Több okuk is volt rá a befektetőknek, hogy ma visszafogottan viselkedjenek, mint a szerdán esedékes Federal Reserve-ülés, a koronavírus-fertőzések számos országban újra növekvő száma, illetve a hét közepén érkező rengeteg fontos gyorsjelentés. Az európai tőzsdék végül vegyesen zártak, a német index nem ment sehova, a francia 0,2 százalékkal süllyedt, a brit pedig 0,4 százalékkal emelkedett. Felment a belga és a spanyol mutató, esett az olasz és az osztrák.
Az Egyesült Államokban inkább a mínuszok dominálnak, az S&P 500 0,2, a Nasdaq Composite 0,6 százalékkal ment lejjebb. Varsóban 0,4, Budapesten 0,6 százalékkal csökkent az index értéke. Az OTP fél százalékkal emelkedni tudott, de a Richter 2,2, a Mol 0,7, a Telekom 1,9 százalékkal ment lejjebb.
Új aranyrekord, gyengülő forint
A dollár gyengülése egyelőre megállt, ma minimális erősödést tudott felmutatni, az euró/dollár 1,1732. A forintnál trendforduló jelei látszanak, az euró 1,2 forinttal drágult, majdnem pontosan 347 forintba kerül. Az arany és az ezüst délelőtt még eléggé csúnya mínuszban volt, de később magához tért, és mindkettő pluszban van.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az arany 0,7 százalékkal 1944-re ment fel, az új történelmi rekordja azonban még kora hajnalban Ázsiában született, 1974,4 dolláron. Az ezüst ekkor a 26,26 dollárt is elérte. Mindkét nemesfém igen széles sávban mozgott, vagy inkább csapkodott a nap folyamán. A bitcoin is elérte a 11 ezer dollárt.
Egy jó jelentési szezon rossz napja
Ami a süllyedés okait illeti, az egyik az lehet, hogy egyes gyorsjelentések csalódást okoztak. Ilyenként említik a 3M és a McDonald’s jelentését, mindkettőnél elmaradt a profit a várakozásoktól. A Harley-Davidson veszteségessé vált, a járvány a kétkerekűek keresletének sem tesz jót.
A Pfizer viszont jó jelentéssel rukkolt elő, így három százalékos pluszban van a részvény. Emelte éves előrejelzését is a vérhígítók és a rákgyógyszerek iránti erős kereslet miatt. Hétfőn egyébként ez a cég is bejelentette, hogy a megkezdi a koronavírus-oltás széleskörű tesztelését.
A Refinitiv IBES adatai szerint az S&P 500 index vállalatai közül eddig jelentett 130, ezek 80 százaléka felülmúlta az elemzők – egyébként meglehetősen alacsony szintre levitt – becsléseit – írta a Reuters. Az utóbbi négy negyedévben egyébként ez az arány átlagosan 71 százalék volt, tehát a pozitív meglepetések rendszeresek, de az arány azért magas.
Nagy vita lesz ebből
A részvénypiaci hangulatot visszafogó tényező az is, hogy bár tegnap bejelentették a republikánusok gazdaságmentő csomagját a szenátusban, még igencsak éles vitáknak néznek elébe, amíg a javaslatból konkrét intézkedés lesz. A Bloomberg.com szerint még a kormányt adó republikánus szenátorok között sem mindenki van teljesen elragadtatva a javaslattól.
Ugyanakkor nagyon nagy a nyomás a törvényhozókon a megállapodás létrehozása érdekében, mivel az amerikai gazdaság kilábalása lassulni vagy megakadni látszik, és a korábbi élénkítő csomag elfogy.
Újra Pekingben a vírus
Több országból is aggasztó hírek jöttek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban, például újra felbukkant Pekingben, ahol már három hete nem fordult elő. Hong Kongban újabb korlátozó intézkedéseket fogadtak el, Nagy Britannia döntése Spanyolországgal kapcsolatban pedig indulatos válasz reakciókat váltott ki Madridban. (A britek karanténba küldik a Spanyolországból érkezőket.)
Ugyanakkor az USA egyes tagállamaiban valamelyest mérséklődni látszik a járvány intenzitása. Azt feltételezik, hogy az eddigi intézkedéseknek elkezdett látszani a hatása.