6p

Európa ma sem igazán találja az irányt, az egyik tőzsdén emelkedés, a másikon süllyedés van. A BUX-index enyhe mínuszban, rossz hírt kapott a Mol, mégis az OTP esik jobban. Adják az európai bankokat a gyorsjelentések nyomán. Meddig mehet még az arany? A forint minimális gyengülést mutat.

Vegyesen viselkednek a tőzsdeindexek Európában, a Stoxx 600-index gyakorlatilag nem változik. A német DAX egy-két ezrelékes mínuszban jár, a párizsi mutató viszont 0,7 százalékkal emelkedik, a londoni is 0,4 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek enyhe optimizmust jeleznek, főleg a technológiai szektorban.

Itthon a BUX-index 0,2 százalékkal esik, főleg az OTP két százalékos gyengülésének hatására. Egy százalék körüli pluszban van viszont a Richter és 0,7 százalékkal megy fel a Mol is. Hét százalékkal ugrik a Waberer’s, miután egy bejelentés alapján nagy változások várhatók a cég háza táján. (Waberer's-cikkünk.)

Ritka közlemény, ami megerősíti a spekulációt, hogy a főtulajdonos dolgozik a részvényeinek az értékesítésén írta a Random Capital reggeli hírlevele.

A Moltól ML gyerekeiig

A Mol talán a végre emelkedő olajár miatt drágulhat, más ugyanis ellene szól.

Nagyon rossz hírt kapott a Mol Horvátországból így délelőtti cikkünk címe. A közel 50 százalékos tulajdonában lévő horvát INA olaj- és gázipari társaságnak közel 45 milliárd forintnyi vesztesége keletkezett az idei első fél évben a koronavírus-járvány miatt kialakult válság hatására. Részvényekkel lepte meg Mészáros Lőrinc felesége a gyerekeiket írtuk tegnap este.

A forint minimális mértékben gyengül, 347,20 az euró ára. Újra pluszban jár az arany és az ezüst, bár ezt tegnap este egy kis visszaesés előzte meg, így nincs új rekord. Az olaj is egy százalék körüli mértékben emelkedik. Ismét gyengülő pályára állt a dollár. (A nemesfémekre visszatérünk a cikk végén, összefoglalónk az ezüstről pedig itt.)

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Bankok a célkeresztben

Vegyes vagy rossz hírek jöttek a bankszektorral kapcsolatban Európában. Tegnap az Európai Központi Bank a banki osztalékfizetések és menedzserprémiumok korlátozását szorgalmazta. Ugyanakkor a bankokat a hitelezésre próbálja ösztönözni. Ma jelentett a Deutsche Bank, a második negyedéve veszteséggel zárult, de ez jóval kisebb volt az egy évvel korábbinál. (Adózás előtt 158 millió euró a korábbi 3,2 milliárddal szemben.) A német sajtó ezt hajlamos úgy értékelni, mint a bank feltámadását, ennek ellenére a részvény egy százalékos mínuszban van.

A pénzintézet főleg a befektetési üzletágban keresett sokat, a tőzsdéken tapasztalható turbulenciák jót tettek neki. Összességében esnek a bankrészvények Európában, a Stoxx 600-bankindex egy százalék körüli mínuszban van. De nem megy jól az autóiparnak sem.

Nyakunkon a gyorsjelentés-dömping

Egyébként záporoznak a gyorsjelentések, csak néhány név a sok közül. Az Osram elektronikai gyártó számai jól sikerültek és vásárolják a papírt, a spanyol Telefonica részvényeitől viszont szabadulni próbálnak. Veszteséges lett a Puma, ám ezt a cég már jó előre beharangozta, így a részvénye 2,7 százalékkal emelkedik Frankfurtban. Nagyot esett a BASF német vegyipari konszern, főleg az autóipar csökkenő kereslete hatott rá negatívan. Jelentett a WizzAir, az eBay, az AMD, a Sanofi, a GlaxoSmithKline, a Visa és a Starbucks is.

Az USA-ban ma piacnyitás előtt várják a Boeing, a General Electric és a General Motors számait, majd holnap a technológiai nagyágyúk jönnek. Folyik a Fed kétnapos ülése is, amiről este jöhetnek hírek.

Rendszeresen oltatni kell majd magunkat?

