Az európai tőzsdeindexek csütörtök délelőtt nagyrészt mínuszban voltak. Frankfurtban 0,4, Párizsban 0,3, Londonban 0,1 százalékkal voltak lejjebb a szerdainál. Ázsia viszont végre nagyon jól teljesített. Szerda este az Egyesült Államokban szerény emelkedés volt.
Az európai óvatosság oka lehet, hogy ülést tart csütörtök délután az EKB. Előzetesen szinte biztosra lehetett venni, hogy 4,5 százalékon fogja tartani az alapkamatot.
A háttérről Bod Péter Ákos írt laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor oldalán.
Nem ad majd különösebb iránymutatást sem, de Christine Lagarde elnök valószínűleg hűti majd a kamatcsökkentési várakozásokat. Ezután az amerikai GDP-adatokra figyelhet a piac.
Itthon a BUX Index 0,6 százalékkal emelkedni tud. Az OTP 1,8 százalékos ugrása segíti elsősorban, a Magyar Telekom is 1,3 százalékkal emelkedik. A Mol 0,6, a Richter 0,4 százalékkal süllyed.
Gyengélkedik a forint
Az euró két forinttal, 385,50-re esett szerda estéhez képest, amikor egyébként volt 386 felett is. Az olaj másfél százalékkal drágul, az európai földgáz viszont hasonló mértékben olcsóbb lett.
Igen sokat gyengült az utóbbi időben a forint, még a régiós devizák közül is kitűnik a magyar deviza gyengélkedése – írta a K&H Értékpapír.
Békeidőkben megszokott szinten a földgáz
Egyre kisebb gondot okoz Nyugat-Európa számára az orosz földgázról való leválás, a kedvező folyamatok hosszú távon is velünk maradhatnak – írja az Erste Befektetési Zrt. a Trend FM adása nyomán.
Ha a 2010 és 2019 közötti gázárak maximumát és minimumát nézzük, akkor jelenleg olyan árak alakultak ki, ami a békeidőben megszokott sáv tetejének felel meg – mondta Pletser Tamás elemző.
Ráadásul a mostani árak tartósak lehetnek, ugyanis Európa bőven tudja pótolni a kieső orosz gázmennyiséget. Kínálati robbanás leginkább 2026-27-ben várható, de már idén és jövőre is jelentős LNG-szállítmányok állnak rendelkezésre – tette hozzá.
Csalódást okozott a Tesla
A Tesla árbevétele és eredménye elmaradt a várakozásoktól az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Előbbi 25,17 milliárd dollár volt, szemben a 25,6 milliárdos várakozásokkal, az egy részvényre jutó nyereség 71 cent a 74 centes becsléssel szemben. Az autóipari bevételek csekély növekedése részben a meredek árcsökkentéseknek tudható be.
A Tesla ráadásul befektetői prezentációjában elmondta, hogy a járművolumen növekedése 2024-ben jelentősen alacsonyabb lehet a tavalyinál. A vállalat a “következő generációs jármű” texasi bevezetésén dolgozik. A zárás utáni kereskedésben a Tesla részvényei közel nyolc százalékot esnek.
Kilőtt a kínai részvénypiac
A kínai irányadó indexek erős emelkedésbe kezdtek, miután a jegybank váratlanul monetáris ösztönző intézkedéseket hozott, és továbbiakat helyezett kilátásba az ország gazdasági fellendülésének támogatása érdekében. Szerdán váratlanul 50 bázisponttal csökkentette a kötelező banki tartalékráta (RRR) mértékét.
Ez közel 140 milliárd dollárnyi likviditást szabadított fel, amelyet a gazdaságban fel lehet használni. Emellett tovább lazították a kínai ingatlanszektorra vonatkozó hitelezési követelményeket.
Az index emelkedik, a zűr marad
A kínai CSI 300 index két nap alatt 2,7 százalékot ugrott, a Shanghai Composite közel négy százalékkal emelkedett. A hongkongi Hang Seng pedig közel tíz százalékkal van magasabban a nemrég elért 15 hónapos mélypontnál.
Sok elemző azonban szkeptikus, mert a kínai fogyasztási és beruházási kiadások továbbra is gyengék, az országban három hónapja tartó defláció van. A tőkebefektetések is jelentősen lelassultak, a gazdasággal kapcsolatos aggodalmak mérséklik a külföldi tőkebeáramlást.
Ezek az aktuális osztalékkirályok
Az osztalékkirályok olyan nagyobb vállalatok, amelyek legalább 50 egymást követő évben fizettek nyereségrészesedést tulajdonosaiknak, és folyamatosan emelték is az osztalékukat. A stabil osztalékot fizető vállalatok részvényeinek tartása remek módja annak, hogy vagyonunk értékét megóvjuk – írja az Investing.com.
A cikk felsorolja mind a 15 részvényt, amelyek az USA-ban ennek a szigorú feltételnek megfelelnek, majd kiemel ötöt, amely még ezen a mezőnyön belül is jól teljesít. Ezek 60-70 éve emelik osztalékukat:
- Northwest Natural Holding
- American States Water
- Dover Corporation
- Genuine Parts
- Lancaster Colony
Bár az osztalékkirályok híresek stabilitásukról és megbízhatóságukról, azt is érdemes észrevenni, hogy jelenlegi osztalékhozamuk – a kötvényekkel összevethető, befektetésarányos megtérülésük – csak évi két százalék körül van. Ez jóval elmarad például a 30 éves amerikai államkötvények 4,4 százalékos hozamától, tehát az osztaléknak tényleg határozottan nőnie kell, hogy megérje a részvényekbe fektetni.
Hatalmas keletje van a bitcoin ETF-nek
A nemrég engedélyezett spot bitcoin ETF-ek és más kriptoeszközök tőzsdei forgalma elérte a 12 milliárd dollárt, és heves verseny indul közöttük. A befektetők, kereskedők főleg oda mennek, ahol a díjak a legalacsonyabbak – írja a szaksajtó.
Az aktivitás a kriptós befektetési termékeknél ezzel elérte a 2023-as heti volumen hétszeresét. Ugyanakkor az utóbbi egy hétben 28 millió dolláros tőkekiáramlás volt megfigyelhető a szektorból. Elsősorban a korábban alapított, csak ETF-szerű termékek miatt, mint a Grayscale Investments, a Purpose és a CoinShares, amelyek 2,9 milliárd dollárt veszítettek. Ennek a tőkének a nagy része azonban az újabb bitcoin-termékekbe áramlott át.
Árháború a bitcoin-termékek piacán
Az elvándorlás részben a Blackrock és a Fidelity új ETF-jei alacsony díjainak volt köszönhető, amelyek 0,25 százalékot tesznek ki, szemben például a Grayscale 2 százalékával. Így a Blackrock gyűjtötte a legtöbb tőkét a bitcoin ETF-jében, 930 millió dollárral, a Fidelity pedig 860 millió dollárnál tart.
Az árháború elérte Európát is, az Invesco és a WisdomTree csökkenti az európai ETP-k díjait. A 137 millió dolláros Invesco Physical Bitcoin ETP 0,99-ről 0,39 százalékra, míg a 325 millió dolláros WisdomTree Physical Bitcoin ETP 0,95-ről 0,35 százalékra csökkentett.
Az itteni árháború mögött az lehet, hogy az új és olcsó amerikai termékek vonzzák az európai befektetőket is. (Európában a kriptoeszközök tőzsdén kereskedett termékei /EPT-i/ jogilag nem alapok, hanem kötvények formájában működnek.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.