Péntek este az amerikai börzék kis elmozdulással zártak, ezzel az S&P 500 indexben a heti zárás is stabilan a korábban letörni látszó 1870 pontos szint fölött volt, 1917 ponton. Ma ráadásul a határidős indexek jóval magasabb nyitást jeleznek, így egyelőre azt mondhatjuk, a csúnya év elejéből egyelőre nem lett összeomlás, még nem köszöntött be a medvepiac.
S&P 500. Tart az 1870 pontos szint. |
Ez érthető is az extrém alacsony kamatkörnyezetben: amíg a kamatok 0 körül vannak, esetenként negatívak, addig bőséges a pénzforrás, és az élteti a tőzsdét. Jóllehet az eső trend mintha alakulni akarna, de ez a pénzforrás fékezi a folyamatot.
Ázsiában a legtöbb piac alig mozdult, viszont Kína erősödni tudott. A Sanghaj Kompozit index mintha visszatesztelné a letört 3000 pontos szintet.
Európát ma elárasztották a vevők, sok index 2 százalékot emelkedik, köztük a DAX is. Így 9575 pontot ért el, ezzel a letört 9300 körüli szintet itt is sikerült újra leküzdeni, érvénytelenítve a letörést. A BUX fél százalékot emelkedik, a mezőnyt ma a Telekom vezeti 1,2 százalékos erősödéssel, a Mol fél százalékot javul, az OTP és a Richter alig mozdul.
Az olaj kissé erősödik: a WTI kevéssel 33, a Brent 34 dollár alatt van, ezzel megint eltávolodott az ár a mélypontoktól, megnyugtatva a piacokat. Az arany viszont visszaesett: a pár napja 1250 dollárig szárnyaló nemesfém ára most csak 1200 dollár.
Forint az euróhoz képest. Fél éve a legerősebb a hazai valuta |
A nap, sőt az év sztárja a forint. Rendületlenül emelkedik, immár 307,80 az euróhoz képest, ez nemhogy éves csúcs, de közelíti a 307-nél húzódó igen erős ellenállást. Ha ezt most majd sikerül átvinni, irány a 300. Optimizmusunkat az táplálja, hogy a forintot nyomasztó tényezők, elsősorban a devizahitelek átváltása lecsengtek, a fundamentumok pedig az erősödés irányába hatnak: erősen pozitív kereskedelmi-, és fizetési mérlegünk.