Nagyon vegyes a kép a tőzsdéken
Az irányadó New York-i tőzsdeindexek kivétel nélkül erősödéssel zártak szerdán. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,3, a félezer amerikai vállalat részvényeinek mozgását tükröző S&P 500-as 1,02, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója, 1,73 százalékkal zárt magasabban a keddinél. Folytatódott ugyanis a tengerentúlon a technológiai cégek ralija, de a többi szektor sem szerepelt rosszul. Ebben szerepet játszott a Salesforce erős második negyedéves gyorsjelentése, amely több cég részvényárfolyamára is kedvező hatással volt, a Salesforce-é pedig 26 százalékkal emelkedett a kedvező adatok megjelenése után – emelte ki a KBC Equitas a ma reggeli hírlevelében.
A csütörtök reggel elsőként kinyitott ázsiai börzéken azonban már nem volt egységes a helyzet. A nagyobb tőzsdék közül csak a sanghaji tudott emelkedni, közel fél százalékponttal, annak hatására, hogy a legfrissebb adatok szerint folytatódott a kínai gazdaság kilábalása a válságból. Ezzel szemben a japán börzebarométer, a Nikkei 0,35, míg a hongkongi csaknem 1 százalékos mínuszban tartózkodott nem sokkal a zárás előtt.
Európában viszont egységes volt a kép a kereskedés első órájában, csak az amerikaival fordított irányban: valamennyi vezető tőzsde (Frankfurt, London, Párizs) indexe pirosban tartózkodott, még ha csak enyhe mértékben is.
A BUX is csak minimális mínuszban vágott neki a mai napnak, a blue chipek közül a Magyar Telekom kiugróan, 1,4 százalékkal erősödött, az OTP csak hajszállal, ezzel szemben a Mol és a Richter gyengült.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Lefelé tart a forint
Az euró 1,1830 dolláron forgott csütörtök reggel, 0,01 százalékkal erősebben az előző napi záráshoz képest. A svájci frankhoz képest viszont 0,05 százalékkal gyengült, 1,0736 frankon jegyezték. Egy dollárért 0,9077 frankot adtak, ez 0,04 százalékos visszaesés. A jenhez képest stagnált a zöldhasú, 105,98 jenen jegyezték csütörtök reggel.
Az utóbbi napokban viszonylag jelentősebben gyengült forint az euróhoz képest két-, a dollárhoz egy-, a svájci frankhoz pedig másfél havi mélypont körül mozgott a csütörtök kora délelőtti kereskedésben. Az euró egysége 356, a dolláré 301,20, a svájci franké 331,40 forintot ért. Mivel a hazai fizetőeszköz az euróval szemben áttörte az ellenállási szintet, az Equilor Befektetési Zrt. szerint nem kizárt, hogy egészen 360-ig is gyengülhet.
Többhavi csúcson az olaj
Az olajárak szerdán 5 hónapos csúcsot is döntöttek. A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) közül a Brent hordónkénti jegyzése ma reggel még feljebb tudott menni, megközelítve a 46 dollárt, a WTI viszont enyhén korrigált, valamennyivel 43,4 dollár alatt jegyezték. Az amerikai energetikai ügynökség, az EIA tegnap délutáni hivatalos adata szerint a múlt héten 4,7 millió hordóval csökkent az amerikai olajkészlet-állomány, ez jóval nagyobb csökkenés, mint a 2,5 millió hordós várakozás és a kereslet erősségét mutatja. A Laura hurrikán egyébként az olajpiacra is hatással van, a Mexikói-öbölben le kellett állítani a kitermelés több mint 80 százalékát, és a finomítói kapacitás is 3 millió hordóval csökkent, ez pedig az árnövekedés irányába mutató tényező.
Halványan gyengült az arany
Az azonnali jegyzésekben a sárga nemesfém unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) ára 0,60 százalékkal, 1941,66 dollárra, decemberi szállításra pedig 0,21 százalékkal 1948,40 dollárra süllyedt a New York-i árupiacon.
