Tegnap a tőzsdék tettek egy újabb kísérletet az emelkedésre, miután szerdán a nagyobb résztvevők megmentették a világot, úgy döntvén, hogy még nem érkezett el a medve ideje, lehet még magasabb árakon is eladni. Este aztán Amerika nehezen tartotta erejét, így végül csak kis pluszban zárt, de végül a tavaly augusztusi és októberi mélypontok fölött.
S&P 500. Lenézett a 2014 októberi mélypontig |
Az S&P 500 chartja ugyan nem néz már ki túl elegánsan, tripla aljnak már nehezen nevezhető a formáció, látszik rajta, hogy már lehullott volna a mélybe, ha nem rántják vissza. Az olaj magához térése viszont átmenetileg segítheti a tőzsdéket, miután lélektanilag eléggé összefonódtak az utóbbi időben.
Az olaj pedig újra ugrott egy nagyot, ezúttal 27 dollárról 30 fölé, ami jelzi, hogy igen túladottá vált a fekete arany. Az is gyanús, hogy egyes résztvevők 0, sőt negatív árról beszélnek, ami az egyik legnagyobb böszmeség, ami az árupiacokon az elmúlt évtizedekben elhangozhatott. Ilyenkor szokott a piac egy méretes korrekciót mutatni, mintegy kigyomlálva az ilyen fantazmagóriákat.
Brent olaj, felpattanás |
Ázsia örömmel reagált az eseményekre, a Nikkei egyenesen 6 százalékos száguldást hozott össze. A Hang Seng 3 százalékot ugrott, és az összes többi index is bőven egy százalék fölött emelkedett.
Európa is ennek megfelelően nyitott, átlagosan 2 százalékos pluszokkal. A DAX 1,7 százalékkal van tegnapi záróára fölött, 9730 ponton. A német index esetében nagyon szépen kialakult a tripla alj az augusztusi, októberi és a mostani mélypontokból, érdemes megnézni a grafikonon.
DAX, tripla alj |
A mostanában egyébként is jobban teljesítő BÉT is újra emelkedik, pontosabban nem is a BÉT-et kéne említenünk, hanem a Richtert és az OTP-t, hisz többnyire ez a két részvény viszi a hátán a BUX-ot. A Richter ma 3 százalékot emelkedik 5560 forintig, az OTP 1,8-at 5830-ig. A Mol 2 százalékkal van följebb 13 370 forinton, a Telekom 400 körül kényelembe helyezte magát, alig mozdul.
A forint egész jól mutat, 313,50 az euróhoz képest. Ennek láttán ismét felbátorodunk és újra hangoztatjuk azt a véleményt, hogy a kedvező fundamentumok és a javuló ország megítélés hatására tartósabb forint erősödés is bekövetkezhet az év során.