Több fedezeti alap (hedge fund) kezelője is elkezdte növelni az uránrészvényekben levő befektetését, mivel jelentős árnövekedésre számítanak. Olyan vállalatokra tesznek tétet, mint a Cameco, az Energy Fuels, az Ur-Energy vagy a NexGen Energy Ltd. – írja a Mining.com a Bloomberg.com nyomán. A sydney-i székhelyű Terra Capital menedzsere például azt mondja, hogy az uránárak alakulása alapján “a részvények drámai emelkedést produkálhatnak, 50 százalékot, száz százalékot, esetleg többet”.
Több mint egy évtizeddel azután, hogy a fukusimai katasztrófa sokkjának hatására számos ország felülvizsgálta az atomenergiától való függését, ez az energiafajta az alacsony szén-dioxid-kibocsátás felé vezető út létfontosságú pillérévé vált. Ez hajthatta fel az uránérc árfolyamát, amely 2020 óta 125 százalékkal emelkedett.
Duplaannyi atomenergiára lenne szükség
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) becslése szerint a globális nukleáris kapacitást az évszázad közepére meg kell duplázni a 2020-as szinthez képest, hogy a világ teljesíteni tudja a nettó nulla széndioxid-kibocsátási kötelezettségeket. Ez látszik az atomreaktorok iránt megfigyelhető európai, ázsiai és afrikai keresleten is. A régi létesítmények élettartamát meghosszabbítják, Kína pedig folytatja nukleáris kapacitásának kiépítését, ami fokozza az erőművek működtetéséhez szükséges urán iránti keresletet.
Az orosz támadás is lökést adott
Pedig az ilyen beruházások továbbra is vitatottak. Németország például 2011 után leállította atomenergia-programját, Angela Merkel akkori kancellár így reagált a fukusimai atomerőmű-katasztrófa okozta globális sokkra. Ezt a döntést azóta számos bírálat érte, mivel Németország nagyon erős függésbe került az Oroszország által szállított, nagy széndioxid-kibocsátású fosszilis tüzelőanyagoktól.
Az urán vonzereje azóta még inkább megnőtt, amióta Európa igyekszik leválasztani magát az orosz gázról. Mivel azonban Oroszország a világ kitermelhető hagyományos uránkészleteinek is nagyjából a nyolc százalékát birtokolja, a Nyugatnak még nagyobb energiaellátási fordulatra lehet szüksége.
A legjobb út az energiafüggetlenséghez?
Leginkább a nyilvános részvénypiacokon működő uránbányászokra összpontosítunk – idézik a Segra Capital portfólió-menedzserét. Szerinte ha el akarják szigetelni az Egyesült Államokat, Európát és Kanadát a globális üzemanyagpiactól, mert az nagymértékben függ Oroszországtól és Kínától, akkor ennek a legjobb módja, ha új uránbányákat, feldolgozó- és dúsító kapacitásokat építenek.
Az urán több feldolgozási fázison megy keresztül, mielőtt üzemanyagként felhasználható lenne. A folyamat, amelyet nukleáris üzemanyagciklusnak neveznek, évekig is eltarthat, és több országon átívelő ellátási láncokra támaszkodik. Emiatt a Nyugat új utakat kereshet a függetlenség elérésére.
Nesze neked, nap, szél, hidrogén?
Az atomenergia nem bocsát ki szén-dioxidot, sőt, az Európai Uniónál a fenntartható eszközök besorolásánál (taxonómiájában) zöldnek minősül. Ám számos kockázattal jár. Ilyenek a reaktorok biztonsága, a radioaktív hulladék elhelyezése, valamint a költségek. Az ezekkel kapcsolatos szkepticizmus az egyik oka annak, hogy a 2011-es fukusimai baleset óta a ma üzemelő reaktorok száma alig változott. A forgalomból való kivonások száma ugyanis meghaladta az új létesítmények üzembe helyezésének ütemét.
Amint a kormányok ráébrednek, hogy mennyire használhatatlan az időjárásfüggő megújuló energia, a nukleáris energia mellett fognak dönteni – mondja egy másik hedge fund-menedzser, aki az uránbánya-vételek mellett shortolja is a nap-, szél- és hidrogénrészvényeket. (A shortolás az árfolyamok esésére való fogadás – a szerk.)
Az egyiknek sikerül, a másiknak nem
Ám nem minden uránrészvény egyforma. A Global X Uranium ETF idei, közel 30 százalékos emelkedése miatt néhány fedezetialap-menedzser shortolja azokat a vállalatokat, amelyekről úgy gondolja, hogy kevésbé fognak jól teljesíteni. Az egyikük most a piacvezető Cameco shortolását (határidős eladását) vizsgálja, miután az idén több mint 70 százalékot erősödött. De longol más bányászokat (vételi pozícióban van belőlük), mint az Energy Fuels Inc. és az Ur-Energy Inc. vállalatok.
A nukleáris üzemanyagpiacok sok aspektusát továbbra sem értik a befektetők – figyelmeztetneka bennfentesek.
Ugrott a Cameco részvénye
A NexGen új uránbányát tár fel Kanadában, amely a globális kínálat 25 százalékát is adhatja a jövőben. Ez nagyon fontos szereplővé teheti a nukleáris iparban a 2030-as években, ami az atomenergia aranykorát hozhatja el – írta a Bloomberg.
Kedden jött ki a legnagyobb tőzsdei uráncég, a Cameco gyorsjelentése, a 0,32 dolláros (non-GAAP) EPS (részvényenkénti nyereség) 0,22 dollárral, a 575 millió dolláros bevétel pedig 51 millió dollárral vert rá a várakozásokra. A részvény aznap közel tíz százalékkal ugrott meg.
A másik uránbánya-óriás, a kazah Kazatomprom harmadik negyedéves profitja a magasabb eladásoknak köszönhetően szintén alaposan megnőtt (ez a cég azonban nincsen tőzsdén).
Európában amerikai uránt?
Az amerikai részvények megvásárlása nálunk magánbefektetőként már nem tűnik túl jó ötletnek, mivel megvontak bizonyos adókönnyítéseket Magyarországtól. De az uránszektor növekvő népszerűségét jelzi, hogy Európában is megjelentek az erre szakosodott alapok. Három, európai szabályok szerint áthangszerelt ETF-et és egy részvényt biztosan el lehet érni kontinensünkön:
- A Cameco részvénye kapható a német Xetrán (CCO kóddal).
- Global X Uranium UCITS ETF USD Acc (URNU)
- Sprott Uranium Miners UCITS ETF Acc (U3O8)
- VanEck Uranium and Nuclear Technologies UCITS ETF
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.