Az utóbbi években a legolcsóbb az euró 2015. április elején volt, akkor 296,50 forintig esett az árfolyama. Pár hónappal az után, hogy a svájci jegybank elengedte a svájci frankot, és az akkori pénzügyi káoszban a forint is meggyengült, azon a 2015 januári napon a nap végén pedig 322,70 volt az euró ára.
Tavaly október 10-én volt legalacsonyabb az euró ára, az árfolyam 304-ig süllyedt. Egyébként 2013 októberében is volt egy hasonló leszúrás, abban az évben viszont májusban volt a legolcsóbb az euró. Úgy tűnik, az utóbbi években nem jelentkezett olyan jellegű szezonalitás, ami miatt sokan úgy érezték régebben, hogy nyáron szokott olcsó lenni az euró.
Ennek egyébként lenne némi értelme, mert nyaranta a turisták hoznak devizát az országba, és a mezőgazdasági export is megélénkül. Ám aki gazdálkodik, az már régen le tudja fedezni a várható euróbevételét, előre is el tudja adni a még meg sem kapott eurót a bankközi devizapiacon. Emiatt egyébként nem is maradhat fenn túl sokáig markáns szezonalitás, mert ha úgy lenne, a devizapiacon a forintra spekulálók kihasználnák az árfolyamkülönbséget, vételeikkel elmozdítanák a túl alacsony árfolyamokat.
Korábban egyébként sok évre visszamenőleg is megvizsgáltuk, van-e szezonalitása a forintárfolyamnak. Arra jutottunk, hogy a sok éves átlagok alapján nyáron, és kisebb mértékben tavasszal valamivel olcsóbb az euró, de nem sokkal. A különbség csak 50-70 fillér körül volt a tavaszi és nyári hónapokban (átlagosan ennyivel volt olcsóbb az euró). De azt lényegében lehetetlen megmondani, melyik évben lesz így, és melyikben nem, kiszámíthatatlan.
A forint árfolyama egyébként az utóbbi években rendkívül szilárd volt, szűk sávban ingadozott, így arra várni, hogy a valuta olcsóbb lesz, valószínűleg nem érdemes. Ugyanolyan esély van rá, hogy kissé olcsóbb, vagy hogy drágább legyen. Az árfolyamot ráadásul inkább világpiaci fejlemények mozgatják, sokszor más feltörekvő piaci devizákkal együtt mozog. De ha valaki meg van róla győződve, hogy le fog esni az ára, köthet rá spekulatív üzleteket, például certifikátokat vehet a Budapesti Értéktőzsdén vagy Frankfurtban.
A forint árfolyama az euróval szemben az elmúlt napokban féléves csúcsára, 307 forint/euró alá erősödött, ami kifejezetten jó lehetőséget teremt a nyaralásra szánt valuta beszerzésére – írta a napokban viszont az Equilor Befektetési Zrt. A szakértője szerint a 303-318 forint közötti sávban mozoghat az euró jegyzése a következő hónapokban is. A mostani, 307-308 forint körüli szint a sáv erősebbik felén van, így érdemes lehet a mostani szinteken bevásárolni a nyaralásra szánt valutából.