Európában csütörtökön ismét emelkednek a tőzsdeindexek, általában fél százalék körüli mértékben. Az amerikai határidős indexek is hasonló emelkedést vetítenek előre. A hangulatot főleg a gyorsjelentések befolyásolják, de a német fogyasztói bizalom és a francia üzleti bizalom értéke is jobb lett a várakozásoknál. A német mutatót az átmeneti forgalmiadó-csökkentés is segítette, és arra utal, hogy Európa legnagyobb gazdasága lassan magához tér a koronavírus okozta sokkból.
Itthon a BUX index az európai mezőnyhöz hasonlóan 0,7 százalékos pluszban van, mindegyik vezető részvényünk emelkedik. Az OTP 1,4, a Mol 1,3, a Richter 0,2 százalékkal megy fel. A Magyar Telekom és az Opus 0,4, a CIG Pannonia másfél százalékkal drágul. A forint ma is erősödik, 346,20 az euró ára, második napja nagy a lendület.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az arany ma is száguld, 0,8 százalékkal 1880 dollárra ment. Már csak mintegy negyven dollárra van a mindenkori történelmi csúcstól, az 1920 dollártól, amit 2011-ben állított be. Tegnap kedvezőtlen olajkészlet-adat érkezett az EIA-től, de az árfolyam csak átmenetileg gyengült, ma ismét egy százalék körüli pluszban van.
Unilever és Daimler
A Unilever konszern nem csak a várakozásoknál jobb gyorsjelentés tett közzé, de vezére akvizíciós tervekről is beszélt. A részvény hét százalékkal ugrott meg Hollandiában. A leginkább emelkedő részvények közé tartozik kontinensünkön a német Daimler autógyár, öt százalékkal megy fel, miután gyorsjelentése kedvezőbb lett a vártnál. Pedig a második negyedévben durva mínuszt ért el, mintegy kétmilliárd eurót veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A forgalom 29 százalékkal 30 milliárd euróra esett vissza. Az optimizmusra inkább az előrejelzése ad okot, amely szerint erre az évre még így is nyereséget vár.
Sok gyára és autókereskedése állt a negyedév során, így a Mercedes Benz márkából 20,2 százalékkal kevesebb autót értékesítettek ,mint egy évvel korábban . a konszern összes autó eladása 34 százalékkal 541 800 járműre esett vissza (személyautók és haszonjárművek együtt). a Daimler emelkedése felhúzta a többi autógyártó részvényeit is, a Stoxx 600 automobiles and Parts index Több mint három százalékos pluszban rosszul teljesítenek viszont a bankok és a turisztikai ágazat.
Pozitív Tesla, negatív Microsoft
Általános vélemény, hogy a Tesla pozitív meglepetést okozott késő esti gyorsjelentésével. A részvény a német Xetra-rendszerben öt százalékos pluszban van.
Egy teljes pénzügyi évben először fordul elő, hogy nyereséges lett a Tesla, így hosszabb távon van esély rá, hogy bekerül az S&P 500 komponensei közé – írta az Equilor Befektetési hírlevele. A most zárult negyedévben a várt három centes veszteség helyett 2,18 dolláros nyereséget sikerült elérni, az árbevétel a várt 5,37 milliárd dollár helyett 6,04 milliárd dollár lett. A következő gyárat Texas államban, Austin közelében fogják megépíteni. A Microsoft egy részvényre jutó eredménye a várt 1,38 dollár helyett 1,46 dollár volt, de csalódást okozott, hogy a Microsoft Azure felhőszolgáltatás növekedése lassult. A vártnál is nagyobb a veszteség a United Airlines-nál, 9,13 dollár helyett 9,31 dollár – írta a brókercég. Naponta 40 millió dollárt égetett el a társaság a negyedév során, ez 25 millió dollárra csökkenhet a következő negyedévben.
Tizedelik a Duna House-részvényeket
Augusztus 5-én átalakítják a Duna House részvényeit, egy darab 50 forint névértékű törzsrészvény helyébe tíz, egyenként öt forint névértékű papír lép. A mostani részvényekkel július 31-én lehet utoljára kereskedni. Augusztus 3-tól pedig már csak az új részvényekkel folyik a kereskedés.
Újabb jelentős lépést tesz a nemzetközi terjeszkedés terén az AutoWallis, miután az Opel márka importőre lehet Horvátországban, Szlovéniában és Bosznia-Hercegovinában. Ezzel a lépéssel a csoport nagy mértékben növelheti az eladott új gépjárművek számát és árbevételét – jelentette be a tőzsdei cég.
Menekülnek a vállalatvezetők az USA-ban?
Miután az Egyesült Államok részvényei két évtized óta a legdrágább szintre emelkedtek, a leginkább haszonélvező társaságok menedzserei menekülnek a papírokból – írta a Bloomberg.com. A vállalati bennfentesek, akiknek a beinduló vásárlásai márciusban pontosan jelezték a piac alját, ma zömmel eladók. Majdnem 1000 vállalati vezető és más tisztségviselő tárazott ki a saját vállalkozásának részvényeiből ebben a hónapban. Arányuk 5:1 arányban meghaladta a bennfentes vásárlókét. Ez 2017 óta nem látott szint.
Mennyibe kerül majd a védőoltás?
Százmillió adag oltóanyagot rendelt meg az amerikai kormány a Pfizertől, amelynek részvénye öt százalékkal, partnere, a BionTech papírja pedig közel 14 százalékkal ment feljebb tegnap.
Védőoltás a köbön. Egyre-másra jelentenek be a gyógyszercégek újabb és újabb előrelépést – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja. Most például a SinoPhram mondta azt, hogy a sikeres I. és II. fázisú klinikai kísérleteit követően az év végéig piacra kerülhet a védőoltása. Tegnap a Pfizer jelentette be, hogy 100 millió adag oltóanyagot szállít majd le az USA kormányának 1,95 milliárd dollár értékben az év végéig, ha sikeresek lesznek a III. fázisú kísérletek. Ezzel az árat is megtudtuk, amely 19,5 dollár (mintegy 6000 forint) adagonként. Ez jóval alatta marad a korábban sokak által becsült 50-100 dolláros szintnek, amelyet amúgy önköltségi árnak tekintettek. A védőoltásokkal kapcsolatos hírek felülírják a jelenleg cicaharc formájában zajló háborút az USA és Kína között – tették hozzá.
(Délelőtti koronavírus-összefoglalónkat itt olvashatja.)