Nem volt túl jó a hangulat ma az európai részvénypiacokon, de a mínuszok mérsékeltek maradtak. A zárásra a német DAX index stagnált, a francia és brit mutatók 0,3 százalékkal mentek lejjebb. Svájcban és Hollandiában emelkedést, Belgiumban és Ausztriában csökkenést láttunk. Nagyobb, 1,7 százalékos esést a spanyol mutató ért el, mivel Nagy-Britannia karantént rendelt el a Spanyolországból érkezőknek, és eltanácsolta polgárait az ibériai nyaralástól .
Az USA-ban jobb hangulatban vannak a tőzsdék, az S&P 500 fél százalékos, a Nasdaq Composite 0,7 százalékos pluszban van. Az amerikai befektetőknek azonban minden okuk megvan arra, hogy óvatosak legyenek. Szerdán a Fed fog ülést tartani, rengeteg gyorsjelentés jön, és készül az új kormányzati gazdaságélénkítő csomag.
Tovább szakad a dollár
Itthon a BUX index 0,4 százalékos mínuszban végzett, főleg a Richter 1,9 százalékos süllyedése miatt. Ebben szerepe lehetett annak, ami a devizapiacon történt, mivel a cég eredménye a dollárnak és az orosz rubelnek is ki van téve. Az OTP 0,2 százalékkal, a Mol 0,6 százalékkal emelkedett. A Magyar Telekom stagnált, az Opus másfél százalékkal, a CIG Pannonia 0,9 százalékkal süllyedt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint gyakorlatilag nem változott, 345,30 az euró ára, annyi, mint péntek este. Közel egy százalékkal süllyed a dollár az euróhoz képest, a nap folyamán megközelítette az 1,18-as szintet is.
Az elektromos autók felé indul a BMW
Komoly terveket dédelget a müncheni BMW autógyár, a teljesen elektromos meghajtású autók számát jelentősen növelni kívánja. Tíz év múlva összesen több, mint hétmillió elektromos BMW-járműnek kell majd az utakon futnia – jelentette be a konszern.
Az X1-es és az ötös sorozatok, amelyek a legnagyobb számban eladott BMW-modellek, elérhetőek lesznek teljesen elektromos, hibrid, dízeles és benzines változatban is. Tavaly a két és fél millió eladott BMW-járműből még csak 146 ezer darab volt elektromos meghajtású – írta az N-tv.de.
Új történelmi aranycsúcs
A gyengülő dollár persze jót tesz az árupiaci termékeknek, de nem mindegyiknek. Az arany árfolyama két százalékos ugrást hajtott végre, rövid időre átlépte az 1940 dollárt is, így az új történelmi csúcs a határidős piacon 1941,65 dollár lett. Az ezüst is legalább ilyen izgalmas, hét százalékos ugrással 24,7 dollárra is felment. A nemesfémek száguldásának okairól délelőtti tudósításunkban írtunk.
Az olajnak viszont nem tesz jót a bizonytalanság, valamint feltehetőleg a turizmusra leselkedő veszélyek, a romló vírushelyzet sem. Mindkét fontosabb olajfajta 1,7 százalékos mínuszban van.
A Bitcoin is csatlakozott az emelkedéshez, a pár nappal ezelőtti 9200 dolláros szintről ma délutánra 10 400-ra emelkedett. De valójában nem ő a főszereplő, a kriptodevizák emelkedését inkább az ether (ethereum) vezeti. A második számú kriptodeviza 320 dollár, több, mint 30 százalékkal ugrott meg egy hét alatt.
Gyorsjelentés-dömping és Fed lesz a héten
Az Amazon, az Alphabet, a Facebook, az Apple szerdán és csütörtökön fog jelenteni. Ehhez jön még egy egész sor hagyományos iparágakban működő részvénytársaság, mint a McDonald’s, a Pfizer, a Xerox, az AMD, a Starbucks és a Visa.
Szerdán a Federal Reserve fog ülést tartani, és bár a befektetők nem várnak tőle kamatváltoztatást vagy egyéb konkrét lépést, a jegybankkárok minden szavára figyelni fognak. Utalások vannak arra a sajtóban, hogy továbbra is támogató hozzáállást, lazaságot várnak a bankok bankjától. Ha nem így lenne, az vélhetőleg nagy csalódás lenne.
Itt az amerikai csomag
A vírushírek egyébként nem túl jók, bár az USA számos tagállamában kissé mérséklődött a járvány terjedése. Kínában hónapok óta nem látott számú új esetet találtak. Németországban, Bajorországban ismét volt egy nagyobb gócpont. Ausztriában is nő az esetek száma. Hong Kong is aggódik az esetszám emelkedése miatt, már a két főnél nagyobb összejöveteleket is megtilthatják, ami csak egy az újabb és újabb szigorítások sorában.
Amire a befektetők még borzasztóan odafigyelnek, az az Amerikában készülő következő mentőcsomag. Valamikor ma este várható, hogy a republikánusok bemutatják az ezer milliárd dollár (az angolban egytrillió dollár) környékére várt új gazdaságélénkítő csomagjukat. Sokan abban reménykednek, hogy bár ez egyelőre nagyon elmarad az ellenzéki demokraták által javasolt 3,5 ezer milliárd dollártól, végül a két csomag közelít egymáshoz. Vagyis a kormányt adó párt csomagja még fog nőni - írta a Bloomberg.com.