Enyhén pozitív hangulatban voltak ma az európai és amerikai indexek, korrigálták kissé a korábbi esést. A német DAX 0,2, a francia CAC 0,4 százalékkal emelkedett, a brit FTSE 100 pedig – nyilván a parlament által is elfogadott előrehozott választások miatt – 0,5 százalékkal esett. Az USA-ban hat óra körül az S&P 500 index 0,1, a Nasdaq 0,5 százalékos pluszban volt, a Dow Jones ipari átlag – főleg a jelentése miatt öt százalékos mínuszban levő IBM miatt – 0,3 százalékkal süllyedt.
A tőzsdéket főleg a politika és a gyorsjelentések befolyásolhatták. Európában erős a félelem a hétvégi franciaországi elnökválasztás előtt. Az USA-ban a Morgan Stanley kedvező jelentést közölt, nem úgy, mint egy nappal korábban a Goldman Sachs. (Erről az Equilor és az Erste Befektetési is írtak.)
Bankok, autók, repülők
A bankszektor az óceán mindkét partján jól szerepelt. Az autóipari részvények is emelkedtek a közzétett eladási adatok tükrében, és a légitársaságok is a Lufthansa jelentése után. Ma este még közzéteszik a Fed „Bézs Könyvét” is, ami újra felkavarhatja a piacokat.
A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX egész nap stabilan pluszban volt, kis kilengésekkel, majd végül fél százalékos pluszban zárt. A vezető részvény itt is a bankpapír volt, az OTP egy százalékkal 8141 forintra ment fel. A Mol 0,4 százalékkal drágult 21 090-re, a Richter és a Telekom 0,2-0,2 százalékkal 6885-re, illetve 487-re.
Irányt váltott a font
A forint ma is próbálkozott erősödéssel, 312,70 körül volt az árfolyam alja, de estére megint visszament 313,70-re, a kedd esti szintre. Ez egyben pár fillér híján az év legmagasabb euró/forint árfolyamát takarja, aminek lehetséges okairól itt írtunk. A devizapiacok ma már csendesebbek voltak, mint tegnap, a dollár kissé erősödve korrigálta a hétfői esését, a font korábbi drágulását most némi gyengüléssel korrigálta, állítólag a magas short állomány miatt azonban még mehet fel (amint a Concorde Értékpapír is írta).
További árfolyamok>>>>>>> |
Furcsán gyenge a korona
A cseh korona az árfolyamküszöb eltörlése ellenére napok óta gyengül, már majdnem ott van, ahol a küszöb volt (26,88 eurónként). Korábban vélhetően nagyon sokan spekuláltak a korona erősödésére, óriási összegekért koronát vettek, amit most nincs kinek eladni. De lehet, hogy a jegybank is besegít. Ha sok spekulatív vételt számolnak fel egyszerre, akár komolyabb, bár vélhetően csak átmeneti koronagyengülés is jöhet.
Esik az olaj, az arany
A kőolaj árfolyama lefelé indult, majd az esés gyorsult, miután az amerikai készletekről közzétette heti jelentését az EIA. A felhalmozott olaj mennyisége a várnál jóval kevésbé csökkent, ráadásul a benzinkészletek még emelkedtek is a várt csökkenés helyett. Este hat körül már 1,7 százalékos volt a mínusz, ezzel a WTI 51,60, a Brent 54,0 dollár körül járt.
Az arany elég nagyot esett, 0,9 százalékot, talán azzal összefüggésben, hogy az amerikai államkötvények hozamai komolyabban felfelé vették az irányt. Érezhetően megnőtt a kockázatvállalási kedv, csökkentek a félelmek, ez látszott például a VIX volatilitás-index esésén is.
Plotinus és Duna House
Itthon a Plotinus közgyűlést tartott, ahol a tőzsdei kivezetésről is döntöttek volna, ám ehhez a napirendi ponthoz nem volt meg a szükséges részvételi arány.
A KBC Equitas szerint nem tud formába lendülni a Duna House részvénye, pedig lassan fél év telik el a tőzsdei bevezetés óta. Az éves számok sem tudták eloszlatni a céggel kapcsolatos kételyeket. „Továbbra sem drágák a részvények, de a bizalomhoz szükség lenne további számokra a lengyel terjeszkedésről, vagy legalább a csökkenő trend megtörésére az árfolyam kapcsán” – írják.
A cég azonban nem tartja drágának a részvényeket, és korábbi 4 135 forintos fair értékbecslésükön sem változtatnak.