Szolidan emelkednek az európai részvénypiacok, a német index 0,4 százalékkal megy fel, ennyivel javul az Stoxx 600 index is. Kisebb süllyedés látható Párizsban és Bécsben, Milánóban és Varsóban. Az amerikai határidős indexek alig változtak. A tegnapi nagy esés után ma fél százalékkal emelkedik a spanyol index. Madrid hevesen küzd azért, hogy a gazdasága 12 százalékát adó turizmust ne sújtsák korlátozásokkal a többi országok.
Itthon a BUX index kevéssel 11 óra előtt lényegében nem változott, mindössze két pontos mínuszban volt. Az OTP és a Mol fél százalék körüli pluszban, a Richter 0,3 százalékos süllyedésben tartózkodott. Egy százalékkal esett a Magyar Telekom, pár ezrelékkel az Opus. A CIG Pannónia két százalékkal esik (ehhez kapcsolódó cikkünk: Mészáros Lőrincék lapátra teszik biztosítóik vezetőit).
Pihenőt tart az arany, az ezüst, a forint
Több eszköznél is enyhe visszarendeződés látható az elmúlt napok folyamataihoz képest, ilyen például a dollár, amely kissé erősödik, korrigálva az elmúlt napok meredek esését. A forint is újra gyengül, 60 fillérrel többet, 346,4 forintot kérnek az euróért. Az arany, amely tegnap csúcsot döntött, ma 0,6 százalékkal 1919 dollárra süllyed. Az ezüst a tegnapi hét százalékos ugrás felét adja vissza, 3,3 százalékkal lejjebb van, 23,7 dollár. Alig történik valami mostanában az olajpiacon, a WTI szerény mínuszban, a Brent enyhe pluszban van. (A nemesfémekről lásd: Megjött az arany új aranykora, vagy a dollár összeomlását látjuk?)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az Equilor Befektetési Zrt. a forintról azt írja:
A tegnapi kereskedésben megtörtént a rövid távú fordulat, nap végén 345 felett zárt a jegyzés. A pozitív korrekció folytatódhat a 347,50-es szint irányába, ahol megakadhat a mozgás, de a későbbiekben áttörheti, és elérhető lehet a 350-es szint. Összességében egyelőre maradhatunk a 342-356-os sávban.
Itt a terv
A befektetők alighanem megelégedéssel nyugtázták, hogy tegnap az amerikai kongresszusban a republikánusok bemutatták az ezer milliárd dolláros gazdaságélénkítő tervet. Ez további kedvezményeket tartalmaz a munkanélküliek számára, 1200 dolláros fejenkénti csekket küld a legtöbb amerikai polgárnak, segíti a vállalkozásokat, intézményeket. (Utóbbiakat megvédeni készülnek a várható koronavírus-perektől.) Ez azonban még csak egy első lépés a demokraták 3,5 ezer milliárd dolláros gazdaságélénkítő terve felé vezető kompromisszum irányába.
Tízezreken tesztelik az oltásokat
Nagyobb csoportokon tesztelik az első oltóanyagokat.
A Moderna után pár órával a Pfizer és a BioNTech is bejelentette, hogy megkezdte vakcinájának végső, átfogó klinikai tesztjét, ami szintén 30 ezer alany bevonásával fog zajlani. A Moderna Hálaadás környékére várja a maga eredményeit, míg a Pfizer-BioNTech csapat már októberre. Ezzel a kínai vakcina-aspiránsok mellett már két amerikai (illetve a német BioNTech) készítmény is beszállt a végső versenybe, amihez hamarosan az Oxford és AstraZeneca által közösen fejlesztett vakcina is csatlakozhat
– írta az Este Befektetési Zrt.
(Reggeli víruskörkép: Átlépte a 650 ezret a koronavírus halálos áldozatainak száma)
Kevesebb luxus és bitcoin
Nehéz világ köszöntött az európai luxus iparág számára, miután az LVMH (a Louis Vuitton tulajdonosa) rossz gyors jelentést tett közzé. Ennek nyomán nemcsak ez a részvény esett három százalékkal, hanem a Gucci-t birtokló Kering és a francia Hermes, valamint a Moncler is.
A Bitcoin tegnap este megközelítette a 11 000 dollárt, ma 10800 körül jár. Az ether emelkedése viszont megállt, mára kissé süllyedt, 314 dollárra.
Pesszimista az Opel vezére
Michael Lohscheller, az Opel vezérigazgatója felettébb szkeptikus, szerinte a koronavírus-válság az autóiparban és vállalata számára még egyáltalán nem ért véget. A csúnyán összeomlott autópiac tartós magához térése egyelőre bizonytalan – mondta el a tulajdonos PSA konszern féléves számainak bemutatása alkalmából. Egy második korlátozási hullám szerinte ismét érzékeny kereslet-csökkenéshez és a beszállítói láncok megszakadásához vezethet.
Az Opel Egyébként a brit testvérvállalattal, a Vauxhall-al az év első hat hónapjában a koronavírus-válság ellenére 110 millió eurós operatív nyereséget ért el. Viszont csak 266 ezer autót adott el a két márka együtt, ami 53,1 százalékos zuhanás, nagyobb, mint a PSA konszern többi márkáinál.
A PSA csoportszintű nyeresége 67,5 százalékkal 595 millió euróra zuhant a félév során. A Peugeot, Citroen és Opel márkákról ismert konszern forgalma 34,5 százalékkal 25,1 milliárd euróra esett vissza. A jelentés kiemeli, hogy az Opel már az ötödik egymást követő félévben volt nyereséges.
Fizet a VW, mint a katonatiszt
A Volkswagen a károsanyag-kibocsátási botrány kapcsán az USA-ban 2016 óta több mint 9,5 milliárd dollárt fizetett vissza – közölte a Federal Trade Commission (FTC) nevű hivatal. Korábban a német autógyártót azért fogták perbe, mert megtévesztette a vevőket a tiszta dízelüzemű járművekre vonatkozó reklámjaival. A vevők választhattak, hogy visszaadják az autójukat vagy annak átalakítását kérik. Az érintettek több mint 86 százaléka a visszaadás mellett döntött.