A tejtermelők demonstrációjának résztvevői vonulnak tehenekkel a fővárosi Lánchídon 2016. április 4-én. A tüntetők szerint az unió és a magyar állam által nyújtott támogatások nem elegendőek, illetve nem fejtik ki a kívánt hatást. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A legtöbb baj a kiskereskedőkkel van?
Nemrég - a tejtermelők fővárosi demonstrációjának hatására - átfogó célellenőrzést rendeltek el a tejpiacon. A hatóság szakemberei többek között a beszerzési ár alatti értékesítést vizsgálják a legmeghatározóbb kereskedelmi szereplőknél. A vizsgálat első szakaszában az elmúlt 60 napot ellenőrzik, ami a korábbi évek szúrópróbaszerű átvilágításával folytatódik majd.
A tejtermelőktől a demonstráció során az Országos Kereskedelmi Szövetség is kapott egy petíciót, szerintük ugyanis a legnagyobb gond a kiskereskedőkkel van;az OKSZ-től azt kérték, hogy segítsék, ne pedig akadályozzák a magyar tejtermékek magyar üzletekbe kerülését.
A kereskedők ezt egyedül nem fogják megoldani
Az OKSZ a petícióra azt válaszolta: tagvállalkozásai elkötelezettek a magyar tejtermelők, a magyar tejágazat jelenlegi súlyos piaci helyzetének javítása tekintetében. Továbbra is elengedhetetlennek tartják ugyanakkor, hogy a tejtermelőkkel együttműködésben a tej termékpálya minden egyes szintjén jelenlévő piaci szereplő - így a tejfeldolgozók, a nagykereskedők, a bolti, áruházi kiskereskedők - valamint a Magyar Állam egyaránt vállaljon szerepet a magyar tejpiac megmentésében.
Elkerülhetetlennek látszik az áfacsökkentés
Az OKSZ szerint még idén, lehetőség szerint már júliustól csökkenteni kell a stratégiai fontosságú tejtermékek (így a friss tej) általános forgalmi adókulcsát a jelenlegi 18%-ról 5%-ra. A kisebb áfa-kulcs az alacsonyabb fogyasztói ár révén nagyobb fogyasztásra ösztönzi a vásárlókat, egyidejűleg visszaszoríthatja a feketézést, mindez pedig nagyobb piacot jelenthet a hazai tejtermelőknek.
Támogatják, hogy a piaci szereplők a kiegyensúlyozottabb tej-felvásárlási árak, az áringadozások tompítása érdekében hosszú távú szerződéseket kössenek és támogatják az ellenőrző hatóságok szigorúbb és hatékonyabb fellépését a jogszabályok ellen vétő tejpiaci szereplőkkel szemben.
Az OKSZ azt ígéri: a kereskedők még nagyobb hangsúlyt fognak fektetni a magyar tejtermékek népszerűsítésére, anyagi terheket is vállalva ezzel, valamint készek együttműködni a termékfejlesztésben a tejfeldolgozókkal.
Az OKSZ tagvállalkozásai részt vettek a földművelésügyi miniszter által összehívott ágazati egyeztetésen, most vizsgálják, melyek azok az eljárások, amelyeket önkéntesen és egymástól függetlenül alkalmazhatnak a hazai üzleti gyakorlatban, továbbá áttekintik, mely esetben lehet jogszerűen közösen is eljárni.
Azért csak óvatosan, nehogy kartellezés legyen a vége
Fontosnak tartjuk ismételten kiemelni, hogy a kereskedők az üzletpolitikájuk meghatározása során csakis a jogszabályoknak megfelelően, egymástól teljesen függetlenül, önállóan járhatnak el és dönthetnek a termelőkkel, feldolgozókkal, valamint a nagykereskedőkkel tartható üzleti kapcsolatok kezeléséről - írja az OKSZ.
Ettől talán nem kell komolyan tartaniuk: amikor állami bátorításra kartellezni kezdtek a kereskedők a magyar dinnye előnyben részesítése, az árak mesterséges alakítása ügyében, és a Versenyhivatal ezért vizsgálódni kezdett, a kormány közbelépett, és kivette a hasonló ügyeket a GVH fennhatósága alól, illetve a miniszter döntésére bízta, hogy agrártermékeket érintő ügyekben indulhat-e eljárás. Ezt a szabályt ugyan uniós nyomásra némileg puhították, de továbbra is fennmaradt a miniszter joga, hogy mérlegelje egy esetleges kartellvizsgálat leállítását.