6p

A Tesla nagy ugrása komoly szerepet játszott a tegnapi új történelmi rekordokban, egy hatalmas megrendelés mellett más jó hírek is érkeztek a vállalatról. Ma is kitart a tőzsdék emelkedése, itthon az OTP húz és magas szinten ugyan, de stabilizálódott az euró/forint. Nagy harc folyik a jövőben is ígéretes fémekért a bányavállalatok között.

Tegnap új történelmi csúcsokra érkeztek az amerikai indexek, jelentős részben a Tesla hatalmas ugrásának köszönhetően. Ma is kellemes a tőzsdei hangulat Európában, a német DAX index 1,0, a francia és brit mutatók 0,6 százalékkal mennek fel. Az amerikai határidős indexek is felfelé araszolnak, főleg a technológiai szektorban, amelyből még számos fontos gyorsjelentés jön a héten.

Az inflációs kockázatok körüli vita folytatódik, a kereskedők az EKB csütörtöki kamatdöntő ülésére és a Fed jövő heti ülésére várnak. Az utóbbi eszközvásárlási programjának mérséklését jelentheti be. Nagy-Britanniában pedig a pénzügyminiszter szerdán ismerteti az ország költségvetését, amelyben nagy összeget szánnak az egészségügyi szolgáltatásokra.

Nagy mélységben a forint

Itthon a BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, ami főleg az OTP 0,8 százalékos drágulásának köszönhető. A Mol, a Richter és a 4iG pár ezrelékes mínuszban van, míg az Opus és a Telekom stagnál.

Árfolyamok és grafikonok

Tegnap ijesztő magasságokba jutott az euró/forint, kevesebb mint egy százalékra volt csak a történelmi csúcstól (ami 369,40 volt), súrolta a 367 forintot. Ebben nemzetközi folyamatok játszhattak fontos szerepet, mint a dollár erősödése, ugyanis a zloty és a cseh korona is gyengült, bár a forintnál valamivel kisebb mértékben. Ma kissé nyugodtabb a légkör, az euró 365,60, a dollár 314,90.

Az ezer és a billió dolláros Tesla

A “trillion dollar Tesla”, azaz az egybillió (vagy másképpen ezermilliárd) dolláros cégértékű vállalat volt a tegnap este nagy híre, miután a részvény 13 százalékkal 1025 dollárra ugrott a nap végéig. De volt 1045 is, így ez az új történelmi csúcsa. A tőzsdei kapitalizációja (a tőzsdén levő részvények piaci áron vett összértéke) pedig elérte az 1,1 billió dollárt.

Tesla (Pixabay)
Tesla (Pixabay)

A száguldást az váltotta ki, hogy az amerikai autókölcsönző óriás, a Hertz Global bejelentette, százezer Teslát vásárol elektromosautó-flottája bővítése érdekében. Ez a becslések szerint valamivel négymilliárd dollár feletti bevételt jelenthet az autógyárnak.

Ki van az egybillió dolláros papírok klubjában?

Érdekes időzítés: ezt az alkalmat használta ki a Tesla arra, hogy Model X és Model S autóinak árát megemelje. További jó hír, hogy a vezető befektetési bank Morgan Stanley is felfelé módosította célárát, 1200 dollárra részvényenként.

Az egybillió dolláros részvények klubja egyébként eddig a következő cégeket tartalmazta a KBC Equitas szerint:

  • Amazon
  • Alphabet
  • Apple
  • Microsoft
  • Facebook (bár most ismét egybillió alatt van)

Most már a Teslát is hozzáírhatjuk.

Jelentett a Facebook – de jót vagy rosszat?

Úgy tűnik, az elemzők megosztottak a Facebook tegnap esti gyorsjelentésével kapcsolatban, egy részük a vártnál jobb, más részük attól kissé elmaradó számokról beszél. A közösségimédia-óriás nyeresége meghaladta az előrejelzéseket, az árbevétele viszont elmaradt azoktól.

Még a jelentés előtt jött ki egy hír, mely szerint a tinédzserek sokkal kevesebb időt töltenek a Facebookon, mint korábban, és a fiatal felnőtteknél is csökkennek a számok. Így a részvény a hivatalos kereskedési időben egy darabig mínuszba süllyedt, de végül rá is átragadt az optimizmus. Ma pedig a tőzsdén kívüli, nyitás előtti kereskedésben további két százalék feletti pluszban áll.

A kínai (ingatlan)válság kísértete

Ma ugyan nem jött rossz hír az Evergrande-ról, de a nagy kínai válság kísértete nem tűnt el a tőzsdékről. Újabb kínai ingatlanfejlesztő nem fizetett kamatot a kötvényére az Equilor Befektetési Zrt. szerint.

A Modern Land zöld technológiákat használó kínai ingatlanfejlesztő cég 250 millió dolláros kötvényére hétfőn lett volna esedékes a kamatfizetés. Eddig idén már összesen 8,7 milliárd dollár adósság után nem fizettek a kínai cégek, ami negatív historikus rekordnak számít, aminek egyébként az ingatlanszektor csak az egyharmadát adja.

A Mastercard bevezeti a bitcoin-fizetéseket

Nagy bejelentésre készül a Mastercard a CNBC szerint, lehetővé teszi, hogy a fizetési hálózatában lévő több ezer bank és több millió kereskedő közül bármelyik integrálja a kriptodevizákat a fizetési módozatok közé. Megjelenik a kriptodevizás fizetés lehetősége, sőt különböző jutalmak fogadása is. Így a hűségprogramok, a légitársaságok vagy a szállodák pontjai is bitcoinra lesznek válthatók. A bitcoin pénztárcák, a hitel- és betéti kártyák egyaránt integrálhatók lesznek.

