Amerikában ismét emelkednek a részvényárfolyamok, az S&P 500 index 0,8, a Nasdaq Composite 1,1 százalékkal megy fel. Ebben döntő szerepe lehet a hatalmas mennyiségű gyorsjelentésnek, amelyek érkeztek. Jelentett az AMD chipgyártó, a Shopify online piactér, a Spotify zenealkalmazás, a FireEye internetbiztonság-vállalat. A General Electric, a General Motors jelentése jobb lett a várnál, de ezeket a papírokat nem igazán veszik a befektetők. A Boeing a várakozások alatt teljesített és újabb termelés-visszafogásokat jelentett be.
A Fed nyíltpiaci bizottsága ma ülésezik, erről hírek este nyolc után várhatók magyar idő szerint. A Fed elnöke ezután sajtótájékoztatót tart. Az olajárak egy százalékos pluszban vannak, miután az American Petroleum Institute a múltheti olajkészlet meglepően nagy csökkenéséről számolt be.
Felülteljesített a BUX
Európában az indexek még mindig nem találják az irányt, csökkent a német, holland, svájci, belga index és a dél-európai tőzsdemutatók. Emelkedett viszont Párizs és minimális mértékben London. A lengyel index éppen, hogy tartani tudta magát, de Budapesten a BUX index fél százalékkal ment fel, ezzel túlteljesítve Európa nagy részét .
A vesztes az OTP volt, 2,4 százalékkal ment le, bár ahogy arról délelőtt beszámoltunk, ez elsősorban az európai bankszektort ért hatások eredménye lehetett. A Richter 3,4 százalékkal ment fel, a Mol 2,4 százalékkal drágult, a Telekomnak már csak 0,3 százalék plusz jutott. A valószínűsíthető nagybefektetői bevásárlás miatt a Waberer’s kilenc százalékkal ugrott meg. A vesztesek között a CIG Pannonia említhető -2,8 százalékkal.
Újra erősebb a forint
Az euró/forint délelőtt gyengélkedett, délutánra azonban erősödött fizetőeszközünk, pont 346 forint az euró. Ez 80 filléres csökkenés a tegnap esti állapothoz képest. Az arany ma is emelkedik, 1953 dollár az ára, az ezüst azonban szerény mínuszban van. Nagyot esett a palládium, 6,6 százalékkal 2208 dollárra, a platina is 2,8 százalékkal, 959 környékére ment le. A Bitcoin szépen tartja magát, 11 000 dollár környékén.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Eközben az amerikai politikusok nagy vitát folytattak a készülő gazdaságélénkítő csomagról. Sürgeti őket azonban az idő, mert az előző segédprogram kifut, például megszűnnek egyes munkanélküliségi támogatások.
Vallatják az óriásokat
Négy amerikai óriásvállalat, az Amazon, az Apple, az Alphabet és a Facebook vezetői jelennek meg ma az amerikai képviselőház jogi bizottsága előtt egy monopólium-ellenes (antitröszt-) eljárás során.
A kérdés gyakorlatilag az, hogy nem váltak e túlságosan is hatalmassá. A Bloomberg.com szerint Jeff Bezos, a világ leggazdagabb embere a cégét amerikai sikertörténetként szeretné bemutatni. Mark Zuckerberg elsősorban az iparágra Kína felől fenyegető veszélyekre szeretné felhívni a figyelmet. (Mint a TikTok.) Tim Cook pedig az Apple Appstore alkalmazását szeretné védelmébe venni az előre kiszivárogtatott beszédek alapján.
Aligha független ettől az, hogy a TikTok alkalmazás tulajdonosa, a ByteDance cég megszellőztette a népszerű közösségi média eladását. A TikTok állítólag 50 milliárd dollárt ér. Az amerikai tinédzserek körében is rendkívül népszerű alkalmazás komoly politikai nyomás alatt áll. A lehetséges vevők között amerikai pénzügyi befektetőket említenek, a Sequoia és a General Atlantic cégeket, amelyek állítólag már meg is környékezték az eladót.
Pótolja a BMW a hiányzó láncszemet
A BMW autógyár akkumulátor-gyárat épít München közelében, amelynek nagy részét a német adófizetők fogják fizetni – írja német N-tv.de. Parndorfban 2022 végétől 50 dolgozó fog újrahasznosítható akkumulátorcella-prototípusokat fejleszteni és szériában gyártani. Ezzel a BMW menedzserei szerint az elektromos autók előállítási folyamatának utolsó hiányzó láncszemét is lefedik majd. A BMW 110 millió eurót fektet a az üzemegység építésébe.
A német szövetségi állam és a Bajor Szabadállam 60 millió euróval száll be 70-30 százalék arányban. A beruházás kapcsolódik egyébként az IPCEI európai uniós beruházási programhoz is. Ennek keretében a német állam másfél milliárd eurót bocsát különböző vállalatok rendelkezésére.
A Tesla újabb nagy húzása
A General Motors a második negyedévben nettó 806 millió dolláros veszteséget ért el. Az elemzők azonban ennél jóval nagyobb mínuszra számítottak a több hetes termelésleállás miatt, ami a karantén idején történt. A részvény közel három százalékos pluszban van. A jövőre vonatkozó prognózisra az autóóriás nem vállalkozott. A cégnek azonban 30,6 milliárd dollárnyi likvid eszköz állt rendelkezésére a negyedév végén.
Elon Musk ismét átrendezheti az autógyártók piacát? – tette fel a kérdést az Equilor Befektetési Zrt. A vezérigazgató Twitter-üzenetében azt nyilatkozta, hogy a Tesla nyitott a szoftverlicencének értékesítésére, valamint hajtásláncok és akkumulátorok szállítására. A vállalat korábban már a Mercedesnek és a Toyotának is szállított akkumulátorokat. Park Chul-wan, a Seojeong Egyetem professzora szerint ha a Tesla beszállítóként is megjelenne a piacon, akkor az jelentősen csökkentené az iparág belépési küszöbét, ami kedvezően hatna az elektromosautó-startupok piacára.