1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Equilor szerint a Széll Kálmán 2.0 intézkedéseinek többsége nem, vagy csak közvetve érinti a vállalati szektort, de néhány döntés közvetlen hatással bír a magyar tőzsdei vállalatokra. A legfájdalmasabb pont, hogy a 2010-es válságadókkal szemben a mostani felállás nem tartalmaz konkrét kivezetési időpontot az új terhekre. A terv készítői nem számolnak az IMF-megállapodás kedvező hatásával.

Makrogazdasági szemszögből nézve vélhetően elegendő lesz arra a mostani intézkedéscsomag, hogy a túlzottdeficit-eljárás és a kohéziós alap támogatásai kapcsán pozitív fordulat következzen be – írja az Equilor elemzése. Az viszont még kérdéses, hogy a pénzügyi tranzakciós adó vagy a két forintos távközlési adó minden ponton megfelel-e az uniós szabályozásnak. A program összességében javíthat hazánk befektetői megítélésén, az igazi előrelépést azonban most az EU/IMF-hitelcsomag aláírása jelentené.

Hozamok vs. EU/IMF-megállapodás

Az NGM-ben tegnap az új Széll Kálmán-tervvel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetésen fény derült arra, hogy a prognózisok során a kormányzat lényegében az egy hónappal ezelőtti hozamszintekkel kalkulált – írja a brókercég. Ez egyrészt kedvező, hiszen egy globális hangulatjavulás, vagy éppen a hazai gazdasági aktivitás bővülése a tervezettnél kedvezőbb költségvetési számokat hozhat.

A másik olvasatban azonban kiábrándíthatja a szereplőket, mivel ez burkoltan azt is jelenti, hogy a kormányzat rövid távon nem számol az EU/IMF-megállapodással, ami érdemben csökkentené a hozamokat (és a kamatkiadásokat is). Az Equilor Befektetési Zrt. véleménye szerint a prudencia és a konzervatív becslés jegyében kézenfekvőbb a piaci hozamokkal kalkulálni, mert ellenkező esetben túlzottan optimistának és ezáltal hiteltelennek tűnne az egész konvergencia program, ami már rövid távon is negatív folyamatokat eredményezne a hazai pénzpiacon.

Hogyan hat ez a tőzsdei cégekre?

A brókercég szerint az intézkedések döntő többsége nem, vagy csak közvetve érinti a vállalati szektort, azonban néhány döntés közvetlen hatással bír a magyar tőzsdei vállalatokra. A legfájdalmasabb pont, hogy a 2010-es válságadókkal szemben a mostani felállás nem tartalmaz konkrét kivezetési időpontot az új terhekre vonatkozóan, ami a vállalati tervezés mechanizmusait is megborítja.

Ráadásul az elemzők által a vállalati eredményekre adott konszenzusértékek is markáns csökkenést szenvedhetnek el, hiszen a pénzügyi modellezésben már nem csupán 2-3 évre kell beilleszteni az új terheket. Az Equilor megvizsgálta, hogy miként érintik a bejelentett intézkedések a vezető magyar tőzsdei vállalatokat.

CIG: élet-képlet

A benyújtott program még nem tartalmazta azon intézkedés pontos részleteit, ami a biztosítási szegmens terheiről szól. Annyi azonban bizonyos, hogy a különadó, a baleseti adó és a katasztrófavédelmi hozzájárulás együttes összege csökken, ami a CIG Pannónia esetében is könnyebbséget jelent majd a tavaly 188 millió forintot kitevő összeghez képest (ez részvényenként három forint).

Az új szabályozás a nem-életbiztosítási ágra fókuszál, ezért rövid távon nem jelent drasztikus terhet a CIG Pannónia működését tekintve. A CIG esetében az új adó egy részvényre vetítve 1-2 forintot tehet ki éves szinten.

Egis, Richter: időkapszula

Sötét foltnak számít egyelőre a gyógyszeripar, mivel a tervezet nem tartalmaz konkrétumot a gyógyszerpiaci átalakításokról. Nem világos tehát, hogy a TB-betegek-gyógyszergyártók trióból pontosan ki milyen terhet visel a gyógyszerkassza átalakítása során. Annyi azonban bizonyos, hogy idén tízmilliárdos, míg 2013-ban 40 milliárd forintos megtakarítást tervez a kabinet ezen a fronton is. Az Equilor arra számít, hogy a Richter és az Egis árfolyamai továbbra is nyomás alatt maradnak.

Magyar Telekom: kettő(s) mérce

A Magyar Telekom idén várhatóan 27 milliárd forintot fizet távközlési szektoradó címén. Saját modelljében az Equilor 2013-tól nem kalkulált szektoradóval, de azt elképzelhetőnek tartották, hogy a költségvetési egyenleg alakulásának függvényében jövőre esetleg más formában visszatér az adónem.

Magyar Telekom-részvény részlete.

A hanghívásokra és az SMS/MMS-üzenetekre kivetendő két forintos adó már július 1-től életbe lép. Ez közvetlenül a felhasználókat érinti, de marketing okokból kifolyólag látnak arra esélyt, hogy ennek egy részét a Magyar Telekom átvállalja majd. Számításaik szerint a Magyar Telekom ügyfelei 25,6 milliárd forintot fizethetnek évente, amelynek fele terhelheti a Telekom profitját. Ez idén hat forinttal, jövőre pedig évi 12 forinttal ronthatja az egy részvényre jutó eredményt, ami még mindig kevesebb az eredeti távközlési szektoradónál.

