Rossz volt a hangulat ma Európában és Amerikában egyaránt a tőzsdéken, amit legalábbis kontinensünkön magyaráz a közelgő olasz népszavazás. A német DAX egy százalékkal esett, a francia CAC 0,3, a brit FTSE 100 pedig 0,5 százalékkal.
Az amerikai indexek közül este hat előtt nem sokkal az S&P 500 0,1 százalékos, a Nasdaq 0,9 százalékos mínuszban volt, a Dow Jones ipari átlag viszont 0,4 százalékos pluszban. A hangulatot ronthatta, hogy a becsléseknél többen kértek munkanélküli segélyt az USA-ban.
A Mol tartotta meg a BUX-ot
Budapesten csak 16 ponttal esett a tőzsdeindex, ami százalékban elhanyagolható és sokkal jobb a nyugat-európai tőzsdék teljesítményénél, de ezzel kissé 30 ezer pont alá süllyedt az index. A lengyel WIG 20 eközben 0,8 százalékot esett. A BUX szinten maradása a Molnak köszönhető, amely, aligha függetlenül az olaj drágulásától, 0,9 százalékkal 18 610 forintra ment fel. Az OTP lényegében stagnált, öt forinttal 7961 forintra emelkedett. A Richter 0,9 százalékkal 5844 forintra, a Telekom 0,8 százalékkal 488-ra süllyedt.
Alaposan elgyengült a forint
A forint viszont nagyon elgyengült, hasonlóan egyébként a zlotyhoz, de nem annyira, mint a török líra. A lengyel pénzből 0,5, a magyarból 0,4, a törökből mintegy két százalékkal többet kellett adni egy euróért, este fél hatkor 314,10 forint volt a közös európai pénz értéke. Pedig reggel még 312,50 körül nyitotta a kereskedést, maximuma 314,30 közelében volt. A dollár átmenetileg másfél évtizedes csúcsra jutott 296 forint 74 filléren, este azonban csak 295,60 volt.
Az olaj tovább száguldott az OPEC-megállapodás másnapján, a szerdai 8-9 százalék után csütörtökön újabb 4-5 százalékos pluszban van. Ezzel a WTI 51,70, a Brent 54,30 dollár körül jár. A nemesfémek tovább szenvednek, sem az erős dollár, sem az emelkedő kamat, sem a viszonylag jól teljesítő részvénytőzsdék nem tesznek jót nekik.
Sokat csalnak az OPEC-tagok
Az Equilor szerint a további olajár-emelkedés lehetősége limitált, mert az OPEC-tagok a múltban is hatalmas arányban csaltak a hasonló megállapodások során, másrészt a megállapodásból kimaradt USA termelői kitölthetik a keletkező űrt.
Tovább gyengült a forint az euró ellenében, a 315-ös szint elérhető közelségbe került az olasz népszavazás előtti kockázatkerülő magatartás miatt – írta az Equilor blogja. További csapongó kereskedésre számítanak a következő 20 napban, az EKB és a Fed kamatdöntő ülései dominálják majd a trendeket. December 20-án pedig a magyar jegybank közli új előrejelzéseit és a következő 3 hónap korlátozásait az irányadó jegybanki eszközzel kapcsolatban.
Kilőtt a Wizzair
Az euró/forint 313 fölé kapaszkodott, ahol négy hónapja járt utoljára – írta még reggel az Erste Befektetési Zrt. „Napokkal ezelőtt is ezt az irányt tartottuk valószínűnek és még mindig van tér felfelé a 316-os ellenállásig” - tették hozzá.
Európában az olajcégek részvényei emelkedtek erősen, de a bankok is majdnem utolérték őket. A Wizzair 3,4 százalékos emelkedéssel zárt, miután a Goldman Sachs is vételre ajánlotta. Előző nap a többi légitársaság is drágult, talán a Lufthansa-sztrájk befejezése miatt.
Nyomdát vegyenek
Az Állami Nyomda rendkívül vonzó osztalékkal kecsegtet a KBC Equitas szerint, a jó harmadik negyedéves gyorsjelentésének fényében módosították idei előrejelzésüket, illetve a következő évekre vonatkozó prognózisukat. Fair értékbecslésüket 1250 forintra emelték a korábbi 1190 forintról, és 85 forintos osztalékfizetéssel kalkuláltak a 2016-os év után. Ez pedig a jelenlegi árfolyammal számolva 7,9 százalékos hozamot jelentene, így most is vételre javasolják a részvényt.