A BUX index hétfő délelőtt 0,8 százalék körüli pluszban van, ami jobb az európai átlagnál. A hazai piacot az OTP vezeti, amely 1,2 százalékkal emelkedik és ezzel 6860 forinton jár. A Mol 0,4 százalékkal 17 520-ra, a Richter 0,8 százalékkal 5924 forintra drágult. A Magyar Telekom egy forinttal 446-ra ment fel. Az euró/forint 311,70, ami ugyan 60-70 fillérrel magasabb a péntek estinél, ám eléggé alacsony érték, ha a több heti átlagot nézzük.
Reggel az ázsiai tőzsdék éves csúcspontra érkeztek, mivel az USA-ban pénteken közzétett GDP-adat sokkal rosszabb lett a várnál. (Áprilistól júniusig 2,6 helyett 1,2 százalék.) Ez pedig nagyban csökkenti egy esetleges amerikai kamatemelés esélyét – írja a Reuters. Így lett a rossz adatból jó hír.
A zárásra azonban jött némi visszarendeződés, a kínai Shanghai Composite index 0,9 százalékkal csökkent, a japán Nikkei 0,4 százalékkal emelkedett. Péntek este az USA tőzsdéi minimális, 0,1 százalék körüli emelkedéssel zártak.
Bankok le, abroncsgyártók fel
Európában nagy hír volt a péntek késő este közzétett banki stressz-teszt, amely alapján a pénzintézetek túlnyomó többsége megfelelt az elvárásoknak (az OTP pedig nagyjából az átlagot hozta). Ennek ellenére rövid emelkedés után a Stoxx 600 Banks bankrészvény-index 0,8 százalékos mínuszba süllyedt. Az index ugyan sok éves mélypontok közelében van, ám az utóbbi hetekben, a Brexitet követő zuhanás óta már szépen emelkedett, és pénteken is felment. Így a jó hírre eladóknak van honnét lenyomniuk az árfolyamot. Jól szerepel viszont az európai autóipar, főleg az abroncsgyártók (Nokian Tyres, Continental, Michelin stb.).
OTP napi árfolyam |
Tovább csorog az olaj
Az olaj a múlt heti újabb készletadatok és a működő amerikai olajkutak növekvő száma nyomán lassan lefelé csorog, újabb 0,9 százalékos esés után a WTI a 41, a Brent a 43 dollár felett van pár centtel. Az arany stagnál, az ezüst kissé emelkedik.
Nem áll olyan rosszul a nagyobb európai bankok szénája – írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. Az olasz Monte dei Paschi, az ír Allied és a brit Barclays a kelleténél rosszabbul szerepelt, ugyanakkor az 51 európai nagybank átlagos elsődleges alapvető tőkemutatója (CET1 ráta) 200 bázisponttal 13,2%-ra emelkedett tavaly óta. A cég azonban megjegyzi, hogy a görög és portugál bankok nem szerepeltek a merítésben, és a kalkulációkat 2015 év végi adatokkal készítették.