Ez ahhoz is vezethet, hogy a vállalat 2013-ban nem emeli meg majd osztalékfizetését a jelenlegi 50 forintról, ezért az osztalékot favorizálók egy része elpártolhat a társaság részvényeitől. Az osztalékfizetés mértéke ugyanakkor közvetlenül nem érinti a vállalatértékelési modelleket, hiszen abban mindig is a megtermelt készpénz (free cash flow) a mérvadó. A jelenlegi kötvényhozamok (8,9 százalék körüli öt és tíz éves hozamok) mellett az elemzés szerint továbbra sem vonzó a Magyar Telekom árazása, ezt az ellentmondást vagy a Telekom részvények áresése vagy a kötvénypiaci hozamszintek csökkenése oldhatja fel.

Robin Hood befűtött a Mol-nak

A Mol 2011-ben 22 milliárd forintot fizetett energiaadó címén, a kiskereskedelmi szektorra kivetett teher pedig ezen felül majdnem hétmilliárd forint kiadást jelentett a vállalatnak. Robin Hood-adó (távhőadó) címén tavaly 800 millió forintot fizetett a társaság, ám az alacsony értéket egyszeri tételek segítették (az összeg 2010-ben még négymilliárd forintra rúgott).

A Robin Hood-adó kulcsának nyolc százalékról 16 százalékra emelése miatt 2013-tól hétmilliárd forintot meghaladó teherrel kalkulálnak, viszont megszűnik az energiaadó és a kiskereskedelmi tevékenységre kivetett adó is. Az Equilor úgy véli, hogy ez kedvezőtlenül érinti a vállalatot, mivel a befektetők a Molnál nem számoltak különadóval 2013-tól, ám az egy részvényre jutó teher 70 forint alatt marad éves szinten (Robin Hood-adó).

OTP, FHB: kezeket fel!

Nem állnak rendelkezésre még azok a kimutatások, amelyek bankonként tartalmaznák az átutalások, kártyás fizetések, készpénzfelvételek, csoportos beszedési megbízások és egyéb tranzakciók részletes adatait. A pénzügyi tranzakciós adó minimum 130 milliárd forintos bevétellel kalkulál 2013-tól, ami adott esetben 228 milliárd forintig kúszhat fel.

A becslésnél nem lehet kiindulni a bankadóból, hiszen azt a mérlegfőösszegre vetítve kell fizetni, míg ezen tehernél a tranzakciók száma a mérvadó. Az adó alanya és számos részlet továbbra is homályos, de az előzetes tervek szerint közvetlenül az ügyfelek viselnék a terheket. Elképzelhető, hogy bizonyos esetekben a bankok üzletpolitikai érdekből kompenzálják majd az ügyfeleket.

A rendelkezésre álló adatok alapján az Equilor 10-12 milliárd forintos teherrel számol az OTP-re nézve, az FHB-nál pedig egymilliárd forintos pluszköltséget jelenthet az adó. Az OTP-nél ez részvényenként 40 forintos terhet jelent, míg az FHB-nál 20 forint alatt marad évente. Ebben a kérdésben azonban még igen jelentős a becslési bizonytalanság, előrejelzésüket később pontosítják. (2013-ban még életben lesz a bankadó, ami 2014-ben uniós mértékűre csökken, ez tehát továbbra is terheli a bankokat.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 20570 20190 20580 +0,39% 20550 20580 6 166 462 550 HUF 2024-11-13 14:46:12
MOL 2628 2608 2636 +0,69% 2626 2630 697 572 130 HUF 2024-11-13 14:45:58
MTELEKOM 1210 1192 1226 +1,34% 1208 1210 1 084 675 034 HUF 2024-11-13 14:46:15
RICHTER 10800 10780 10940 -0,09% 10800 10820 1 336 059 750 HUF 2024-11-13 14:46:20
OPUS 523 521 525 -0,19% 523 524 43 041 010 HUF 2024-11-13 14:25:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
Részvény / Deviza / Áru Valaki állítsa meg a forintot!
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:14
Ez sem a magyar fizetőeszköz napja volt.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:59
Szembement a magyar tőzsde a nyugat-európai indexekkel. 
Részvény / Deviza / Áru Elmaradt a várttól a Richter, felrobbant a bitcoin ára
Eidenpenz József | 2024. november 12. 12:33
A Richter gyorsjelentésének néhány sora elmaradt az elemzők becsléseitől, de az idén azért így is szép növekedést mutatott a cég. Az euró/forint ma reggel is volt 411 felett, majd kissé visszasüllyedt. A bitcoin sorra dönti a rekordokat, a 89 ezer dolláros határ is elesett. A teljes kriptovaluta-piac értéke már három billió dollár felett van.
Részvény / Deviza / Áru A forint felköpött és aláállt
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 07:31
Még mindig 410-es szint fölött van az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Inkább felejtse el a forintot, rossz ránézni!
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 19:00
Nem találta magára a forint.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi magasságba jutott a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 639,59 pontos, 0,84 százalékos emelkedéssel, 76 890,10 ponton, történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Feljajdul, ha a forint árfolyamára pillant
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 16:59
Nincsen jó napja a forintunknak.
Részvény / Deviza / Áru Tart a Trump-eufória a tőzsdéken – a forint viszont menthetetlen?
Csabai Károly | 2024. november 11. 12:11
Az általános globális részvénypiaci raliból csupán ázsiai tőzsdék maradnak ki – a shanghaji kivételével –, a BUX is újabb rekordot döntött, ami ezúttal alapvetően a Richter-részvények érdeme. A forint viszont tovább szenved, az arannyal és az olajjal együtt esik az árfolyama. Nem úgy a kriptóké, amelyek újabb csúcsokra törnek, a Bitcoin jegyzése például átlépett egy elképesztő határt.
Részvény / Deviza / Áru Micsoda? 250 forint egy euró?
Privátbankár.hu | 2024. november 9. 09:27
Egy kulcsfigura vagy ezer forintba vagy 4 euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG