1p
Annak ellenére, hogy éppen elég vélemény intette óvatosságra a befektetőket Facebook-ügyben, sokan bűnbakot keresnek a kudarcért. Hol Zuckerberget, a fő tulajdonost és a szervező bankokat vádolják, hol David Ebersmant, a cég pénzügyi vezetőjét. Az ügyben várhatóan perek indulnak, két bírósági keresetet legalábbis már beadtak. Az érintettek persze cáfolnak és hárítanak.

Óriási várakozás előzte meg a Facebook tőzsdei bevezetését, rengeteg volt a lelkes kommentár és a vételre biztató elemzés, de sok volt a vészmadár is, akik második dotkom-lufit, túlárazást emlegettek. Egyelőre az utóbbiaknak lett igazuk, hiszen a részvény 38 dolláros kibocsátási áráról jókorát zuhant, a szerdai zárásban 32 dollárt ért, ami 16 százalékos esés, de volt már ennél lejjebb is (30,94 dollár volt a mélypont).

A bankok többet tudtak, mint amennyit elárultak?

Mindez a részvényeseknek árfolyamtól függően 2,5-3 milliárd dollárjába került, nem csoda, hogy mérgesek. Ha felmegy a részvény, én vagyok az okos, ha leesik, valaki átvert – ezen elv alapján máris számos befektető aktivizálta magát. A német Handelsblatt.com videótudósítása szerint máris több amerikai hatóság vizsgálja a kibocsátás körülményeit.

Az első bűnbak a kibocsátást szervező bankkonzorcium lett (JP Morgan, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of Amerika, Merryl Lynch), amelynek tagjai a Reuters információi szerint meglepő módon éppen a kibocsátás előtti napokban vettek vissza a Facebook növekedésére vonatkozó prognózisaikból, de erről csak legkedvesebb ügyfeleiket tájékoztatták zárt körben. Emiatt a Handelsblatt szerint kedden egy ügyvédi iroda közös keresetet nyújtott be az ügyfelek nevében egy Los Angelesi bíróságon a Facebook és a bankok ellen.

Feljelentés feljelentés hátán

De Manhattanban sem nyugodtak a részvényesek, szerdán ott is feljelentés történt, konkrétan maga Mark Zuckerberg ellen is, akinek a szemére vetik, hogy eltitkolta a cége romló üzleti kilátásait. A Morgan Stanley ezzel kapcsolatban azt közölte, a Facebook-kibocsátásnál ugyanazokat az előírásokat tartották be, mint minden más tőzsdére vitelnél, semmilyen előírást nem szegtek meg. A Facebook pedig alaptalannak nevezte a vádakat. Más források szerint már öt peres eljárást is kezdeményeztek az ügyben.

David Ebersmant, a Facebook pénzügyi igazgatóját is sikerült kikiáltani bűnbaknak. A Wall Street Journal értesülései szerint ő egyedül döntötte el az utolsó pillanatban, hogy 25 százalékkal felemelik a kibocsátandó Facebook-részvények számát és feljebb tolják a kibocsátási ársávot (aminek végül a tetején alakult ki a kibocsátási ár).

Nem bírta a strapát a Nasdaq rendszere

A Nasdaq-nál bekövetkezett technikai gubancok sem növelték éppen a befektetők körében a papír népszerűségét, sőt lehet, hogy ez a cég is komolyabb következmények elé néz a „Fácse” miatt. A Reutersre hivatkozva azt jelentették, hogy egy marylandi befektető kártérítését perli a tőzsdét, mert pénteken, a tőzsdei bevezetés napján órákon keresztül nem jutott hozzá a részvény árinformációihoz. Sok befektető órákig nem kapott információt arról, hogy megbízásai teljesültek-e, állítólag a megbízások teljesítése is késett, sokan azt sem tudták, részvényesek-e egyáltalán, vagy sem.

Feltételezések szerint a rivális New Yorki Értéktőzsde (NYSE) is szívesen megtenne mindent, hogy a Facebook-kibocsátást rossz megvilágításba helyezze, a két tőzsde ugyanis éles, váltakozó sikerű küzdelmet folytat a jobb technológiai részvényekért. A NYSE most állítólag új ajánlatot adott, amelyről a Facebook közölte, megvizsgálja.

A magával a kibocsátással kapcsolatos peres ügyek a hazai kisbefektetőket valószínűleg nem érintik, nekik ugyanis nem jutott a papírból. Több brókercég jogi bizonytalanságok és a rossz kilátások miatt be sem adta jegyzési ajánlatát, aki beadta, nem kapott.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 33700 33420 33900 -0,38% 0 0 8 945 627 330 HUF 2025-12-10 17:14:18
MOL 2926 2902 2960 -0,14% 0 0 1 621 761 456 HUF 2025-12-10 17:05:10
MTELEKOM 1764 1734 1766 +2,20% 0 0 575 459 832 HUF 2025-12-10 17:09:57
RICHTER 9745 9650 9745 +0,67% 0 0 1 780 489 130 HUF 2025-12-10 17:05:09
OPUS 544 540 548 0,00% 0 0 80 404 025 HUF 2025-12-10 17:05:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal? Ennyiért adják az eurót és a dollárt most
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 19:11
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Óvatosság Budapesten: ma mindenki az amerikai döntést várta
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a BUX stagnált szerdán, az index minimális, 0,99 pontos emelkedéssel, 108 571,16 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru A Fed döntését várják az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 16:14
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A Magyar Telekommal nem lehet ma tartani a lépést?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 14:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,64 pontos nyitás után gyengült szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Elszabadult: gátlástalan, duplacsövű puskává változott az ezüst
Czwick Dávid | 2025. december 10. 14:21
Mindenre fittyet hány és laza eleganciával döntögeti a tabukat. Lassan már csak szidalom, ha az arany kistestvérének nevezzük?
Részvény / Deviza / Áru A Magyar Telekom erősen indult a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:15
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,64 pontos nyitás után csökkent szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A Lightyear öt új piaccal bővíti hazai kínálatát
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:45
A Lightyear európai befektetési platformon a befektetők mostantól öt új piachoz – a lengyel, a svéd, a norvég, a dán és a svájci tőzsdékhez – is hozzáférnek, továbbá az ilyen piacokhoz kapcsolódó devizák is rendelkezésre állnak.
Részvény / Deviza / Áru Óvatos pesszimizmussal nyitott a tőzsde szerdán
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:20
A BUX 0,64 pontos csökkenéssel, 108 569,53 ponton nyitott szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Egyik lábát sem dugta ki a takaró alól a forint szerda reggel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:39
A magyar fizetőeszköz árfolyama szerda reggelre csak kismértékben változott a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Kamatdöntésre várva eséssel zártak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:20
A Wall Street főbb indexei hétfőn csökkenéssel zártak, a legtöbb S&P 500 iparági szektor veszteséges volt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG