A tőzsdék hangulatát tulajdonképpen már tegnap elrontotta az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. Prognózisa ugyanis az amerikai gazdaságról váratlanul borús képet festett. Még az év végére is kilenc százalék fölötti munkanélküliséget jelzett előre. Valamint arról beszélt, hogy évekig tarthat a gazdaság rendkívüli jegybanki támogatásának szükségessége, az alacsony kamatszint.
Tegnap még elviselhető volt a helyzet, ma pedig azzal van tele a nemzetközi sajtó, hogy a járvány második hullámától tartanak. Az Amerikai Egyesült Államok egyes területein ugyanis több hetes csökkenés után hirtelen megugrott az esetek száma, így Floridában, Arizonában és Texasban. Országosan pedig elérték a kétmilliót.
Nem lesz újabb karantén?
Az amerikai pénzügyminiszter viszont erre azt mondta, hogy országa nem fogja újra lezárni az a gazdaságát. Még akkor sem, ha ismét emelkedni fog a koronavírus-esetek száma. Steven Mnuchin emellett egy újabb kormányzati segélycsomagot is kilátásba helyezett, de ez egyelőre nem változtatott a tőzsdei hangulaton.
Megérkezett a következő amerikai munkaerő-piaci adat is, ez 1,54 millió új munkanélküliségi kérelmet tartalmazott a június 6-ával végződő hétre. Ezzel még mindig jóval húszmillió felett van a munkanélküliek száma, de ez az adat alig tér el az előrejelzésektől. Az adat így végülis nem volt rossz hír, de nem is különösebben jó.
Tíz hete nem látott zuhanás
Így az amerikai részvénypiacon tíz hete nem látott esés bontakozott ki. Az S&P 500 részvényindex hat óra után 3,9, a Nasdaq Composite 3,3, a Dow Jones ipari átlag 4,7 százalékos, több mint 1300 pontos mínuszban volt. Az amúgy is mínuszban levő európai tőzsdéket az amerikai nyitás még mélyebbre lökte. A német DAX 4,5, francia társa 4,7 százalékkal süllyedt ma. Sok más tőzsde négy-öt százalékos mínuszban van Európában.
Itthon a BUX index 2,3 százalékos esést ért el, mindegyik vezető részvény mínuszban végzett. Az OTP 3,3, a Mol 1,1, a Richter 2,3, a Magyar Telekom 1,2 százalékkal esett. Hét százalékkal zuhant az AutoWallis, öt százalékkal az állami nyomda, 4,5-el az Alteo. A forint is erőteljesen gyengült, az esti 345,80 forintos euró közel három forinttal volt drágább a tegnap estinél. Se nyugdíjkötvény, se gazdasági növekedés nem lesz idén – jelentette be ma Varga Mihály pénzügyminiszter.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Megint összeomlani látszik az olaj
A gazdasággal kapcsolatos aggodalmak természetesen az olaj árára is rányomták a bélyegüket, az amerikai típusú WTI kilenc, az Atlanti-óceáni Brent pedig nyolc százalékkal esik. Tegnap jött egy nagyon rossz amerikai készletadat is, 1982 óta nem voltak ilyen magas szinten az amerikai olajkészletek. Érdekes módon ezt tegnap még csak mérsékelt reakciót okozott, ma azonban begyorsult az áresés. Az olajtársaságok is a nap vesztesei közé tartoznak, némelyik 8-10 százalékkal zuhant.
Adják ezen kívül az utóbbi időben sokat emelkedett légitársaságokat, kiskereskedőket, de egyes autógyárakat és bankokat is. A bankok eredményei és részvényárfolyama különösen érzékeny a konjunktúra. De nem tesz jót nekik az alacsony kamatszint sem, ami pedig még nagyon sokáig fennmaradhat a Fed nyilatkozatai alapján.
12 ezer alatt a DAX
A nemesfémeknek elvileg jót tesz a bizonytalanság, az arany másfél százalékkal, az ezüst több mint egy százalékkal megy fel. Esnek viszont az ipari nemesfémek, a palládium és a platina. Az utóbbi napokban ütemesen gyengülő dollár most erősödik, ami számos árupiaci terméknek lefelé nyomja az árát.
A német DAX index a kereskedés végén 12 000 pont alá is lesüllyedt. A mutatóban a Deutsche Bank, a BASF, az autógyárak és a Lufthansa estek leginkább.