Ennek érdekében a Mastercard együttműködik a Bakkt céggel, amely az Intercontinental Exchange által a közelmúltban leválasztott kriptoedviza-vállalat. Ez a kulisszák mögött letéti szolgáltatásokat nyújt majd – erősítették meg a két cég vezetői a CNBC-nek.

Ezekért a fémekért ölik egymást a bányatársaságok

Az elsősorban palládium és platina, kisebb részben ródium és arany kitermelésével foglalkozó, dél-afrikai központú Sibanye Stillwater bányatársaság egy nikkel-kobalt és egy rézbánya felvásárlására készül. Az üzlet mintegy egymilliárd dollár értékű lehet – derül ki a potenciális vevő bejelentéséből és a Wall Street Journal cikkéből. A részvény a hírre, amelyben a cég főleg a kockázatokra figyelmeztetett, három százalékkal esett New Yorkban.

Nikkel (NL), Kobalt (CO), Palládium (PA) és Platina (PL) határidős árfolyamok 2021-ben, különböző árutőzsdéken (Tradingview.com)
Nikkel (NL), Kobalt (CO), Palládium (PA) és Platina (PL) határidős árfolyamok 2021-ben, különböző árutőzsdéken (Tradingview.com)

Érdekes a lap megfogalmazása, amely szerint a

globális bányatársaságok versenyeznek, hogy biztosítsák maguknak az elektromos autók akkumulátoraiban használt kulcsfontosságú fémeket.

A Sibanye Stillwater által jelenleg termelt fémek elsősorban a robbanómotorok katalizátoraiban használatosak. (Közülük a palládium nagyot esett az utóbbi időben.) A cég ezek szerint már a kőolaj utáni korszakra készül.

Csúcson a solana

A most hatodik legnagyobb kapitalizációjú (piaci összértékű) kriptodeviza, a solana új árfolyam-rekordot állított fel tegnap 218,70 dolláron, miután egy nap alatt 14, egy hét alatt 36 százalékkal ment fel. A viszonylag fiatal üdvöske, az ethereum egyik nagy riválisa kiheverte a visszaesést, ami egy szeptemberi hackertámadás és rendszerleállás után kezdődött. A blokklánc főbb alkalmazásai közül mostanában az NFT-piac volt élénk (az egyedi, általában szellemi tulajdont megtestesítő kriptoérmék piaca).

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21550 21810 +0,42% 0 0 4 053 878 930 HUF 2024-12-18 17:05:01
MOL 2692 2644 2702 +1,13% 0 0 2 171 209 664 HUF 2024-12-18 17:07:08
MTELEKOM 1276 1276 1292 -0,78% 0 0 219 509 812 HUF 2024-12-18 17:05:10
RICHTER 10510 10420 10590 +1,06% 0 0 965 770 820 HUF 2024-12-18 17:12:34
OPUS 502 501 509 -1,38% 0 0 79 116 081 HUF 2024-12-18 17:05:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak a szemét forgatja, ha meglátja, ami a forinttal történt
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:56
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi hangulat tükröződött a budapesti parketten is
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 414,11 pontos, 0,53 százalékos emelkedéssel, 79 243,31 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nincs gáz, van gáz, mégis 410 felett áll az euró
Eidenpenz József | 2024. december 18. 12:47
Jó hangulatban várják a tőzsdék a szerda esti amerikai kamatdöntést, amely az év hátralevő részének legfontosabb eseménye. A BUX átlag feletti mértékben drágul, mindhárom vezető részvényünk szépen teljesít, a forint viszont gyengécske, ismét 410 felett áll az euró. Van elég gáz Európában, gigafúzió készül az autóiparban, 108 ezer dollár felett is járt a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Tudomást sem vett a forint Matolcsy Györgyék döntéséről
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 18:21
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ritka rossz kedv uralkodott a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 17:49
A vezető részvények mind vesztettek értékükből.
Részvény / Deviza / Áru Már megint gyengül a forint, csak óvatosan a részvényvételekkel!
Eidenpenz József | 2024. december 17. 12:28
Feszülten várják a piacok a szerdai Fed-kamatdöntést, az európai indexek enyhe optimizmussal, az amerikaiak és a BUX inkább pesszimistán. Megint drágul az euró az MNB-kamatdöntés előtt. Újabb szakember int a túlárazottnak látszó részvényektől. Áramlik a tőke a kriptókba.
Részvény / Deviza / Áru Úgy kóvályog a forint, mintha üllő esett volna a fejére
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 07:57
Ez nem egy nagy teljesítmény.
Részvény / Deviza / Áru Nagyobbat zuhant a Fidesz, mint a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:51
Hétfőn vegyesen alakult a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon. Az év eleje óta ugyanakkor mindegyikkel szemben gyengült a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Múlt héten csúcson volt, hétfőn lekonyult a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 445,29 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel 79 720,35 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A forint sérülékenysége támaszthatja a kamatot, új csúcson a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. december 16. 12:31
A gyengécske forint miatt nem számítanak kedden itthon kamatcsökkentésre az elemzők, főleg az amerikai Fed szerdai lépésére várnak a tőzsdék, és makroadatok is jönnek. Az amerikai tőzsdék megint emelkedhetnek, Európában viszont süllyedés jellemző. Már 106 ezer dollár felett is volt a bitcoin, a nagyoktól a kisbefektetők felé áramlik a készlet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG