Az amerikai gyorsjelentési szezon derekán még inkább fajsúlyossá válik a kérdés, hogy itt az ideje a pozíciók zárásának, vagy van még tere a bővülésnek és egyáltalán mely részvényekben lehet hosszabb távon megbízni? Az Equilor Befektetési Zrt. elemzői megvizsgálták, mely cégek részvényei kecsegtetnek a legjobb kilátásokkal. Szerintük a Honeywell, a McDonald’s és a Merck részvényei lehetnek a legjobb hozamú részvények a következő időszakban, így ezek vételét érdemes megfontolni.
Az első negyedéves amerikai gyorsjelentési szezon eddigi eredményei alapján a bevétel-várakozások tekintetében igazolódni látszanak azok a befektetői félelmek, amelyek szerint gyengébben teljesíthetnek a vállalatok. Ennek alapján akár már a következő hetekben elérheti a tőzsdéket a részvényárfolyamok általános esése, ami a korábbi sok évtizedes tapasztalatok alapján általában májust követően volt tapasztalható („sell in May and go away” effektus).
Az Equilor szerint egy ilyen környezetben még inkább felértékelődnek azok a cégek, amelyek eredménynövekedést tudnak felmutatni. A piacon található részvények közül több is az iparági P/E-mutató (árfolyam/nyereség) alatt forog, de ez jelen pillanatban nem biztos, hogy elég az üdvösséghez. Ennek okán az előbb említett vállaltokért a befektetők adott esetben prémiumot is fizetnek. Ráadásul ezek a cégek osztalékukat is megemelhetik és/vagy saját részvényt is vásárolhatnak, ami újabb lökést adhat az árfolyamoknak. Az amerikai részvénypiacot megvizsgálva és egy egyedi szempontrendszert felállítva válogatták ki az elemzők a legjobb kockázat/hozam aránnyal rendelkező vállalatok részvényeit. A szakértők számos szempontot vettek figyelembe az elemzés során, aminek a végeredménye az lett, hogy a Honeywell, a McDonald’s és a Merck azok a papírok, amelyek a legjobb megtérülési aránnyal kecsegtetnek.
Mit tudnak ezek a papírok?
A Honeywell árbevételének bontásából az látható, hogy a cég repülőgép- és autóalkatrész részlegének számai, ha csak kismértékben, de bővülhetnek a következő években. Ez nem meglepő annak fényében, hogy a prémium autógyártók részvényei szárnyalnak. A nettó profit tekintetében a vállalat negyedik negyedéves számai jelentős visszaesést mutatnak, aminek az oka, hogy a társaság jelentős összegeket fizetett ki nyugdíjjárulékokra. A menedzsment azonban a költségstruktúra átalakítását már elkezdte, amibe ez a terület is beletartozik. A tavaly év végi eredményben a fordulat már tisztán látszik.
A McDonald's-nál az értékesítési adatok tavaly erőteljesen rányomták a bélyeget a társaság teljesítményére. Nem csak a válság és annak keresletleszorító hatása, hanem a megváltozott étkezési szokások is hozzájárultak ahhoz, hogy a jobb minőségű alapanyagokkal dolgozó Chipotle Mexican Grill vagy a Panera növelni tudta a piaci részesedését a McDonald's kárára. A menedzsment a változásokra reagálva a termékszerkezet átalakítását kezdeményezte, amely a következő negyedévekben markáns növekményt generálhat a profittömegben
A képzeletbeli dobogó alján a Merck áll, amely az egyik „legegészségesebb” termékszerkezettel rendelkezik az USA-ban. Ez alatt azt kell érteni, hogy a cég hosszú távon képes profitálni a meglévő termékeiből, mivel élen jár az originális termékek gyártásában, a szabadalmi védettség pedig hosszú ideig biztosít extraprofitot a vállalat számára. A másik fontos tényező, hogy a generikus termékek piacán tapasztalt visszaesés mértéke 2010-2013 között fele volt az iparági átlagnak és ez a tendencia az előttünk álló 3 évben is megmaradhat. A társaság jelentős készpénzállománya a hosszú lejáratú adósság 83 százalékát könnyedén fedezi. Az osztalékhozam már most is jónak számít a 3,6 százalékos értékével, hiszen az Equilor által vizsgált vállalatok között a második legjobb, míg az iparágban az előkelő 10. helyett foglalja el.