A pénteki kisebb korrekció után vegyes képet mutatnak a tőzsdék. A héten várható gyorsjelentés-áradat és a koronavírus-hírek, oltóanyag szállítási problémák közepette az európai indexek többnyire szerény mínuszban vannak. A német index 0,1, a francia 0,4, a brit 0,3 százalékkal süllyed, emelkedést van viszont Amszterdamban, Stockholmban. Az amerikai határidős indexek pluszban állnak, Különösen a Nasdaq technológiai mutató.
Itthon a bux index 0,2 százalékos pluszban van. Az OTP minimális mértékben süllyed, a Richter 0,7 százaékkal esik, miközben a Mol 0,9, a Magyar Telekom 0,1 százalékkal emelkedik. Az euró-forint alig mozog, 357,10 az euró, 40 fillérrel alacsonyabb a péntek estinél. Szerény pluszban jár az olaj, alig mozog a dollár, stagnálnak a nemesfémek.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Németországban közzétették az Ifo gazdaságkutató intézet nyolcezer szereplővel készülő hangulatindexét, amely szerint németországi vállalatok vezetőinek várakozásai romlottak. Az index 90,1 pontra esett az index az előző havi 92,2-ről. Az elemzők ennél jóval kisebb süllyedést vártak.
Megérkezett a W-alakú recesszió
Számos európai ország a koronavírus terjedésének lassulását tapasztalja, mégis szigorítják a korlátozásokat, mivel új, veszélyesebb vírustörzsek terjednek. Az Egyesült Királyság például szigorítana a beutazási szabályokon. Franciaország újabb lezárásba kezdhet, hogy megállítsa a tavaly Nagy-Britanniában kialakult mutáns terjedését. Norvégia is szigorította a korlátozásokat e változat miatt – írja a Bloomberg.com hírlevele.
A világgazdaságban 2021 a vártnál rosszabbul indul, mivel a koronavírus-fertőzések felgyorsultak, a lakosság beoltása pedig időbe telik. A Világbank már ebben a hónapban négy százalékra csökkentette előrejelzését 2021-re, a Nemzetközi Valutaalap pedig ezen a héten frissíti prognózisát. Kettős recesszió várható Japánban, az Euróövezetben és az Egyesült Királyságban. Az USA-ban a rekord vírusszámok hatása látszik a kiskereskedelmi kiadásokon és a munkaerő-felvételen.
Eközben Magyarországon
Magyarországon a GKI konjunktúraindexe januárban érezhetően emelkedett, a járvány kezdete óta a legmagasabb értékét érte el. De áprilisi zuhanásának még így is csak alig több mint felét dolgozta le – írtuk reggel. Eközben az új fertőzöttek száma és a halálozások száma is mérsékelt, legalább két és fél hónapja nem haltak meg ilyen kevesen koronavírus-fertőzés miatt, mint a napokban.
A Nio frontális támadása az 1000 kilométeres akkuval
Ezer kilométeres akkumulátor-hatótávolság, a Nio frontális támadása a Tesla Model 3 és S modellje ellen – írja a német Finanzen.net. A cég bemutatja első szedánját, a Range szerintük veri a Tesla-járműveket. Jók a kilátások a sorozatgyártás beindítására is.
Az NIO ET7 elektromos szedán, amelyet az autógyártó nemrég mutatott be, 150 kWh-s akkumulátort használ, amelynek 1000 kilométeres távolságot kell lehetővé tennie egy teljes feltöltéssel. Ez körülbelül 300 kilométerrel több, mint a Tesla Model S-nél. Az ET7 lesz az első NIO jármű, amelyet a vállalat autonóm vezetési technológiájával szerelnek fel. Az ET7 várhatóan 2022 első negyedévétől jelenik meg Kínában az utcákon. A Tesla mellett az ET7-tel a kínaiak közvetlenül versenyeznek a BMW, az Audi és a Volkswagen elektromos modelljeivel is.
A kínai Nio-csoport 2019-ben még nagyobb veszteséget termelt, mint a forgalma volt. De túlélte a válságot, és tavaly decemberben rekord szállítmányokról számolt be. Részvénye 2020-at 1000 százalék feletti növekedéssel zárta, a Teslát is felülmúlva.
Japán szcenárió az európai gazdaságban, bankrendszerben?
A Moody's hitelminősítő Intézet arra figyelmeztette a német bankokat, hogy drasztikusan csökkenteni kell költségeiket, ha nem akarnak veszteségbe süllyedni – írta az N-Tv.de.
A következő öt évben majdnem tíz százalékos költségvisszafogásra van szükség, hogy a jelenlegi nyereségszintet fenn tudják tartani. Pedig a szint már eleve alacsony nemzetközi összehasonlításban is. Valószínű egy japán japánhoz hasonló szcenárió is, ahol tartósan gyenge gazdasági növekedés, negatív kamatlábak és alacsony infláció mellett a bankrendszer nyeresége nulla körül stagnálna.
Gyorsjelentés-áradatra kell készülni a héten
Igen kemény hét következik a negyedéves gyorsjelentések terén, tolonganak a cégek az Erste Research kommentárja szerint.
