A Richter csoport árbevétele 2016 első háromnegyed évében elérte a 284 milliárd forintot (euróban mérve meghaladta a 909 milliót. Ez forintban mérve 2,7%-os növekedés, euróban kifejezve pedig 1,6%-os emelkedést jelent a 2015 azonos időszakában elért forgalomhoz viszonyítva. A jelentés tetszik a befektetőknek: a délelőtti órákban a Richter a legjobban teljesítő bluechip. Friss árfolyamok >>
Az EU15-ben folytatódott az árbevétel növekedése, emellett a romániai és kínai növekedést emelte ki sajtótájékoztatóján Bogsch Erik, a társaság vezérigazgatója. A FÁK és az USA piacán viszont csökkent az árbevétel.
Így mennek a Richter-gyógyszerek a világban
Magyarországon az elmúlt néhány évben bevezetett termékek sikerének köszönhetően 2,3 százalékkal nőtt a bevétel, a hazai gyógyszerpiac stabil – mondta Bogsch Erik.
A növekvő generikus verseny miatt az árak egyébként jellemzően csökkennek, ezt főként a lengyel, a román és az egyéb kelet-európai piacok kapcsán említette a vezérigazgató, de az erősödő verseny minden piacon érezteti hatását.
A FÁK piacon euróban jelentős csökkenést mértek. Pedig rubelben mérve Oroszországban is bővült a forgalom - az orosz deviza azonban közel 20 százalékot gyengült az euróhoz képest. Ukrajnában kissé javult a helyzet és az értékesítési bevétek az első háromnegyed évben, a politikai és gazdaság bizonytalanság, a vásárlóerő csökkenése miatt azonban ezzel érdemes óvatosan bánni – arról nem is beszélve, hogy az elmúlt években az ukrán piac meglehetősen kicsire zsugorodott, így akár egy kétszámjegyű növekedés is viszonylag kis hatással van a teljes csoport eredményére.
Az Egyesült Államokban dollárban mérve csökkent az árbevétel bő 12 százalékot, a Cariprazine azonban szépen hozott a Richternek ezen a piacon. A sürgősségi fogamzásgátlásban erős a társaság ezen a piacon, a teljes forgalom 79 százalékát pedig a nőgyógyászati készítmények adják. A negatív eredmény itt a profitmegosztásból származó bevételcsökkenésnek köszönhető.
Kínában dinamikusan bővül a gyógyszerpiac, az árbevétel növekedésében azonban a raktárfeltöltéseknek is nagy szerepe volt, így a következő időszakban nem várható ekkora bővülés – hívta fel a figyelmet Bogsch Erik. Inkább egy gyenge negyedik negyedévre számítanak,
Latin-Amerikában fokozatosan bevezetik az Esmyát, elsősorban a nőgyógyászati termékekre támaszkodik a Richter itt is. A devizaleértékelődések hatása miatt ezeken a piacokon is az euróban kimutatott bevételnövekedés elmarad a helyi devizákban mérttől.
A kutatás-fejlesztésre fordított költségekben lényeges csökkenésről számolt be a Richter. Bogsch Erik elmondta: ennek hátterében az áll, hogy bizonyos klinikai vizsgálatok később indultak el, a teljes nyereség enélkül számolva mintegy 4 millió euróval lenne kisebb.
Az orális fogamzásgátlók piaca csökken, mégis hasít a Richter
A Richter legfontosabb termékköre továbbra is a nőgyógyászati termékek piaca – ez összesen közel 290 millió eurót hozott a közel 800-ból az első háromnegyed éves árbevételben.
2010-ben vette meg a társaság a Grünenthal portfóliót, ez utólag bombaüzletnek minősül: az idei első háromnegyed évben 35 millió eurót hozott ez a portfólió, ami 12 százaléka a teljes nőgyógyászati bevételnek. A méhmióma kezelésére szolgáló Esmya pedig 17 százalékot hoz a nőgyógyászati profilból. A Grünenthal-portfólió és az Esmya együtt 83,1 millió eurót hozott a konyhára.
A nők termékenységével összefüggő Bemfola bioszimiláris készítményt jelenleg az EU-ban, Izraelben, a Közel-Keleten és Ausztráliában már forgalmazzák. A nyáron lezárult akvizíció után a globális értékesítési jogok a Richternél vannak, kivéve az amerikai piacot. A termék már 7,3 millió eurós árbevételt hozott – ez még nincs benne a számokban, majd a 4 negyedéves jelentésbe kerül bele, ahogy természetesen a kapcsolódó költségek is.
A Lisvy fogamzásgátló tapaszt a Bayertől vette lincencbe a Richter, azonban ezt a terméket október 10-én visszahívták, mert bizonyos stabilitási tesztek eredménye eltért a termékspecifikációtól. Az eltérések okait egyelőre vizsgálják. A terméket a Bayer szállította, az ő felelőssége – a Richter forgalmazóként érintett ebben az ügyben, a jelenlegi körben leírt összegből a későbbiekben valamennyi még megtérülhet a Richternek.
Az Esmya forgalma jelentős mértékben nő, különösen Nyugat-Európában. Az orális fogamzásgátlók piaca azonban összességében csökkent, ami a Richterre is kihat – mondta el Bogsch Erik.
A devizapiacot nagyon figyelik
A csoport költségei szinte kizárólag forintban merülnek fel, a bevételek viszont számos más devizában. Különösen a rubel mozgása terhelte meg a Richter eredményét; ha az árfolyam „lenyugszik”, a volatilitás csökken, az a Richter eredményére is pozitívan hathat.
Még mindig tele vannak készpénzzel – ha úgy alakul, szívesen költenének belőle
A társaság készpénzállománya a Finox nemrég befejezett felvásárlása miatt nagyot csökkent, de még így is igen jelentősnek mondható – a szabad készpénzállomány meghaladja a 40 milliárd forintot. Az iparágban egyébként a magas készpénállomány nem szokatlan. A Richter szeretne további termékvásárlásokba belevágni, ebből a szempontból nem hátrány a magas készpénzállomány. Elsősorban nőgyógyászati területen vásárolnának, jelenleg azonban semmiféle konkrét akvizíciós célja nincs a Richternek – hűtötte a kedélyeket Bogsch Erik.
Nagyot javítottak a várakozásokon
Bogsch Erik ismertette a társaság frissített várakozásait az egyes piacokra illetve a teljes árbevételre is. Összességében jelentősen javítottak az idei évre vonatkozó várakozásokon: ha a rubel árfolyama beáll, az sokat segíthet, emellett a K+F költségek várhatóan alacsonyabb szintje is pozitívan hathat az eredményre.
Javítottak a Lengyelországra vonatkozó várakozásokon (a korábbi 0-5 százalékos növekedés helyett fix 5 százalékot várnak), az EU10 piacon 5-10 százalékos csökkenés helyett már csak 5 százalékos visszaesésre számítanak. Ukrajnában a stagnálás helyett minimális növekedés is összejöhet, az egyéb FÁK-országokban a korábban várt akár 20 százalékos csökkenés helyett 10-15 százalékos lehet a visszaesés euróban számolva. Amerikában is csak 5-10 százalékos visszaesést várnak a korábbi 15-20 százalék helyett.
Az üzemi eredményhányad 14 százalék lehet a korábban várt 11 százalék helyett, az összesített árbevétel pedig a korább 0-5 százalékos csökkenés helyett inkább stagnál jó eséllyel.