Folyik a gyorsjelentési szezon, makroadatok is bőven jönnek a héten. Kínában és az USA-ban egyaránt a csúcsgazdagok fokozottabb megadóztatásán dolgoznak. A koronavírus jelenlegi hulláma is aggodalmakat okoz, az egyik kínai tartományban is erősen terjed a járvány, ami miatt a kínai gazdaság további lassulásától tartanak.
A hírek tehát vegyesnek mondhatók, a hét azonban nyugalmasan kezdődik a tőzsdéken. A német index 0,2 százalékos emelkedését a francia mutató 0,2 százalékos csökkenése ellensúlyozza, a briteknél viszont 0,4 százalék a plusz. Ez utóbbiban a jó eredményekről beszámoló HSBC-nek és a nyersanyagszektornak is lehet szerepe. Az amerikai határidős indexek is szerény pluszban járnak.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal esik, főleg a Mol 0,4 százalékos esése húzza vissza. Az OTP majdnem ugyanennyivel emelkedik, a Richter és aTelekom pedig fél százalékos mínuszban áll.
Az euró/forint magas szinten tartózkodik, 364,50, de péntek estéhez képest nem változott lényegesen. Emelkednek az ipari fémek (réz, alumínium, nikkel), valamint az olaj, a Brent ismét a 85 dolláros szintet ostromolja.
Mi várható a héten?
Ezen a héten is számos fontos gyorsjelentés érkezik, ma este a Facebook, majd többek között a Twitter, a Visa, az Alphabet, a Microsoft, illetve az Amazon – írja az Equilor Befektetési Zrt. Makroazdasági adatok is bőven jönnek.
Itthon a szeptemberi munkanélküliségi ráta lehet érdekes, míg Európából különböző GDP adatok mellett az inflációról is nyilvánosságra hoznak számokat. Az USA-ból is jön GDP. Ma délelőtt a német Ifo hangulatindex érkezik.
Az utóbbi meg is jött, már zsinórban negyedik alkalommal esett, 98,9 pontról 97,7-re, miközben az elemzők valamivel jobbra, 97,9 pontra számítottak.
Inkább autót gyártok – mondja a bukott ingatlanos
A China Evergrande New Energy Vehicle Group részvénye 17 százalékkal ment fel, miután tulajdonosa, a csőd szélén táncoló levő ingatlanos anyavállalat kijelentette, hogy a jövőben inkább az autógyártásra szeretne koncentrálni. Az Evergrande holding is volt nap közben több százalékos pluszban Hong Kongban, de a kereskedés végére a lelkesedés alábbhagyott, és kisebb mínuszban zárt.
A cégcsoport nemrég eleget tett ugyan egy kamatfizetési kötelezettségének, de kérdés, ezt tudja-e folytatni a többi esedékes határidőnél is.
Még egy csapás a török eszközökre
Nem kívánatos személynek nyilvánították Törökországban az USA, Németország és több más állam nagykövetét, amiért azok tiltakoztak egy politikai fogoly évek óta tartó, ítélet nélküli fogva tartása miatt. A török eszközök árfolyama így ma is szakad, a líra közel két százalékkal gyengül. Bár a török részvények lírában emelkednek, az ezeket tartalmazó és euróban jegyzett iShares MSCI Turkey UCITS (ITKY) is egy százalékkal esik.
A múlt héten és azelőtt a török líra már nagy mélyrepülést élt át, miután a török elnök csúnyán belenyúlt a jegybank vezetésébe, majd nagymértékű kamatcsökkentést hajtottak végre.
25 év alatt semmi aranyhozam?
Az utóbbi mintegy 25 évben az arany– és ezüstbányák részvényeinek hozama katasztrofális, nulla körüli volt – írja a SeekingAlpha. Miközben az arany ára 364 százalékkal ment fel 1996 óta. Ennek három fő oka volt, így:
- A bányák költségei sok esetben gyorsabban nőttek, mint az aranyár.
- A társaságok új részvényeket bocsátottak ki, “hígították” a részvénytőkét, így az egy részvényre jutó kibányászott aranymennyiség csökkent.
- Egyes bányák idővel kimerültek.
A cikk következtetése, hogy bár voltak már olcsóbbak is az aranybánya-részvények, ma alacsony az értékeltségük, és így hosszabb távon jó befektetéssé válhatnak (például a GDX és a GDXJ jelű ETF-ek). Ezt elsősorban a hosszabb távú árfolyam/árbevétel (price to sales, PS) mutatóra alapozza.
Nem lesz itt aranyár-emelkedés?
Az Alapblog szerzője pesszimista az arany árával kapcsolatban.
Az arany akkor tudna érdemben emelkedni, ha a dollár reálhozama jelentősen csökkenne. Vagyis ha az amerikai jegybank tovább lazítana, vagy a piaci hosszú távú inflációs várakozások nőnének. Mindkét esetben a reálhozamok csökkennének. A jelenlegi piaci várakozások szerint azonban a fentieknek pont az ellenkezője várható.
Ez egyébként az összes többi, eddig prosperáló tőkepiaci eszköz hozamára is negatívan hathat a cikk szerint.
Nem remekelt a második Bitcoin-ETF
A múlt heti bitcoin-árfolyamrekordot (67 ezer dollár közelében) a hétvégén csendes lecsorgás követte, 60 ezer dollár környékére. Az ethert a négyezer dollár fogta meg. Ma már mindkettő felfelé tart, 62 700, illetve 4130 dolláron állnak.
Az új rekordot a múlt héten elindult első amerikai bitcoin-ETF-el magyarázták. Pénteken azután a második is elstartolt, a Valkyrie Bitcoin ETF (BTF), de jóval kevesebb sikerrel. Míg a ProShares terméke az első nap az egymilliárd dollárt is elérte, a második csak mintegy 40 millió dollárig jutott.
Hatalmas inflációs veszély Magyarországon?
…az MNB bajban van. Magyarországon minden abba az irányba mutat, hogy a már korábban egyébként is fennálló, robbanásra kész inflációs nyomásba még egy hatalmasat beletol a kormány is (minimálbéremelés, nyugdíjemelés, adó-visszatérítés, stb.)
– írja Zsiday Viktor alapkezelő blogján. Így szerinte nagyon nehezen kerülhető el, hogy az évtizeden át viszonylag stabil hazai inflációs várakozások komolyan meginduljanak felfelé.
S amint tudjuk a történelemből, az inflációval két dolgot nehéz csinálni: megindítani, meg leállítani. A jegybank is elismeri a veszélyt, de ennek ellenére 15 bázispontos havi emelésekről, meg kamatemelési maratonról beszél – teszi hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.