Az európai tőzsdék meredek eséssel nyitottak hétfőn, aminek az elsődleges oka a vírushelyzet romlása. Az omikron-variáns miatt lezárásokat, korlátozásokat fontolgatnak több országban, illetve van, ahol már be is vezettek ilyet. Ezen kívül az USA-ban a Biden-csomag elfogadása is kérdésessé vált.
Így a német DAX index jelenleg 2,1, a francia és brit indexek 1,3-1,3 százalékos mínuszban vannak. Ez már némi javulás a reggeli, kora délelőtti állapothoz képest. Az amerikai határidős indexek is 1,3-1,5 százalékos mínuszban vannak.
Pozitív hír, hogy a kínai jegybank ma 2020 áprilisa óta először csökkentette egyéves irányadó kamatát, ez a problémás ingatlanszektort segítheti.
Kicsit jobb a forint helyzete
Itthon a BUX index másfél százalékkal esik, az OTP 1,6, a Mol 2,5, a Richter pedig 0,3 százalékkal süllyed. A 4iG és a Telekom 0,7, az Opus 2,2 százalékkal van lejjebb.
A forint még pénteken megerősödött, amiben szerepe lehet annak, hogy a kormány csökkentette a jövő évi hiánycélt. Főleg beruházások elhalasztásával érhetik ezt el. Az euró most is 367 forint, ma alig változik. A múlt hét közepén az árfolyam egy időre elérte a 370-et is, de azóta szolid, folyamatos csökkenést láttunk.
Lezárási hullám indul?
Az omikronról annyit biztosan tudni, hogy rendkívül gyorsan terjed, de azt még mindig nem, mennyire okoz súlyos eseteket. (Dániában például nem növeli a kórházba kerülők számát - a szerk.) Megismétlődni látszik az egy évvel ezelőtti helyzet, amikor szintén karácsony előtt kellett sok helyen szigorítani a szabályokon. A várható szigorúbb járványügyi intézkedések visszavethetik Európa és más régiók gazdasági fellendülését.
Hollandiában vasárnap teljes lezárás kezdődött, az alapvető üzletek kivételével az összes bolt zárva lesz legalább január 14-ig, ami több más európai kormánynak is mintául szolgálhat – írja az Investing.com.
Az Egyesült Királyság egészségügyi minisztere vasárnap nem zárta ki annak lehetőségét, hogy karácsony előtt további korlátozásokat vezetnek be. London polgármestere már rendkívüli helyzetet hirdetett a fővárosban. Az országban rekordot döntött a fertőzések és nem alacsony a halálozások száma, de a kórházi felvételek egyelőre a közelmúltban megszokott tartományon belül vannak.
Olaszországban a kormány új intézkedéseket fontolgat – jelentették helyi lapok.
Zuhan az olaj a lezárások miatt
Az olajárak zuhannak, öt-hat százalék közötti mínuszokat látni, mivel az energiahordozó kereslete visszaeshet a lezárások következtében. Például számos országban a légi közlekedésre bevezetett korlátozások tovább fennmaradhatnak, de egyes országokban az autóforgalom is csökkenhet.
Emelkedik viszont olyan “karanténrészvények” értéke, mint a Zoom, amelyek a távmunkából profitálhatnak. Nagyvállalatok sora hosszabbítja meg az otthoni munkavégzést, sokszor kötelező jelleggel.
Megint a Zoomon lógunk
A járvány után is releváns tényező maradhat a Zoom. Erről a társaság egyik ügyvezetője, Ricky Kapur beszélt egy pénteki interjúban – írta az Equilor Befektetési Zrt.
- A járvány lecsengése után egyrészt a vállalatok többsége fenntarthatja a hibrid munkarendet, amely egyfajta juttatásként értelmezhető a munkavállalók számára.
- Másrészt a kiskereskedelmi vállalatok folytathatják az online térben a terjeszkedést.
- Harmadszor az egészségügy és az oktatás terén is egyre inkább elterjedhetnek az online csatornák.
A pénteki kereskedésben közel tíz százalékkal emelkedett az árfolyam.
Soha nem volt még ilyen olcsó Isztambul
A török eszközök vesszőfutása nem ér véget, a devizájuk ma is közel hét százalékkal zuhan (19,7 líra egy euró), egy év alatt majdnem pontosan feleződött az értéke.
Az erdogani unortodoxia közepette a török részvények lírában emelkednek ugyan, de euróban számolva sohasem voltak ilyen olcsók. Ez látszik az egyik, eurós török részvényalap grafikonján is. (Az alap azonban hozamkifizető, így a hozamkat tőkésítve vélhetően az jönne ki, hogy a 2008-as válságban volt valamivel lejjebb is a befektetők vagyona.)
Vegyesen teljesítettek a vakcinagyártók
Egyre több országban biztatják a lakosságot egy újabb emlékeztető oltás beadására az omikron variáns terjedése miatt. A CDC a Moderna vagy a Pfizer használatát ajánlotta az amerikaiaknak, míg a Janssen vakcinától óva intette őket – írja a KBC Equitas.
A Pfizer és a Johnson & Johnson árfolyama a piaccal együtt esésnek indult, míg a Moderna árfolyama 4,5 százalékos emelkedést produkált pénteken.
Esnek a kriptodevizák is
Viszonylag nyugodt hétvége után ma a részvényekhez hasonlóan esnek a kriptodevizák is, a bitcoin 2,5, az ether 4,5 százalékkal (45 950, illetve 3772 dollárra). Egy hét alatt mindkettő hat százalék körüli mínuszban van. Ha a főbb kriptodevizák esnek is, mindig van aktuális őrület, egy hét alatt több mint húsz százalékkal emelkedett például az avalanche (AVAX) és a Terra (LUNA).
Egy perc alatt elkapkodták az Adidas virtuális cuccait
Sokan most NFT-ket gyűjtenek, amelyeket online játékokban vagy metaverzumokban lehet majd használni – vagy csak befektetésként. (Azt NFT-k – “non-fungible token” – egyedi, digitális műalkotásokat és más digitális javakat megtestesítő kriptoérmék.)
Az Adidas NFT-it – avatárokat, digiális Adidas-szerelésekkel – december 18-án a start után egy perc alatt elkapkodták, amiből a cégnek 23 millió dollárnyi bevétele származott.
Felesleges is lenne betiltani
Gita Gopinath, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza a kriptodevizák globális szabályozását szorgalmazta a tiltásuk helyett. Azzal érvelt, hogy ha az országok betiltanák a kriptoeszközöket, akkor semmiféle befolyásuk nem lenne olyan offshore tőzsdék felett, amelyekre nem vonatkoznak országuk szabályozásai. Ez azt eredményezheti, hogy teljesen a törvények figyelmen kívül hagyásával működnének tovább.
A Cointelegraph emlékeztet rá, hogy a Kínai Népi Bank (PBoC) ősszel hivatalosan is bemutatott egy sor új intézkedést a kriptók elleni küzdelem jegyében. A hónap elején az orosz központi bank megtiltotta a befektetési alapoknak, hogy bitcoinba fektessenek. Indiában pedig régóta hezitálnak a politikusok a tiltás és a szabályozás között.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.