Pénteken világszerte estek a részvénypiacok, a befektetői bizalom megrendült, ami nem csoda: a héten szinte a végletekig kiéleződött az amerikai-kínai vámháború, az amerikai kötvénypiacon pedig eladási hullám indult és fokozódott a tőkekiáramlás az amerikai eszközökből.
Az amerikai tízéves állampapír hozama 4,45 százalékra nőtt, heti szinten 45 bázisponttal – ez 2001 óta a legnagyobb emelkedés. A harmincéves kötvényhozam 4,90 százalékon áll, ami az 1982 óta mért legnagyobb heti ugrás lehet. Michael Krautzberger, az Allianz Global Investors kötvényekért felelős vezetője szerint ez nem inflációs aggodalmat tükröz, sokkal inkább recessziós félelmeket és a költségvetési fenntarthatóság iránti kétségeket.
A dollár tovább gyengült: a svájci frankkal szemben tízéves, a jennel szemben hathavi mélypontra esett. Az euró árfolyama 1,13855 dollárra emelkedett, ami 2022 februárja óta nem tapasztalt szint.
A gyengülő dollár és a fokozódó bizonytalanság miatt az arany ismét történelmi csúcsra ért, unciánként (1 uncia=31,1035 gramm) 3210 dolláros áron kereskednek vele.
Az amerikai részvénypiacokon erős kilengések voltak: az S&P 500 és a Nasdaq határidős indexei napközben 2-2 százalékos mínuszban is voltak, majd 1,6 százalékos pluszba fordultak, végül vegyesen, jellemzően stagnáló hangulatban zárták a napot. A Dow Jones csütörtökön 2,5, az S&P 500 közel 3,5, a Nasdaq 4,3 százalékos eséssel zárt.
Fotó: Depositphotos
Európában a pozitív nyitás csak átmeneti volt. A német DAX péntek délelőtt még 1,13 százalékos pluszban nyitott, ám nem sokkal később 1,6 százalékos mínuszba fordult, 20 307 pontig süllyedt. A svájci SMI-index 0,6 százalékos emelkedéssel indította a napot, de 11 óra környékén már 1,3 százalékos veszteséget mutatott. A német n-tv szerint a kereskedők az euró erősödését említik fő kockázati tényezőként, amely a jövőben nyomást gyakorolhat az exportbevételekre. A pánikreakciókat tovább fokozta Kína válaszlépése: Peking 125 százalékra emelte az amerikai importtermékekre kivetett vámokat, miután Trump a héten 145 százalékra növelte a kínai termékekre vonatkozó terheket.
Ázsiában pénteken a tokiói tőzsde esett a legnagyobbat: a Nikkei 2,96 százalékos mínuszban zárt, 33 585 ponton. A Nikkei gazdasági lapot idézve a Neue Zürcher Zeitung arról ír, hogy a veszteséget a vámháborús félelmek és a jen hirtelen, 2 százalékos erősödése okozta. A japán exportcégek külföldi nyereségeit rontja az árfolyamhatás. A dél-koreai Kospi-index 1,2, a szingapúri Straits Times 2,1 százalékot esett.
A kínai piacok ellenállóbbnak bizonyultak: a Hang Seng 1,4 százalékot emelkedett, a CSI 300 index 0,39 százalékos pluszban zárt.
Gyengélkedve zárhatja a munkahetet a BUX
A magyar tőzsdén péntek délután is borús maradt a hangulat: a BUX-index 85 497,81 ponton állt, ami 0,88 százalékos csökkenést jelent az előző napi záráshoz képest. A forgalom 5,43 milliárd forintra nőtt, a részvénypiaci kapitalizáció 18 608 milliárd forint. A BUX 52 hetes sávja 64 845 és 93 042 pont között alakult. A közepes és kisebb kapitalizációjú cégeket tömörítő BUMIX index dél után nem sokkal 8 366,33 ponton állt, 0,36 százalékos eséssel.
A vezető részvények közül az OTP 1,02, a Richter 1,24, a Mol 1,45 százalékos mínuszban volt, míg a Magyar Telekom 0,65 százalékkal emelkedett. A 4iG árfolyama 1,10 százalékkal gyengült, 1622 forinton zárt, a napi kereskedés során 1614 és 1646 forint között mozgott.
A legnagyobb forgalmat az OTP bonyolította több mint 3,4 milliárd forinttal, a Mol forgalma meghaladta a 685 milliót, a Telekomé a 370 milliót, a Richteré pedig a 300 milliót. Az 5. legforgalmasabb papír a 4iG volt, több mint 135 millió forint értékű kereskedéssel. A nap nyertesei között szerepelt a BIF, a Zwack és az AutoWallis, míg a legnagyobb vesztesek között az Őrmester, az MBH Bank és a Nutex részvényei szerepeltek.
A forintpiacon a kölcsönös vámfelfüggesztésről szóló bejelentés csak ideiglenes erősödést hozott. Az Erste szerint csütörtökön a hazai fizetőeszköz 406,9-es euróárfolyamon zárt, de a nap során ennél jóval gyengébb szinteket is elért. A piaci idegesség és a megnövekedett volatilitás továbbra is nyomást gyakorol az árfolyamra. Péntek reggel ismét gyengülés volt megfigyelhető: az eurót 407,45, a dollárt 360,44, a svájci frankot 439,77 forinton jegyezték, a jegyzés rövid időre 408 fölé is emelkedett. A hét elejéhez képest a forint veszteségben áll az euróval és a frankkal szemben, míg a dollár ellenében erősödni tudott. Az S&P péntek este teszi közzé Magyarország adósbesorolásának felülvizsgálatát. Az Erste elemzői nem számítanak változásra a jelenlegi BBB mínusz, stabil kilátású besorolásban.
A jelenlegi BBB-osztályzat stabil kilátással 2023 januárja óta van érvényben. Elemzők szerint nő az esélye annak, hogy a kilátást negatívra módosítják, vagy erős figyelmeztetést adnak ki, mivel a magas költségvetési hiány, a forint gyengélkedése, az inflációs pálya romlása és a kereskedelmi háború miatti kockázatok egyaránt nyomást gyakorolnak a magyar gazdaságra, hívta fel a figyelmet az Equilor.
Annyira nem hasítanak a kriptók sem
A vezető kriptodevizák péntek délelőtt vegyes képet mutatnak. A Bitcoin árfolyama enyhén, 0,32 százalékkal emelkedett, 82 415 dolláron áll. Az Ethereum 2,88 százalékos pluszban van, 1 558 dolláros árfolyamon kereskedik. Az XRP 2,01 dollár, míg a Solana 118,16 dolláron forog, utóbbi 2,84 százalékos erősödést mutat. A BNB 582 dolláron áll, enyhe, 0,58 százalékos emelkedéssel. A stabilcoinok, mint a Tether és az USDC, továbbra is 1 dollár közelében mozognak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.