(Fotó: Eidenpenz József) |
Miután tegnap este a Fed kisebb meglepetést okozott a decemberi kamatemelés kilátásba helyezésével – sokan már csak március-áprilisra várták a nagy eseményt –, pillanatokon belül óriásit ugrott a dollár árfolyama, azaz esett az euró/dollár keresztárfolyam. A tegnap délutáni 1,1070 körüli szintről leszédülve csak az 1,0900 állította meg, azaz másfél százalékot zuhant, most azonban már 1,0950.
Ennél nagyobb elmozdulást ritkán produkál a dollár, bár múlt hét végén, az EKB elnökének beszéde után volt egy hasonló: akkor 1,14 közeléből esett 1,105 környékére az ár, tehát közel három százalékot. Akkor az eurót gyengítő, most a dollárt erősítő nyilatkozatok hangzottak el.
További árfolyamok>>>>>> |
Apple fel, Ferrari le
A Fed megnyilatkozásának inkább átmeneti hatása volt, hogy az amerikai indexek visszavettek az emelkedésből, egy darabig nulla környékén jártak, de a kereskedés végére megint szépen bele tudtak húzni, 1,2-1,3 százalékos pluszban járt az S&P 500 és a Nasdaq. Négy százalékkal, 119 dollár fölé ugrott például az Apple a gyorsjelentése után. A Ferrari viszont 3,7 százalékkal zuhant és a kibocsátási ára alá ment.
Csúnya a kép a legnagyobb német banknál
Ma reggel már borúsabb a kép, a német DAX index pluszban kezdett ugyan, de tíz órakor már 0,2 százalékos esésben volt. Az EuroStoxx 50 összeurópai blue chip-index 0,4 százalékkal esik. A DAX-ot főleg a Deutsche Bank húzza le, kedvezőtlen jelentése miatt 3,6 százalékos mínuszban mozog. A Volkswagen elsőbbségi részvénye pluszban kezdett, de már azt is pirossal írják, más autógyárak azonban tartják magukat.
Különösen feltűnő a brit FTSE-100 egy százalékos esése, ebben a gyorsjelentését közzétevő Barclays 4,6 százalékos esésének nagy szerepe lehet. Jelentett a Shell is, szintén nem remekelt, így egy százalékos mínuszban van.
Kiszáll valaki az OTP-ből
Nálunk a legnagyobb hír, hogy felfüggesztették az OTP kereskedését, valószínűleg a Magyar Állam száll ki ma tőzsdei aukció keretében öt százalék körüli pakettjéből. A túlkínálat nem szokott jót tenni az árfolyamnak, valószínű, hogy lefelé nyomja majd a részvények árát.
Ezt abból is láttuk, hogy a kereskedés elején egy ideig még látszottak az ajánlatok az OTP-re szóló certifikátokból, 1-2 százalékkal csökkenő áron. (Egyébként a certifikátok is fel vannak függesztve Pesten és Frankfurtban egyaránt.)
Alacsony a határidős BUX
Abból is valószínűsíthető az OTP-re nehezedő nyomás, hogy jelen pillanatban az azonnali BUX – amelyben az OTP árváltozása ma nincsen benne – 21 930 pont, a decemberi határidős index – amelyben van OTP – pedig egy százalékkal alacsonyabb, 21 750 pont. (Normál körülmények között az a logikus, ha a határidős index kissé meghaladja az azonnali indexet.)
A Mol részvényei folytatták süllyedésüket, 1,3 százalékos újabb eséssel a 12 800 forintot is elérték. A Richter és a Magyar Telekom is korrigáltak kissé lefelé, 0,8, illetve 0,3 százalékkal. A BUX tíz órakor 0,6 százalékos mínuszban járt.
Erős a forint, hektikusak az árupiacok
A forint jól tartotta magát, a tegnapi 312 forint körüli szintről 311,10-ig jött le az euró ára. A többi feltörekvő deviza vegyesen szerepelt, volt, amelyik az olajárral együtt mozgott, mint a rubel, a török líra pedig több napos erősödés után ma kissé gyengülni látszik. A zloty ezúttal a forinttal együtt mozog.
További árfolyamok>>>>>>> |
A kőolaj is izgalmas napokat élt meg, tegnapelőtt nagyot esett, tegnap pedig egy nem is annyira kedvező készletadat nyomán hat százalékot erősödött a WTI. A Fed sem nagyon tudta megingatni, ma viszont egy százalékos mínuszban van.
Az arany, amely érzékeny a kamatemelésre, tegnap este pluszból mínuszba váltott, ma viszont ismét pluszban van. Az amerikai földgáz évek óta nem látott mélypontok közelében van a bőséges kitermelés és az enyhe idő miatt.