A legmozgalmasabb hét előtt állunk, az S&P 500 indexből 118 cég, a Dow Jones-ból 13 teszi közzé eredményét a héten. Ezek mintegy 60 százaléka szerda-csütörtökre fog esni. Ráadásul néhány nagyágyú, mint az Apple, a Facebook, a Tesla vagy az AT&T is köztük van. Mivel rekord árbevételt várnak számos cégtől, ami az eredményben is tükröződhet, ezért sokan már arról beszélnek, hogy az utolsó nagy emelkedési hullámot láthatjuk ezekben a részvényekben egy jó darabig. A befektetői hangulatindex is igen magasan jár. A short pozíciók aránya 2011 óta nem látott mélypontra csökkent. Ezek a jelek pedig óvatosságra intik a józan befektetőket.
A Blackrock is beszállhat a kriptodeviza-szektorba
A bitcoin a múlt hét közepi esés után keveset mozgott a hétvégén, ma három százalékos pluszban van 33 ezer dollár felett. Az ether viszont nyolc százalékkal emelkedik, új történelmi csúcsot döntött 1467,78 dolláron. A világ legnagyobb vagyonkezelő szervezete, a Blackrock most először lehetővé tette, hogy két alapjába bitcoin kerüljön.
A BlackRock Strategic Income Opportunities és a BlackRock Global Allocation Fund olyan, bitcoinra szóló származtatott ügyletekbe is fektethet, amelyet valamely hivatalos, az amerikai árutőzsdei felügyelet (CFTC) által is elismert tőzsdén jegyeznek. Az intézményi befektető lépését mások is követhetik, ahogy a kriptodeviza-piac egyre fejlettebb és likvidebb lesz – idéz egy vagyonkezelőt a Reuters. Decemberben a BlackRock vezérigazgatója, Larry Fink úgy nyilatkozott, hogy a bitcoin jelentős globális piaccá válhat.
Miért megy jobban a bitcoin, mint az arany?
A fenti grafikon is magyarázhatja, hogy miközben az arany szenved, miért van történelmileg is nagyon magasan a bitcoin árfolyama. Az aranyra viszonylag stabil számú felhasználó keres globálisan, ám a bitcoin-keresések száma hatalmasat ugrott az év végén-év elején. Ráadásul majdnem elérte az arany iránti érdeklődést, amire eddig csak egyszer volt példa a 2017 végi bitcoin-őrület során.
IPO-k ICO-k helyett a kriptodeviza-szektorban
Az Exodus, egy elektronikuspénztárca-alkalmazás közölte felhasználóival, hogy tőkét vonna be. Ám az ágazatban szokásos ICO (Initial Coin Offering, elsődleges nyilvános érmekibocsátás) helyett IPO-t tervez (Initial Public Offering, elsődleges nyilvános értékpapír-kibocsátás).
Veszélyes gyúelegy készül
A magas részvényárfolyamok és az új kriptodeviza-bikapiac közepette számos más cég is tervezi, hogy a hagyományos tőzsdékre lép, azaz IPO-t hajt végre. A Bloomberg szerint legalább nyolc ilyen cég van, élen a Coinbase kriptodeviza-kereskedési platformmal.
Eleve meglepő, hogy egy olyan ágazat, amely büszke arra, hogy kívül áll a hagyományos pénzügyi infrastruktúrán, nyilvános tőzsdei bevezetésre készül. Néhány befektető számára azonban ez kifejezetten aggasztó. Önmagában az IPO-mánia is elegendő a tőkepiaci buborékfújással kapcsolatos aggodalmak kiváltására. De a kriptó hozzáadása a keverékhez az árrobbanás után még inkább táplálja a félelmet, hogy egy különösen veszélyes gyúelegy keletkezik – írta a portál.
IPO-várományosok a kriptodeviza-szektorban:
- Coinbase (kereskedési platform)
- eToro (közösségimédia-kereskedési platform)
- MicroBT (kriptodeviza-bányászat)
- Gemini Trust Co. (kereskedési platform)
- Bitmain Technologies (kriptodeviza-bányászat)
- Bitfury (kriptodeviza-bányászat)
(Forrás: Bloomberg, Renaissance)
Merre tovább, török líra?
Frissítette a török lírával kapcsolatos előrejelzését a Goldman Sachs – írta az Equilor Befektetési Zrt. Hírlevele.
Az elemzők szerint a 7,00-7,50-es sávban mozoghat a következő három hónapban a dollár-török líra árfolyam, de a líra további erősödését korlátozhatja a török jegybank tartaléképítési törekvése. Törökország devizatartaléka az elmúlt években 110 milliárd dollárról 40 milliárd dollárra esett, majd onnan kezdte visszaépíteni a jegybank, jelenleg 48,68 milliárd dollárnál tart. Törökországban 2019-ben Erdogan nyomására kezdtek kamatvágásokba, ennek hatására jelentős mértékben gyengült a török deviza.
A líra novemberben kezdett erősödni, miután néhány kamatemelés következett, és a jegybank jelezte, hogy hajlandó szigorú monetáris politikát folytatni, és kész a további kamatemelésekre. Emellett maga Erdogan ígérte meg az “ortodoxabb” gazdaságpolitikát a befektetőknek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.