Hetek, hónapok óta olvassuk sok helyen, hogy a tőzsdék folyamatosan emelkednek, miközben a gazdasági kilábalásnak kevés a jele, így a gazdasági folyamatok és a részvényárfolyamok elszakadtak egymástól. Ma viszont bizonyos szempontból elérkezett az igazság pillanata, miután nagyon rossz GDP-adat érkezett délelőtt Németországból, majd délután az Amerikai Egyesült Államokból. Ezenkívül ez a gyorsjelentések legsűrűbb napja, és korántsem mindegyik volt fenékig tejfel.
Így már délelőtt is mínuszban voltak az európai tőzsdék, délután pedig gyorsult az esés. A mélyponton négy százalék körüli mínuszban is jártak a fontosabb európai indexek. Végül 2,4 százalékos süllyedéssel zárt a Stoxx 600. A német DAX mínusz 3,5 százalékkal alulteljesítő volt, az olasz tőzsde 3,3 és a lengyel mutató 3,4 százalékos esése alig maradt el ettől. Párizsban 2,1, Londonban 2,3 százalékos volt a lejtmenet.
Kitartott a Richter és a Mol
Az USA-ban az S&P 500 0,7 százalékkal, a Dow Jones ipari átlag 1,1 százalékkal esik. A Nasdaq Composite index viszont egy ezrelékkel emelkedni tud. Este jön majd többek között a nagyágyúk, az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google jelentése.
Itthon a BUX index csak 0,3 százalékkal esett, a Richter 3,3 és a Mol 2,0 százalékos emelkedéssel tartotta felszínen. Ezzel szemben állt az OTP 4,2 és a Magyar Telekom 0,8 százalékos süllyedése. A CIG Pannónia Biztosító bejelentette, hogy lengyel fuvarozói szakmai felelősségbiztosítás üzletága értékesítését engedélyezték. A forint minimális mértékben gyengült, 345 az euró árfolyama.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Nagyot esett az ezüst, a palládium és a patina, négy és hat százalék közötti mértékben, ami annak tudható be, hogy ezek főleg ipari fémek. Az utóbbi kettőre különösen az autóipar borús kilátásai hatnak érzékenyen. Hosszas tétovázás után a kőolaj is mintha megtalálná az irányt. Mégpedig lefelé, ma három százalék körüli mínuszban van, de állt ennél rosszabbul is a délután során. A bitcoin viszont büszkén trónol 11 ezer dollár környékén.
Óriási gazdasági visszaesés
Történelmi nagyságú zuhanást szenvedett el az amerikai gazdaság a második negyedévben, 32,9 százalékkal zsugorodott éves szinten. Ez a legrosszabb szám az 1929–33-as nagy gazdasági világválság óta. Ennek fő oka, hogy a koronavírus-járvány visszavetette a fogyasztói kiadásokat. Az elemzők azonban ennél is valamivel mélyebb, 34 százalékos csökkenésre számítottak az első negyedéves öt százalékos esés után.
Vannak, akik azt is kétségbe vonják, hogy érdemes-e évesített GDP számokat közzétenni a jelenlegi helyzetben. Ezek annyira abszurdak és szembe mennek a közgazdasági logikával – idéz egy vezető elemzőt az Investing.com. Az esés abszolút értékben 9,5 százalékos volt az előző negyedévhez képest. (Erről a témáról itt is írtunk.)
Újabb államokban gyorsul a járvány
Alighanem az sem tett jót a tőzsdei hangulatnak, hogy Donald Trump amerikai elnök megpendítette, a szerinte várható orbitális csalások és a koronavírus miatt inkább később kéne megtartani a novemberi elnökválasztást. (Erről részletesebben itt írtunk.) A koronavírus egyébként egyes amerikai államokban lassuló ütemben terjed, ugyanakkor néhány közép-nyugati államban, mint Kentucky, Tennessee, Ohio, Missouri és Kansas gyorsul a haladása.
Megjelent a legújabb munkanélküliségi statisztika is, az újonnan munkanélküli segélyért folyamodó amerikaiak száma 1,434 millió volt a múlt héten. Emelkedett az előző heti 1,422 millióról. Ez is növeli a recessziós félelmeket. Az egy héttel nagyobb csúszást mutató adat, az összes munkanélküliek száma 17,8 millió volt, ez jobban növekedett a vártnál.
Szombaton több millió munkanélküli amerikai számára megszűnik egy heti hatszáz dolláros segélykiegészítés, mert a mintegy háromezer milliárd dolláros korábbi gazdaságélénkítő csomag egy része kifut. Jelenleg éles vita van a politikusok között az újabb, egyezer milliárd dollár körüli csomag megindításáról, amely a munkanélkülieknek is újabb összegeket juttatna.