A piacokat hidegzuhanyként érte a brit népszavazás eredménye, de közben tovább bonyolódott a helyzet: az angolok millió tiltakoznak az eredmény ellen, a skótok pedig meg akarják vétózni azt, ha nem sikerül, elhagyják Nagy-Britanniát. A bizonytalanság tehát óriási: ki honnan lép ki, ki hova lép be, vagy hol marad. Ez egyrészt további eladásokat indukál, másrészt, ha felvetődik annak az esélye, hogy a brit kilépés mégsem valósul meg, akkor heves felpattanások is előfordulhatnak.
Nasdaq Composite |
Amerika pénteken még mindenesetre egy jó nagyot zuhant, ezúttal nem tudta magáról lerázni az európai hatást. A Nasdaq Composite 4 százalékkal zárt lejjebb, ezzel alá is került a 200 napos mozgóátlagnak, bár ezen most már annyiszor átkelt, hogy rövidtávon elvesztette a jelentőségét. Az S&P 500 eközben 3,6 százalékkal zuhant, ami ennél az indexnél meglehetősen ritka mérték. Ha fekete péntek nem is lett, hosszú idő után a legnagyobb egynapos esést láthattuk.
Ázsia már megnyugodott, kétségkívül ott nincs is túl sok jelentősége az eseményeknek, számukra az európai belügy. Ők fejlődnek tovább, a világgazdaság egyre nagyobb hányadát képviseli a kontinens. A Nikkei 2 százalékot erősödött, a kínai piacok 1-et.
Az európai tőzsdék ma újabb egy-másfél százalékos mínuszban vannak, érdekes módon ma Stockholm és Helsinki és 5 százalékot esik. A DAX 9455 ponton van, ismét mélyen alulmúlta a 10 ezer pontos kerek szintet. A BÉT reggel még egy kis optimizmussal nyitott, az OTP szép pluszban volt, de most már elfogyott a remény, az árfolyamok alig mutatnak változást péntekhez képest.
DAX |
Az arany továbbra is jól tartja magát 1330 dollár közelében, az olaj kevéssel 50 dollár alatt, a forint pedig 317 körül ragadt az euróval szemben.