Így nagy áttörésre nem lehet számítani, de a befektetők így is minden szóra figyelni fognak. A “kereskedelmi háborúnak” elnevezett kereskedelmi és vámvita az idén már nagyokat rángatott a tőzsdei árfolyamokon.
A kivárás másik oka lehet, hogy Donald Trump számára nagyon kedvezőtlen fejlemények történtek tegnap, az elnök “fekete napján” egyik volt munkatársa beismerő vallomást tett, a másikat elítélték. A piacon azt találgatják, mit lép erre az elnök, aminek gazdasági, pénzügyi vonzata is lehetne.
Fontos lehet a Fed-elnök beszéde
Például, figyelemelterelésként, hogy választói kedvében járjon, az elnök jobban keménykedhet a kereskedelmi háborúban, amelyben komoly jogköre van.
Egy harmadik ok, hogy Jerome Powell pénteken a Fed Jackson Hole-i szimpóziumán fog beszélni. A befektetők iránymutatást várnak a kamatpályára vonatkozóan, a tényleges piaci kamatok ugyanis lassan a Fed-ráták által indokolt szint fölé kerülnek.
Rekord várható
Az európai tőzsdeindexek nap közben egy szűk sávban mozogtak nulla körül, és az amerikai indexek is hasonlóan kezdtek. A DAX index végül kevesebb mint egy pontos, elhanyagolható pluszban zárt, a francia mutató 0,2, a brit 0,1 százalékkal ment fel.
Az USA-ban kevéssel hat óra után a Dow Jones kis mínuszban, az S&P 500 0,1 százalékos pluszban áll, a Nasdaq indexe 0,4 százalékkal emelkedik. Így ma is újabb rekorddöntés várható az USA-ban.
Richter-kálvária
A török tőzsde ünnep miatt zárva, a líra kissé erősödik. A lengyel és cseh indexek emelkedtek. A BUX mégis nagyot esett, 1,7 százalékkal. A Richterről ugyanis rossz hír érkezett, az USA hatósága jelenlegi formájában nem engedélyezte az ulipristal acetate hatóanyagot (Európában Esmya) és további információkat kért. (Erről itt írtunk.)
Ez a hír eléggé váratlan volt, így persze csúnyán lejtőre küldte a részvényt, amely 4,3 százalékos esés után 5255-ön állt meg. Májusban egyébként az EU is visszautasította a szóban forgó gyógyszer engedélyeztetését, majd július végén mégis sikerült.
Zuhant az Opus
Az OTP és a Mol valamivel több mint egy százalékkal esett, 10 140 és 2834 forintra. Az Opus 5,1 százalékkal zuhant, a Telekom csak kicsit süllyedt. A forint stabil, némi átmeneti reggeli gyengélkedés után mintha odaszögezték volna a 323-hoz az eurót.
További árfolyamok itt láthatók
Közel 11,5 milliárd forintos díjbevétel mellett az egy részvényre eső nyereség 15,1 forint – adta hírül a CIG Pannónia gyorsjelentésében. (Bővebben itt írtunk róla.) A részvény mégis 2,1 százalékkal 423-ra esett.
Az autóipar hatott ránk?
Ha tippelnünk kellene, hogy a Richteren kívül mi okozta a magyar piac alulteljesítését, akkor a német autógyárakra tennénk. Ugyanis ma az autóipar Európában is, az USA-ban is nagyot esett a Continental profitfigyelmeztetése nyomán. Bár a Mol-nak a dráguló olaj sem feltétlen jó.
Ráadásul egy kisebb német-mexikói autóipari beszállító, a SAM Automotive Group is csődöt jelentett. (Részben egy korábbi üzemi tűzeset, részben azonban a csökkenő kereslet következtében az N-Tv.de szerint.) A magyar gazdaság ugyanis erősen függ a német autógyártástól.
Olcsó lesz a kávé?
Állítólag a bika, azaz a majdnem kilenc és fél éves tőzsdei emelkedő trend ma lett rekorder. Hosszabb, mint minden korábbi emelkedő szakasz, amikor az S&P 500 index egyszer sem esett 20 százaléknál többet. Ám ez számítás kérdése, a módszertől függően ennél jóval öregebb bikák is voltak már. Erről szóló cikkünket holnap reggel olvashatják.
Az olaj 2,5 százalék körüli pluszban van a szokásos, vártnál kisebb heti amerikai készletadatok után. A kávé amerikai tőzsdei ára 12 éves mélypontján járt ma, 99 dollár közelébe is leesett, most 101,9.
Gyengélkedik a reál
A brazil reál gyengélkedését a közelgő választások bizonytalan kimenetelének tudják be, az árfolyam 2016 óta nem járt 4,0 felett a dollárral szemben. Akkor is csak rövid ideig.
A bitcoin három százalékos pluszban, 6650 dollár körül jár, az ether két százalékkal emelkedik.