A Covid-19 elleni oltás elkészülte az év végéig reális Anthony Fauci vezető amerikai járványügyi szakértő szerint. A Moderna cég oltóanyaga pedig ígéretes eredményeket hozott majmokon végzett kísérletek során. Hogy ne maradjunk rossz hír nélkül, a Pfizer szerint a vírus elleni oltásra valószínűleg újra és újra szükség lesz. A járvány a következő években újra és újra fellángolhat, nagyon valószínű, hogy az oltást rendszeresen be kell majd adnunk magunknak. Hasonlóan az influenza elleni szezonális oltásokhoz.

Min fog utazni James Bond?

A James Bond autójáról is ismert Aston Martin brit autógyártó súlyos veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni az első félévben. A cég azonban már a válság előtt is veszteséges volt. A forgalma az év elejétől kezdve 64 százalékkal esett vissza. A vállalat költségcsökkentésekre és átstrukturálásra, elbocsátásokra kényszerül.

Aston Martin (Pixabay.com)
Aston Martin (Pixabay.com)

Hiány lesz aranyból és ezüstből?

Az amerikai állami pénzverde, a U.S. Mint bejelentette, hogy csökkentette a viszonteladók által megvehető arany- és ezüstérmék számát, miután a koronavírus-járvány visszavetette a termelést – írta a Bloomberg.com. Annak érdekében, hogy a vírus ne terjedjen az alkalmazottak között, különböző intézkedéseket hoztak. Például nem tudnak egyszerre arany- és ezüstérméket gyártani, mindig csak az egyiket. Már eddig is volt arról szó, hogy a jelenlegi megnövekedett kereslet hiányt okoz a fizikai nemesfémek piacán. A határidős piacokon is kiszállítási problémák támadhatnak. Mindez valószínűleg tovább támogatja a nemesfémek árát.

A Goldman Sachs megemelte az aranyra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, azzal az indoklással, hogy a befektetők új tartalékdevizára vágynak. Az elemzői előrejelzés 2000 dollárról 2300 dollárra emelkedett unciánként, az ezüstre 30 dollárt adtak meg a korábbi 22 dollár után.

Sokezer dolláros aranyár?

Az indoklásban említik, hogy az USA jegybankja egyre inkább az inflációs célok irányába mozdul el, nő az ország belföldi politikai és szociális bizonytalansága, és tovább nő a koronavírus-fertőzések száma. Hatalmasra duzzadt az amerikai költségvetési hiány. Nő az igény a pozitív reálhozamot adó befektetések és a dollár alternatívái iránt – írta elemzésében Jeffrey Currie. Komoly kétségek merülnek fel, hogy az amerikai dollár hosszútávon is menedék valutaként tud funkcionálni – tették hozzá.

Előrejelezni persze bármilyen árakat lehet, erre jó példa ez az angol nyelvű gyűjtés. Itt nem kevesebb, mint 47 olyan prognózist sorolnak fel, amelyek legalább háromezer, maximum 20 ezer dolláros aranyárról szólnak a következő években, esetleg évtizedben. Sok ismeretlen mellett a listán azért van néhány elismert név is, például Peter Schiff vagy a Bank of America.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25100 24960 25320 -0,87% 0 0 5 226 780 170 HUF 2025-04-02 17:08:52
MOL 3062 3000 3148 +1,26% 0 0 4 051 103 984 HUF 2025-04-02 17:08:53
MTELEKOM 1572 1532 1630 -0,13% 0 0 2 761 509 918 HUF 2025-04-02 17:09:11
RICHTER 10410 10380 10520 -0,67% 0 0 1 886 275 270 HUF 2025-04-02 17:05:11
OPUS 550 528 554 +0,73% 0 0 127 388 905 HUF 2025-04-02 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Estére bombaformába került a forint, elesett a 400 eurós szint
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:11
A hazai fizetőeszköz egyetlen nap alatt nagyot erősödött, az euróval szemben megint a 400-as határ alé került.
Részvény / Deviza / Áru Trump szigorával szemben csak a Mol dacolt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:48
Az amerikai elnök büntetővámjainak híre rontotta a nemzetközi hangulatot, amitől rendesen megremegett a pesti börze, egy fő aktor kivételével.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi fordulat jöhet: már megkezdődött a helyezkedés
Csernátony Csaba | 2025. április 2. 11:55
Mindenki arra kíváncsi, hogy milyen feltételekkel indul az új kereskedelmi háború. A jövő pedig minimum kérdéses. 
Részvény / Deviza / Áru Erősebb lett a forint, mint amilyen korábban volt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 07:56
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG