Szerény pluszok láthatók az európai részvénypiacokon, a német, francia, brit indexek 0,2-0,4 százalék közötti emelkedést értek el eddig. Az amerikai határidős indexek nagyobb, közel egy százalékos pluszban vannak. A hétfői, egy oltással kapcsolatos hír által kiváltott eufória tehát hamar elmúlt ugyan, de az optimizmus megmaradt.
Itthon a BUX index a trenddel szemben egy százalékkal esik, igaz, tegnap meg éppen ennyivel felülteljesítette az európai átlagot. Az OTP és a Mol süllyed, a Richter stagnál, a Magyar Telekom szerényen emelkedik. A forgalom az első két óra után már hatmilliárd forint felett van, vagyis az utóbbi napokhoz hasonlóan kiemelkedő. Az euró/forint alig változott, 355,6 jelenleg. A Pannergy bejelentette, hogy egymilliárd forintos beruházási hitelkeret-megállapodást kötött.
Rekord Japánban
A dollár kissé erősödik, az arany stagnál, az olaj újabb három és fél százalékkal emelkedik. Ezzel a Brent 45 dollár fölé érkezett, szeptember eleje óta először. Az olajat is alapvetően a koronavírus-oltással, illetve az ezt követő gazdasági fellendüléssel kapcsolatos remények húzzák felfelé. Kedd este pedig az USA-ban közzétettek egy készletbecslést (API), amely a vártnál nagyobb csökkenést tartalmazott.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Japánban viszont dúl a koronavírus-oltással kapcsolatos optimizmus. A Nikkei index 1,8 százalékkal ugrott meg, ezzel 29 éves csúcspontjára emelkedett. (Ám ez az index nem tartalmazza az osztalékkifizetéseket, így valójában a japán részvénypiac már régebben túlhaladta a 29 évvel ezelőtti szintet.)
Meddig erősödik a forint?
Nem sikerült elrugaszkodni a meghatározó támaszokról, vagyis nem gyengült a forint az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A cég szerint azonban már nem sokáig erősödhet az árfolyama.
A tegnapi kereskedésben szignifikáns letörésre került sor, a trendvonalon felül az 50 százalékos Fibo-szintet is letörte a jegyzés. (Vagyis esett az euró/forint – a szerk.) A következő, gyengébb támasz 355-nél található, ezt követően a 61,8 százalékos Fibonacchi-szint 353,33-nál. Az RSI indikátor alapján még van tér lefelé, de legkésőbb ennél az árnál fordulat jöhet.
Egy másik hírlevelük szerint pedig:
Bár a 355-357-es tartomány továbbra is erőteljes támasz-zóna az euró-forint jegyzésében, egyelőre nem látható érdemi fordulatra utaló jelzés. A dollár-forint árfolyamában a 300-as lélektani támasz tekinthető rendkívül erős szintnek.
Jó lesz a Magyar Telekomnak?
A Magyar Telekom örülhet, hiszen a Digi kizárását az 5G tenderről jogosnak találta bíróság – írja az Erste Befektetési Zrt.
A Digi nem nyugszik bele, és a legfelsőbb bírósághoz fordul, de az az érzésünk, hogy nem fog sikerrel járni. Ez előrevetíti, hogy a 900MHz és 1800 MHz-es tendereken sem fog tudni elindulni. Ez pedig a kevesebb szereplő miatt alacsonyabb koncessziós díjakat jelenthet a Magyar Telekomnak, és a mobilpiaci verseny nem fog fokozódni a Digi belépésével. Ez pedig a Telekom készpénzállományára és az osztalékfizetésre is pozitív lehet, ezen keresztül az árfolyamra is.
A rotáció az új jelszó
A rotáció határozza meg a piacok mozgását az Erste Befektetési szerint.
Az értékalapú részvényeket veszik, míg a növekedési részvényeket adják. Ebben az évben ugyanis a növekedési részvények 29 százalékot emelkedtek, míg az értékalapú részvények négy százalékkal csökkentek. (Még az elmúlt napok nagy emelkedése után is.) Az elemzők ennek megfelelően az olajtársaságokat, egészségügyi cégeket, bankokat, médiacégeket favorizálták a napokban. Ez szerintünk nem meglepetés, hiszen azt vártuk, hogy jön a védőoltás – teszik hozzá.
Milyen lesz a Bidenomics?
Még több mint két hónap van hátra a következő amerikai elnök beiktatásáig, Donald Trump és híveinek egy része még görcsösen próbálnak választási csalást találni, és így győzelmet láttatni. (Texasban például egymillió dollár jutalmat ajánlottak fel annak, aki csalás nyomára vezeti őket.) Joe Biden megválasztott elnök leendő gazdaságpolitikáját azonban máris elnevezte “Bidenomics”-nak a sajtó. Drasztikus váltás várható ugyanis Amerika gazdaságpolitikájában a Barchart.com és az AP szerint.
Az új elnök véget vetne a Trump-adminisztráció agresszív deregulációjának, nagy összegeket fordítana az oktatásra, az infrastruktúrára és a tiszta energiába irányuló beruházások támogatására. Szigorúbb szabályokat akar a nagy techcégek visszaszorításához és az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Visszacsinálná Donald Trump elnök adócsökkentéseinek felét. Először a vírust igyekszik majd legyőzni, mert osztja közgazdászok véleményét, ami szerint addig a gazdaság sem tud teljesen helyreállni. Januári beiktatása után új gazdaságsegítő csomag valószínű. Szövetségeket kíván építeni Európával és Japánnal, hogy fellépjen Kínával szemben.
Egy 1000 és 1500 milliárd dollár közötti csomag akár 4,5 százalékkal is növelheti a jövő évi GDP-t a Capital Economics szerint. Ez elég lenne ahhoz, hogy a gazdaság 2021 végére a pandémiát megelőző szintre térjen vissza.
(Lásd még: Hiába riogat Trump – az üzleti világ benyeli a békát)
Vásárlási őrület és új Apple-gépek
Sok vállalati hír érkezett. Bemutatta például új, saját chipekkel szerelt számítógépei az Apple. Jelentett a Lyft, amely a kilábalás jeleit mutatja, ezért emelkedett a részvény a zárás utáni esti kereskedésben.
Ma van a Szinglik Napja Kínában, amely globális szinten is a legnagyobb vásárlási akció. Az Alibaba és a JD azonban már november 1-jétől elkezdte az akciózást – írja a KBC Equitas.
A mai részadatok szerint újabb rekordra van kilátás, az Alibaba 12 és fél óra alatt 56,4 milliárd dolláros bruttó forgalmat ért el. Kína azonban szigorúbb piaci versenyvédelmi szabályozás bevezetésére készül, amely negatív lenne többek között az internetes óriásoknak is. Az Alibaba részvénye így ma reggel Hongkongban 8 százalékkal, a JD 7 százalékkal esik.
Konkurenciát kap a SpaceX és a Virgin Galactic?
A CNBC szerint a kaliforniai, Santa Clara-i Momentus űrvállalkozás komoly tárgyalásokat folytat a tőzsdére menetelről. Nem klasszikus IPO-t tervez, hanem egy közvetítő vállalkozás (SPAC) mögé bújva, annak leányvállalataként jönne parkettre.
A Momentus a világon az első vállalat, amely különféle infrastrukturális szolgáltatásokat kínál az űrben. Az alapítók ezeket fel akarják használni az emberi élet lehetővé tételére. A csoport kifejezetten olcsó műholdas, hasznosteher- és áruszállításokat, valamint karbantartási munkákat ajánlana. A vállalat ügyfelei között lehet a NASA vagy akár a Lockheed Martin is – írta a Finanzen.net.