Sokat javult mára a tőkepiacok hangulata, az európai részvényindexek többsége szerény pluszban van, kivéve Párizst, ahol 0,4 százalékos esést látni. Az amerikai határidős tőzsdeindexek is emelkednek, a Nasdaq-é épp kerek százalékkal. Ma az USA-ban a PCE-re (személyes fogyasztási kiadások árindexe), egy fontos inflációs adatra figyelnek.
Az USA-ból és Nyugat-Európából változatlanul vegyes gyorsjelentések érkeztek, de kiemelkedő volt az Amazoné, amely sokat javított a befektetők kedvén. Az amerikai gazdaság pedig a várakozásoknál sokkal jobban nőtt a tegnapi, egyesek szerint “brutálisan erős” GDP-adat szerint. Az EKB pedig nem emelt tovább a kamaton, és az idén már várhatóan nem is fog.
Itthon a BUX index mintegy fél százalékkal megy fel, a Richter drágul legjobban, 0,6 százalékkal. A Mol 0,4, az OTP 0,3 százalékkal javít, az Opus viszont egy pozitív elemzés ellenére egy százalékkal esik (erre még visszatérünk).
Erősödget a forint
Pénteken 383 forint környékén van az euró ára, ami lényegében megegyezik a csütörtök estivel. Az olaj kettő százalékkal drágul, az európai földgáz ára alig változik, a dollár pedig stagnál.
Mitől javult a devizánk helyzete?
A Bloomberg szerint Virág Barnabás MNB-alelnök egy konferencián tegnap jelezte, hogy az egy számjegyű infláció elérését követően is fenn kell tartani a monetáris szigorítást. Amíg csak az árstabilitást el nem érik – írta a KBC Equitas.
Így az EURHUF számára a 200 napos mozgóátlag képezhet támaszszintet, legutóbb is itt akadt meg a forinterősödés.
A forinterősödésben “lehetett szerepe Virág Barnabás tegnapi, ismét héjább tónusú üzenetének, miszerint az infláció elleni harcot az egy számjegyű tartományban is folytatni kell” – fogalmazott az Erste Befektetési Zrt. is.
A következő egy hétben nem érkezik igazán fontos hazai adat, így leginkább a nemzetközi események, valamint az uniós pénzekkel kapcsolatos fejlemények dominálhatják a piacot.
Olaj terén kint vagyunk a vízből?
Sokat esett az olaj az utóbbi napokban, de nem biztos, hogy ez tartós lesz. A Standard Chartered árupiaci elemzői azt jósolják, hogy a piac az év hátralévő részében is feszes marad – írta az Oilprice.com. A globális készletek további 120 millió hordós (mb) csökkenését jósolják a negyedik negyedévre, a harmadik negyedévi 172 mb-os csökkenésen felül.
A közel-keleti feszültség egyelőre nem eszkalálódott, ez vezethetett az alacsonyabb árakhoz. De ez csak elterelte a piac figyelmét a csökkenő készletekről, valamint az olajtermelők azon törekvéseiről, amelynek célja a magasabb árszintek elérése. Az amerikai nyersolajtermelés a nyáron 2019 novembere óta nem látott szintre nőtt, ám a cég szerint a globális olajkereslet is magas, meghaladta a 2019 augusztusi, Covid előtti szintet.
A Standard Chartered szerint a geopolitikai helyzet legvalószínűbb következménye az iráni olajexport középtávú csökkenése lehet. Erre utal, hogy a múlt héten a Biden-kormányzat új vámokat vetett ki Iránra (annak ballisztikusrakéta- és drónprogramjai miatt.) Egy másik cikkben pedig azt részletezik, mennyire megnőttek a közel-keleti konfliktus miatt a szállítási költségek, ami visszavetheti egyes országok exportját.
Mennyit ér az Opus?
Az Opus Global első féléves eredményeinek közzététele után a “frissített modelljük alapján” a korábbi, részvényenkénti 232 forintos 12 hónapos célárat 423 forintra emelte részvényenként az Equilor Befektetési Zrt. (Pénteken 382 forint.)
Mivel az október 26-i záróár 389 forint volt, ez tartás ajánlást jelent a részvényre.
A társaság mind a négy szegmensében frissítették a modellben a tőkeköltséget (a kamatszintet – a szerk.) Emellett az erős első féléves eredmények hatására felülvizsgálták mind a négy fő szegmenssel kapcsolatos pénzügyi várakozásaikat.
A négy szegmens:
- Ipari termelés
- Élelmiszeripar és mezőgazdaság
- Turizmus
- Energia
Aukcióra spekulálnak a részvényesek
Az Opus részvények árfolyama jelentős emelkedésen van túl június óta, amiben komoly hatása lehetett a vállalat által megindított sajátrészvény-vásárlási programnak – írta a brókercég. Miután a program egymilliárd forintos kerete kimerült, a cég saját részvények vásárlására vonatkozó aukciót hirdetett jövő év február 29-re. Ez is pozitívan hathatott az árfolyamra.
Nem akárki ijesztgeti a hatóságot
Hogy mennyire erős a bitcoin jelenléte már a hagyományos pénzügyi rendszerben is, annak újabb jele, hogy csütörtökön a JPMorgan befektetési bankház elemzői óva intették miatta az amerikai tőzsdefelügyeletet. Eszerint, ha SEC újra elutasítja az azonnali (spot) bitcoint tartalmazó ETF-ek engedélyezését, az perek sorozatához vezethet a kérelmezők részéről.
A múlt hónapban a SEC már vesztett a Grayscale Investments által ellene indított hasonló perben. Így egy ilyen elutasítás a befektetési bank szerint már nem valószínű, de még lehetséges. A JPMorgan arra számít, hogy hónapokon belül több spot bitcoin ETF jóváhagyása érkezik meg. Az alapkezelők a jelek szerint haladnak a SEC-vel a technikai előkészületek terén.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.