Most érdemes venni Apple-t és Rokut?
A Wedbush elemzői 600 dollárra emelték a techóriás 12 hónapos célárát a korábbi 515 dollárról. Az elemzők pozitívak az 5G-re képes iPhone-nal kapcsolatban. A Wedbush továbbra is felülteljesítőnek tartja az Apple részvényeit. Azok árfolyama szerdán 1,4 százalékkal emelkedett.
A Citibank a Roku részvényeit ajánlja vételre. Ezt a videóstreaming eszközöket gyártó társaságról először készített banki elemzés azzal támasztja alá, hogy folytatódhat a Roku felhasználóinak jelentősen növekedése, s az egy felhasználóra eső reklámbevételek is szépen gyarapodhatnak. A Roku-papírok szerdán 11,2 százalékkal izmosodtak.
Mától New Yorkban az Xpeng
A Reuters információi szerint a kínai elektromos autó gyártó a közel 1,5 milliárd dolláros amerikai IPO keretében, 15 dolláros árfolyamon vezetheti be papírjait ma a New York-i tőzsdén, a korábban jelzett 11-13 sávnál tehát magasabban. A brit hírügynökség úgy tudja, hogy a kínai Alibaba támogatását is bíró vállalat korábban 85 millió részvényt tervezett kibocsátani az Egyesült Államokban, ugyanakkor a jelentős befektetői kereslet miatt ezt 99,7 millióra emelhetik.
Tovább zsákolta részvényeit az OTP
A legnagyobb hazai bank ma reggeli bejelentése szerint a csütörtöki kereskedésben 70 ezer darab saját részvényt vásárolt, 10 470 forintos átlagáron. Ezzel az OTP sajátrészvény-állománya már a teljes kapitalizációja 1,54 százaléka.
Dacol a járvánnyal a Duna House
A hazai ingatlanos cég nem teljesített rosszul a második negyedévben. Csoportszinten összesen 1,9 milliárd forintos árbevétellel és 343 millió forintos adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti (ebitda) nyereséggel zárt. Júniustól már kezdett visszaállni a korábbi évekhez hasonlatos ingatlanpiaci aktivitás, igaz, a lengyelországi bevételek még mindig 23 százalékkal maradtak el az előző negyedévitől, miközben tavalyhoz képest az ingatlanközvetítői hálózat jutalékbevételei is 33 százalékkal csökkentek. A menedzsment a második negyedéves jelentéssel együtt megerősítette, hogy az idén tartja az 5 éves stratégiájában kitűzött célját, 857 millió forintos konszolidált tisztított adózott eredményre számít.
Amire ma érdemes figyelni
Merre tovább Fed?
A piaci szereplők ma mindenekelőtt a Fed Jackson Hole-ban nem sokkal délután negyed 4 előtt kezdődő online konferenciájára figyelhetnek, amelyen Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke beszél a tervezett új monetáris politikai keretrendszerről. Elemzők szerint a Fed akár több évig fenntarthatja a nulla közeli kamatszintet, miközben az inflációs célja (2 százalék) is változhat. Az Equilor várakozása szerint 2021-től átállhatnak az átlagos inflációs célkövetésre, amely annyiban módosítaná a jelenlegi rendszert, hogy nagyobb időszak inflációs folyamatait vizsgálnának, így hosszabb ideig fenn tudnák tartani a jelenlegi, ultralaza monetáris politikát, és átmenetileg 2 százalék fölé engednék az inflációt. Természetesen újabb potenciális válságkezelési lépésekről is szó lehet a beszédben.
Javuló amerikai munkaerőpiaci helyzet?
Az Egyesült Államokban napvilágot látnak a múlt heti munkaerőpiaci statisztikák. Elemzők ismét a munkanélküli segélykérelmek számának enyhe csökkenését várják, az az előzetes becslések szerint 1 millió körül alakulhatott.