Az államháztartás helyzete változatlanul a stabilitást tükrözi: az év első nyolc hónapjában továbbra is a költségvetés bevételeinek növekedését láthatjuk, miközben folytatódott a különféle társadalmi célokat szolgáló fejlesztések támogatása. 2018. augusztus végéig általános forgalmi adóból 169,3 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 170,4 milliárd forinttal több bevételt számolhatott el a költségvetés, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok 187,6 milliárd forinttal haladták meg a tavalyi év azonos időszakának befizetéseit – derült ki a Pénzügyminisztérium közleményéből.
A bővülés mögött a gazdaság fehéredése és növekvő teljesítménye, a foglalkoztatottak számának bővülése, illetve a bérek dinamikus emelkedése áll. A kiadási oldalon a Modern Városok Program, az Egészséges Budapest Program, valamint a különféle vállalati beruházások támogatása emelhető ki.
Augusztus végéig az uniós kiadások elérték az 1388,5 milliárd forintot, ezzel szemben mintegy 183 milliárd forint bevételt tudott csak elszámolni a nemzeti büdzsé Brüsszellel. Hozzátették: az iskolakezdés megkönnyítése érdekében a szeptemberben esedékes családi támogatásokat – így többek között a családi pótlékot – már a nyár utolsó hetében kifizette a Magyar Államkincstár, ami összességében 30,7 milliárd forintot jelentett.
Ellentmondásosak az adatok
Az államháztartás központi alrendszere 2018. első nyolc hónapjában 1646,2 milliárd forint hiányt mutatott. Ezen belül a központi költségvetés hiánya 1708,0 milliárd forint volt, az elkülönített állami pénzalapok 21,8 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 40,0 milliárd forintos többletet értek el. A központi alrendszer 155,3 milliárd forintos hiánnyal zárta a hónapot.
Az Erste Bank vezető elemzője szerint a 373 millió eurós mérlegtöbblet magasabb lett a várt 270 milliónál. Mind az export, mind az import euróban számított értéke dinamikusan bővült, 11,4 illetve 10,6 százalékkal. A kétszámjegyű növekedésben a magasabb munkanapszám is közre játszott, a többlet azonban így is 91 millió euróval volt magasabb a 2017 júliusában látott szintnél.
Nyeste Orsolya elmondta, ellentmondásosak a mutatók, hiszen a dinamikus növekedést mutató nyári exportadatok nem nagyon vannak összhangban a jóval visszafogottabb teljesítményt mutató ipari termelési adatokkal. Elképzelhető, hogy az exportőr cégek inkább készletről értékesítettek az időszakban. Hozzátette: a várakozások alapján a külkereskedelmi mérleg többlete 2018-ban várhatóan alacsonyabb lesz, mint tavaly volt, de továbbra is számottevő maradhat.