(korábbi FHB-reklám) |
A keddi eufória már elmúlt a nyugat-európai részvénypiacokon, a főbb indexek 0,5-0,7 százalékkal estek, bár a brit FTSE-100 emelkedett 0,3 százalékkal. A hangulat romlásának egyik oka a dollár gyengülése lehetett, az erősebb euró ugyanis nem jó az európai exportőröknek. A reggeli kínai exportadat is rossz lett, és a Világbank is rontotta a globális gazdasági növekedésre vonatkozó prognózisát.
Az amerikai indexek viszont 0,2-0,3 százalékos pluszban vannak, rövid időra a Dow Jones ipari átlag még a 18 ezer pontot is elérte. Ezt a dráguló olajjal magyarázzák, a WTI 51, a Brent 52 dollár fölé kúszott, mintegy másfél százalékkal, ami október óta nem fordult elő, akkor is csak rövid időre. (Előtte pedig júliusban volt ilyen.)
A BUX index mindössze három pontos, százalékban jelentéktelen emelkedést ért el, a részvények eltérő mozgása miatt. A Mol 1,1 százalékkal 16 745 forintra ment fel, az OTP nem tudott megküzdeni a 7000 forintos szinttel, és 0,3 százalékos mínuszban 6978 forinton zárt. A Richter minimálisan, két forinttal esett, a Magyar Telekom viszont 0,9 százalékkal, négy forinttal lett könnyebb (446).
A kedd délután felfüggesztett FHB azóta is csak az MNB-büntetés már ismert tényét tette közzé, Ma feloldották a felfüggesztést, így 16 százalékkal, 578 forintra esett. A bank körül politikai cirkusz van kibontakozóban, erre utal, hogy a törvénymódosítás és az MNB-büntetés után a kormányközeli média is megkezdte a bankelnök lejáratását. A részvények áralakulása egyébként nem volt piacszerű: vélhetően azért nem esett tovább a papír, mert késő délelőtt jött egy vevő, aki 578 forinton minden eladó tételt megvásárolt. Attól kezdve nem moccant az ár.
A forint továbbra is stabil, délelőtt 310,30-ig is leesett az euró ára, az esti 310,70 forintos ár csak minimális gyengülést jelent.