6p

Ma van a gyorsjelentési szezon csúcsa, késő este a világ legértékesebb vállalatai teszik közzé a számaikat. A tőzsdék hangulata azonban elromlott, valószínűleg azért, mert Európában többségükben rossz gyorsjelentések érkeztek. Rosszul muzsikál az autóipar és a bankszektor, de legalább a sörgyáraknak jól megy. Öngólt rúgna az USA, ha fellépne az internetes óriások ellen?

Nem okozott meglepetést a Fed, nem változott az amerikai jegybank üzenete – így foglalható össze a várva várt tegnapi ülés. Így az amerikai tőzsdék is folytatták emelkedésüket este, és szép pluszban, 1,2-1,3 százalékos emelkedésben zárt az S&P 500 és a Nasdaq. Mára azonban alaposan elromlott a hangulat, a Stoxx 600 európai index 0,9 százalékkal esik. Hasonló képet mutatnak az amerikai határidős indexek is.

Rossz hír volt, hogy a német gazdaság a második negyedévben 10,1 százalékkal zuhant, ez volt a legnagyobb összeomlás, amióta 1970-ben a számítást megkezdték. A szakértők csak kilenc százalékos csökkenéssel számoltak. Délután az USA-ból érkezik majd GDP-adat. Az amerikai tőzsdezárás után pedig az Apple, az Amazon, a Facebook és az Alphabet várva várt gyorsjelentése esedékes. Vagyis a világ négy legértékesebb vállalatáé.

Esik a DAX, a BUX és a forint

Ma a német tőzsde a fő visszahúzó erő, a DAX 1,7 százalékos mínuszban van. Párizsban 0,7, Londonban 0,9, Milánóban 1,1, Madridban 1,7 százalék a süllyedés. Varsó is alulteljesítő 1,7 százalékos eséssel. Budapest inkább átlag körüli, 1,1 százalékos indexsüllyedést mutat. A Richter és a Telekom stagnál, az OTP 1,2 , a Mol 0,7, a CIG Pannónia 2,3 százalékos esést szenved el.

A 4ig ismét tendert nyert, aminek értéke 1,1 milliárd forint. A forint gyengülésbe kezdett, a 346,1 forintos euró 1,3 forintos drágulás. Esnek a nemesfémek és az olaj, utóbbi egy százalék körüli mértékben. A dollár szerény erősödést mutat.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Óriási gyorsjelentés-dömping van, valószínűleg ez lesz a szezon legsűrűbb napja. Az elmúlt egy napban jelentett a Shell, a Total, a Fresenius, a Danone, a Volkswagen, a Heidelberg Cement, az Airbus, a General Electric, a General Motors, a Boeing, az Airbus, a Starbucks, a Qualcomm és még sokan mások. A Reuters szerint a kedvezőtlen gyorsjelentések okozzák az európai tőzsdék mai süllyedését, az amerikai Fed viszont alapvetően pozitív hatású volt, hozta, amit tőle vártak.

Nincs visszaút az online-ból

A Shopify és a PayPal is arról adott tanúbizonyságot negyedéves gyorsjelentésében, hogy a koronavírus rohamos ütemben felgyorsította az online kereskedelemre való átállást a vállalatok körében. A webáruházakat üzemeltető Shopifynál 71 százalékkal több új online boltot hoztak létre a második negyedévben, mint az elsőben. A PayPal-nál az aktív felhasználók száma 21 százalékkal nőtt év/év alapon. Ha pedig egyszer a világ így ráharapott az online kereskedelemre, akkor innen valószínűleg már nincs visszaút

– írta az Erste Befektetési Zrt.

Nagyot esett a Volkswagen részvénye, négy és fél százalékkal, mert a rossz jelentés mellé még osztalék-csökkentés is járult. A többi autógyártó részvénye is a vesztesek közé tartozik. A brit Lloyds Banking Group is veszteségessé vált, másfél százalékkal esik. De lefelé megy számos más európai bankrészvény, köztük a Raiffeisen, a nagy spanyol bankok és az Erste-csoport is. A Royal Dutch Shell olajkonszern meglepetésre el tudta kerülni a veszteséget, ám ez csak arra volt elég, hogy a részvény stagnáljon. A francia Total viszont súlyos veszteségről jelentett, de emelkedni tud.

A kevés jó hír közé tartozott a belga Anheuser-Busch InBev söripari vállalat jelentése, amely arról számolt be, hogy a sörkereslet júniusban szépen magához tért. A részvény hét százalékkal emelkedik, ennek nyomán más söripari részvények is pluszban vannak, például a dán Carlsberg. Tart a Puma tegnap kezdődött ugrása is a gyorsjelentés nyomán, ma is négy százalékkal megy fel a papír.

Sörök valahol Európában (Pixabay.com)
Sörök valahol Európában (Pixabay.com)
Öngól lenne a Big Tech korlátozása?

Tegnap az Amazon, a Facebook, az Apple és a Google vezérei beszéltek az amerikai törvényhozók előtt egy antitröszt-eljárás során.

Big Tech a Kongresszus előtt, jobbról-balról nyomás alatt, hogy túl nagyok és fel kéne darabolni őket. Pedig fogyasztók milliárdjai élvezik az olcsó szolgáltatást, amit nyújtanak. A szétszabdalásuk a kínai diktatúra malmára hajtaná a vizet, kínai, államilag szponzorált versenytársak lihegnek a nyakukban, lásd TikTok vs. Facebook. (…) Közben Kínában a nagy amcsi cégek tiltva vannak. A diktatúrákban a sajtószabadság utolsó mentsvára a könnyen hozzáférhető szociális média. (…) Vagy a magyar helyzet, ahol az autokrata rezsim által szétvert legolvasottabb online média maradéka egy sebtiben összeütött Facebook oldalon keresztül tud egyáltalán még kommunikálni

– írta Vakmajom (Hold Alapkezelő) a Facebook-on, a Wall Street Journal nyomán.

(A témában lásd cikkeinket: Eladnák a TikTok-ot, újabb nagy ugrás az elektromosautó-iparban, Túl nagy hatalma lett az amerikai techcégeknek)

Öt érv a dollár gyengülése mellett

Az elmúlt hetek egyik legfontosabb folyamata a dollár gyengülése volt, részben ez lehetett az oka például a nemesfémek drágulásának is, de az amerikai exportőrök részvényeire is jó hatással van. Következményei között említhető a dollárban eladósodott országok és vállalatok terheinek csökkenése.

Ezzel foglalkozik az Alapblog infografikája “óriási trendforduló címmel”. Öt érvet sorolnak fel a dollár gyengülése mellett, az első, hogy anticiklikus deviza. Ha javul a világgazdasági növekedés, akkor a dollár jellemzően gyengül. A második, hogy az amerikai ikerdeficit tovább növekszik. A harmadik, hogy a Fed kamatvágásokat hajtott végre, így eltűnt Amerika kamatelőnye a világ többi gazdaságával szemben. A negyedik a csökkenő kereslet az amerikai állampapírok iránt. Az ötödik pedig, hogy az amerikai vállalatok kevesebb külföldön megtermelt profitot visznek haza az USA-ba.

(Reggeli koronavírus – körképünk itt olvasható.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG