Egyrészt izgalmas, másrészt a zuhanás miatt ismét tragikus napot zártak hétfőn a piacok. Az előjelek nem voltak túl kedvezőtlenek, hiszen az éjszaka folyamán a Fed jelentős könnyítést jelentett be, egyrészt egy drasztikus kamatvágást hajtott végre az amerikai jegybank, másrészt masszív eszközvásárlást is kilátásba helyeztek. Mindez azonban nem tette bizakodóvá a befektetőket, és az európai nyitáskor már komoly mínuszokat láthattunk. Persze benne van a pakliban, hogy immár nem csak a járvány, hanem strukturális problémák miatt is aggódnak a piaci szereplők. A csapkodó részvénypiacokon az amerikai nyitás jelentette a mélypontot, amikor a vezető európai mutatók és a hazai részvénypiac vesztesége is a 10 százalékot közelítette. Később ez számottevően mérséklődött, annak köszönhetően, hogy az amerikai tőzsdék mutatói is javítottak. A német és a francia piac 5 százalék feletti, míg az angol tőzsde 4 százalékos veszteséggel zárt.
A magyar tőzsde végül 5,5 százalékot zuhant, az OTP és a Mol is 7 százalékot veszített. Ennél kisebb veszteséget szenvedett a Richter (4,3%). Érdekesség, hogy az OPUS és a Magyar Telekom is képes volt az árral szemben úszni, előbbi 4,5, míg a Mészáros Lőrincz fémjelezte vállalat árfolyama 5 százalékkal ugrott meg. A hétfői kereskedés mégsem nevezhető a NER befektetőinek nagy napjának, hiszen az Appeninn és a 4iG is 12 százalék körüli veszteséget szenvedett el.
További árfolyamokat itt talál
Történelmi mélyponton járt a forint
Míg reggel még 340 alatt kezdett a forint két óra előtt nagyon durván megrántották és megközelítette a kurzus a 348-as szintet. A nagy gyengülés időben néhány perccel előzte meg az MNB hitelmoratóriumra történő felhívását. Mindez felveti annak a lehetőségét, hogy esetleg a döntésről kiszivárgott előzetesen valamilyen információ, amit a bennfentesek igyekeztek meglovagolni. (Ha ez valóban így volt az MNB minden bizonnyal ki fogja vizsgálni az ügyet, és meghozza a szükséges szankciókat!)
Az MNB egyébként (hasonlóan más jegybankokhoz) növelte a likviditást és 150 milliárd forinttal emelte a devizaswap-állományt a hétfői tendert követően. Az MNB ugyanis a 100 milliárdos lejárat mellett 250 milliárdnyi új üzletet kötött.
Tovább szakadt az olaj, nem tudott erősödni az arany
Az kevésbé meglepő, hogy a piaci pánik, és az egyre szigorúbb korlátozások miatt a befektetők azzal számolnak, hogy az olaj iránti kereslet tovább csökken. Ez megfejelve a szaúdiak által megnövelt kitermelési mennyiséggel egyelőre komoly nyomás alatt tartja az olaj piacát, amely hétfőn is tovább esett.
Az ugyanakkor meglepő volt, hogy a piaci pánik ellenére az arany árfolyama is csökkent. Igaz a nemesfém az elmúlt hetekben kimagaslóan teljesített.