Iráni olajfinomító, a háttérben tankerekkel. Fotó: EPA/Abedin Taherkenareh |
Megint az olajár okozott aggodalmakat a világ tőzsdéin, a nyersanyag ára 3-5 százalékos mínuszban volt nap közben, a WTI egy időben a 30 dollárt is elérte, bár innét némileg visszapattant. Egyesek szerint szertefoszlottak azok a remények, hogy az OPEC és Oroszország tárgyaljon a termeléscsökkentésről, de ez már egy több napos hír. Lehetséges, hogy csak elfogytak azok a vevők, akik korábbi shortjaikat (eladásaikat) zárták le vételekkel. (A kínai olajtartalékok növeléséről itt írtunk.)
Az európai tőzsdék egész nap mínuszban voltak, estére két százalék körüli mínuszt hoztak össze, az USA főbb indexei (Dow, S&P 500, Nasdaq) fél hét körül másfél százalékos esésben voltak. A BUX index sem tudta ezt megúszni, 2,4 százalékos mínuszban végzett.
A Mol 2,9, az OTP 2,5, a Richter 2,7 százalékkal esett, a Magyar Telekom kevésbé, egy forinttal 396 forintra süllyedt. Az OTP pontosan 6000 forinton fejezte be a kereskedést, a napokban a bankpapír erősödését a rubel erősödésével hozták összefüggésbe, de ma az olajár miatt a rubel ismét gyengült.
A forint ezúttal fél százalékkal gyengült, de csak az előző napi értékhez képest. Este majdnem 312 forint volt az euró, szemben a hétfő késő esti 310,50 forint körüli értékkel. Reggel nyolc körül egyébként rövid időre 310 alá is lesüllyedt az euró árfolyama.
A világ legolcsóbb devizájának nevezte az orosz rubelt az Alapblog bejegyzése, még akkor is, ha az ottani magas inflációt, illetve a gazdaság relatív fejletlenségét beleszámítjuk. A forinthoz és a lengyel zlotyhoz képest a rubel mindenképpen legalább 30 százalékkal alulértékelt, a cseh korona pedig kissé felülértékelt.
A Ferrari száguldott, szakadékban lefelé: 14 százalékkal esett a rossz gyorsjelentése miatt, 34,60 dollárra, az őszi 52 dolláros kibocsátási árnak már a harmada elúszott. A Erste Befektetési Zrt. hírlevele szeirnt egyébként félútra érkezett az amerikai gyorsjelentési szezon, ami egyelőre vegyes eredményeket hozott. Az eddig jelentő cégek árbevétel terén enyhén alul-, eredményben felülteljesítették a várakozásokat.
Az amerikai nagybankok csúnyán, négy százalék körüli mértékben estek, az osztrák tőzsdén a Raiffeisen International viszont öt százalékkal emelkedett a jó gyorsjelentése után. A kőolajtársaságok is nagyon estek, nagyon vették viszont az Alphabet, azaz Google részvényeit, négy százalékkal verve fel az árát.