma pedig megint 34 ezer dollár felett van az ára. Az ether 1708 dollárig zuhant, de ma ismét 2000 dolláron látjuk. A kisebb kriptodevizák zuhanása sok esetben a 20 százalékot is elérte kedden.
A jelenség hasonlít a május második felében nagy port felkavart, szintén pár órás “villámzuhanáshoz” (“flash crash”), de annál kisebb mértékű volt.
Csapásokat adnak és kapnak
A zuhanást tegnap a kínai hatóságok újabb kriptodeviza-ellenes fellépésével magyarázták. Ma viszont nem érkezett nagyobb hír, inkább sok kicsi, jó is, rossz is.
- A Cathie Wood nevével fémjelzett, divatos ARK-alapok bevásároltak a zuhanásban, több tízmillió dollárért vettek Bitcoin Trust (GBTC) és Coinbase Global (COIN) részvényeket.
- Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC megbüntetett 7,6 millió dollárra egy kriptodeviza-vállalkozást, a Loci Inc.-et egy 2018-as ICO (kriptodeviza-kibocsátás) miatt.
- Szintén a SEC újabb idézést küldött a Ripple volt vezetőjének.
- A brit hatóságok 111 “be nem jegyzett”, “különösen kockázatos” kriptodeviza-vállalattól tanácsolták el a lakosságot.
- Az Alipay NFT-kereskedési lehetőséget kínál mobilalkalmazásában.
- A Paypal és a Visa beszálltak a Blockchain Capital alapjába.
Behúzott fékkel jön tőzsdére a kerékpárcég
A Bike24 nevű német online kerékpár- és kerékpártartozék-kereskedő cég behúzott fékkel jön a tőzsdére, a kibocsátási ára, 15 euró ugyanis a korábban meghatározott 15-19 eurós ársáv alsó szélén van – írja a Finanzen.net.
Összesen 21,5 millió részvényt adtak el intézményi befektetőknek, ebből 14,8 milliót a jelenlegi többségi tulajdonos értékesített.
A Bike24 a bruttó 322 millió euró (100 millió euró) bevétel kevesebb mint egyharmadát kapja meg. A társaság a pénzt arra kívánja felhasználni, hogy tovább gyorsítsa nemzetközi növekedését. A kezdeti piaci kapitalizáció 662 millió euró lesz, a frankfurti tőzsdén a kereskedés első napja június 25.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.