Nagyon jól indult a hét a tőzsdéken, a német DAX index 1,3, a francia mutató 1,7, a többi európai index is egy-másfél százalékos emelkedést produkált a zárásig. Az amerikai S&P 500 index 1,3, a Nasdaq Composite 1,7 százalékkal megy fel. A technológiai szektor nagyágyúi, mint az Apple, a Netflix vagy az Amazon három-négy százalékos emelkedést mutatnak este hat után kicsivel.
Itthon a BUX index viszont 0,7 százalékkal csökkent, miközben a lengyel WIG 20 jól viselte a választásokkal járó bizonytalanságot, és 0,2 százalékos pluszban búcsúzott. A BUX-ot a MOL 2,2 és a Richter 3,3 százalékos esése húzta le. Az OTP 1,8 százalékkal, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal emelkedni tudott. A nap nyertese a CIG Pannónia, 10,5 százalékkal 210 forintra ugrott. A forint gyengült, 354,4 az euró, 1,7 forinttal magasabb a péntek estinél.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Erősödik a verseny a koronavírus-vakcina létrehozásáért – írja az Investing.com. A Pfizer részvényei 4,7, a BioNTech papírjai 18 százalékkal mentek fel, miután megkapták az engedélyt a koronavírus-oltások tesztelésének felgyorsítására az illetékes amerikai hatóságtól.
Jó és rossz vírushírek
A Jeffries nevű befektetési bank pedig a Moderna céget látta el vételi ajánlással, mivel annak kísérleti oltása szerintük ötmilliárd dolláros bevételt is hozhat évente. A Moderna részvényei 15,7 százalékkal ugrottak meg, 72,40 dollárra. Közben az Amerikai Egyesült Államokban és Brazíliában még mindig óriási erővel terjed a vírus, ez a két ország felelős az összes napi eset feléért, 111 ezer új beteget regisztráltak.
A Bloomberg szerint jó és rossz hírek egyaránt érkeztek a vírusfrontról. A jó hír főleg az volt náluk, hogy New Yorkban a járvány kezdete óta először nem regisztráltak egyetlen egy halottat sem. Nagyon másképp alakul viszont a helyzet Floridában, ahol egyetlen egy nap alatt 15 300 új esetet jegyeztek fel, ami több, mint valaha is bármely amerikai szövetségi államban. Több országban ismét szigorítják az előírásokat a vírus megfékezése érdekében, például Hongkongban, az Egyesült Királyságban és Dél-Afrikában. Izraelben pedig egy vezető politikus azonnali karantén bevezetését követelte.
Ezért száguldanak a fémek
Az OPEC+ olajkartell ezen a héten bejelentést tehet azzal kapcsolatban, hogy mi is lesz az eddigi kitermelés-csökkentés mérséklésének menetrendje. A szervezet tagjai szerdán tartanak virtuális találkozót. Az olaj ma mínuszból nulla közelébe ment vissza, az amerikai típusú WTI 41,6 dollár, az északi tengeri Brent pedig 43 dollár 30 cent.
Különösen jó napjuk volt ma a nemesfémek tulajdonosainak, az arany fél százalékkal 1811 dollárra emelkedett, az ezüst 3,3 százalékkal majdnem 19 dollár 70 centre ugrott. Két százalékkal drágul a palládium is, a platina 2,4 százalékkal megy fel. Sőt a réz is 2,3 százalékos pluszban van. A fémek drágulásához köze lehet annak, hogy a dollár gyengül, az euró/dollár fél százalékkal csökkent 1,1360 környékére.
Megőrülnek a Tesláért
Őrület, mit művel a Tesla részvénye, ma volt 1794,5 dollár is, most 1733 dollár. Ez újabb 12 százalékos ugrás. Pedig a részvény az utóbbi hetekben már egyszer megduplázta értékét. Állítólag a befektetők abban reménykednek, hogy egy cég ismét nyereséges negyedévet tud zárni. Így lassan bekerülhet az S&P 500 indexbe is. Ez a passzívan menedzselt indexkövető alapokat arra késztetné, hogy bevásároljanak a részvényből.
Az S&P 500 indexet rendszeresen újrasúlyozzák, és jelenleg a Tesla a legnagyobb tőkeértékű részvénytársaság az Amerikai Egyesült Államokban, amely nincs benne a mutatóban. De számos kritériumnak kell megfelelni, többek között négy egymást követő negyedévben kell nyereségesnek lennie. Ugyanakkor rossz hír is érkezett, a Tesla hétvégén hat százalékkal csökkentette az új Model Y Crossover árát. Mindössze három hónappal azután, hogy a modell debütált.
Újra lemaradó a BUX index
A BUX-nak bizonyára nem segített az, hogy közel 10 százalékkal csökkenhetett a GDP a második negyedévben a Pénzügyminisztérium szerint. Talán a lengyel választások is okoztak a térségünkben némi bizonytalanságot.
Újra alulteljesített a magyar piac a múlt héten, és a hét sem indult túl erősen. Az OTP stagnálásával felülteljesítő volt a nagypapírok közül, a Richter, a Mol és a Magyar Telekom azonban 1 százalékos mínuszban zárt, míg az Opus több mint 5 százalékkal került lejjebb. A mai napon a Mol 1800 forint alá süllyedt, ezzel elérte a kereskedési ötletünk stop-loss szintjét – írta a KBC Equitas.
Két újabb ország vezetné be az eurót
Pénteken Horvátország és Bulgária is csatlakozott az euró előszobájának tartott ERM 2 mechanizmushoz. Az elmúlt napok kereskedési sávja körül határozták meg azt az árfolyam közepet, mely körül +/-15%-os sávban szabadon mozoghat a horvát kuna és a bolgár leva is. Amennyiben ebből a sávból piaci folyamatok nem lendítik ki az árfolyamot, akkor két év múlva mindkét ország bevezetheti az eurót – írta az Erste Befektetési Zrt. hírlevele.