Egy pillanat alatt szabad szemmel is jól látható gyengülés következett be a forint árfolyamában, amikor az Európai Parlament elfogadta a Sargentini-jelentést a magyarországi helyzetről. Így már hivatalos, hogy az EP kétharmados többsége szerint Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének. A háttérről itt írtunk bővebben >>
A jelentés elfogadásának pillanata jól látszik a forint árfolyamán is. Az euró jegyzése ugyanis ekkor 324,70 forint környékéről 326 forintra ugrott, és innen nem is korrigált vissza a jegyzés bő egy óra alatt sem.
Friss árfolyamok >> |
A magyar tőzsdét is megütötték, a BUX beszakadt, a negatív tartományba került - az index nagyjából fél százalékos mínusznál jár, miközben Európában általában pozitív a hangulat. A sereghajtók most a magyar és a lengyel tőzsdeindexek lettek - a két ország, amely érintett az uniós jogállamisági eljárásokban.
Forrás: BÉT - Friss árfolyamok >> |
Mi köze a Sargentini-jelentésnek a magyar gazdasághoz?
A szavazás gazdasági következményeit egyelőre nem nagyon lehet felmérni. Maga a politikai folyamat is végeláthatatlan, és szinte biztosan nem vezet Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséhez. A kérdés az, hogy a magyar kormány pozíciójának meggyengülése az európai fronton (saját pártcsaládja, az Európai Néppárt is kellett a Magyarországot elítélő nyilatkozat elfogadásához) mennyiben befolyásolja az uniós forrásoktól nagyon erősen függő magyar gazdaságot.
Komolyan felmerült az esélye, hogy a Fideszt kirakják a Néppártból vagy felfüggesztik tagságát; a 2020 után érvényes uniós költségvetésben pedig a jelenlegi tervek szerint is a korábbinál lényegesen kevesebb pénzt juttatnának Magyarországnak. Ráadásul az uniós pénzek kifizetésének feltétele lesz a jogállam megfelelő működése is - ha Magyarországgal szemben van egy ezzel ellentétes értelmű vizsgálat, az középtávon a magyar fejlesztési forrásokra komoly hatással is lehet.
Sőt, ami azt illeti, a magyar államháztartás mostani helyzete is azért néz ki rosszabbnak a valósnál, mert egy csomó olyan kifizetést tett a kormány, amellyel uniós pénzeket előlegez meg - magyarán most is van nagyobb összegű "pénzünk" Brüsszelnél.