A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása.
Megugrott az olajár
A Brent spot kőolaj ára a héten 47-50 dollár között ingadozott, heti átlagban több mint 5 dollárral, 12,2 százalékkal nőtt az ár. Ilyen mértékű heti áremelkedés legutóbb márciusban volt. A spot olajár csak pénteken váltott csökkenésre, de ez csak 7 cent volt. Az áremelkedési hullám továbbra is az OPEC tagországok és néhány más olajexportáló ország tervezett szeptember végi találkozója miatt bontakozott ki. Emellett a tőzsdei pénzügyi befektetők hatalmas hullámot indítottak el az olaj határidős kereskedésében és már nem foglalkoznak a rövid távú, áresésre játszó stratégiákkal. A nagy elemzőházak véleménye megosztott, egyesek szerint ezzel ismét elindult az olajár tartós emelkedése, mások szerint az olajár jelenlegi emelkedése nincs megalapozva gazdasági folyamatokkal, ezért könnyen az ellenkezőjébe fordulhat az áremelkedési folyamat. Az olajár emelkedését részben a dollár gyengülése is magyarázza. Az áremelkedés folytatásában bízók azt is hangsúlyozzák, hogy a múlt heti adatok szerint csökkent az amerikai kőolajkészletek és benzinkészletek szintje, s ez is jele a piac egyensúly felé való fordulásának. Európában az üzemanyagkészletek és a tüzelőolaj-készletek (történelmileg magas) szintje csökkent, a kőolajkészletek emelkedtek - áll a GKI Enregiakutató elemzésében.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 4,4 dollárral, 9,6 százalékkal emelkedett ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) több hónapja nem látott mennyiséggel növekedett ezen a héten. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten kb. 50 centtel nőtt, mivel a Brent ár erőteljesebben növekedett. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten 10 darabbal nőtt.
Javult az európai export
Európában a benzinexport lehetőségei kicsit javultak, mivel az amerikai benzinkészletek csökkenése generálta az import emelkedését, másrészt a földközi-tengeri térségben is a finomítói felújítások miatt megnőtt a kereslet. Az amerikai finomítói leállások miatt visszaesett az európa felé irányuló dízelexport, az orosz termelők is kevesebb dízelt kínáltak eladásra és így -ugyan a készletszintek csökkentek - de kivételes lehetőség nyílt az európai dízelexportra. Az európai benzin és gázolaj-piacokon az árak a héten a kőolaj mozgását követték.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a héten 7,7 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 7,3 százalékos volt az árnövekedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 7,7 százalékkal emelkedtek az árak. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 9,9 százalékkal nőtt, az észak-európai piacokon 9,8-10 százalékkal növekedtek az árak a megelőző hét átlagához képest.
A forint erősödött
A forint átlagos heti árfolyama a héten erősödött, 275 dollár körül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten 4 forinttal kellett kevesebbet adni egy dollárért. Az árfolyam a hét folyamán mérsékelte az üzemanyagpiacokon jelentkező áremelkedés mértékét.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 6,2 százalékos emelkedést mutatnak az árak, az NWE piacon 5,7 százalékos, az ARA piacon 6,2 százalékos volt az árnövekedés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 8,3 százalékos volt, az észak-európai piacokon 8,3-8,4 százalékkal növekedtek az árak forintban mérve. A hét második felében az első napokhoz viszonyítva 2-3 százalékos benzin áremelkedés és 3-3,5 százalékos dízel áremelkedés jelentkezett.
Mekkora emelés jön a magyar kutakon?
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében 6-7 forint körüli, a gázolaj esetében 8-9 forintos áremelkedés jelentkezett. Szerdán azonban már emeltek az árakon, így jövő héten 2-3 forint körüli benzin és 3-5 forint közötti gázolaj áremeléssel számol a GKI Energiakutató. Így a benzin ára 333, a gázolaj ára 337 forint/liter körüli szinten változhat.