Sell in May and go away?
A hétfői szünnap után ma újra kinyit a New York-i tőzsde. Összességében a májusi hónapot csökkenéssel zárhatja a New York-i tőzsde - ha azonban historikusan nézzük, ez még jó előjel is lehet.
A májusi csökkenés hátterében egyrészt a gazdaság alakulásával kapcsolatos okok állnak: a magas infláció növeli a tőzsdei vállalatok költségeit (is), a Fed további kamatemelések végrehajtására készül az infláció letörése érdekében, a magasabb kamatok azonban lassíthatják a gazdasági növekedés tempóját - most azt próbálják megbecsülni a piacokon, hogy ez a lassulás mekkora lehet. A gyengébb májusi tőzsdei teljesítmény hátterében emellett a "sell in May and go away" befektetői jelmondat is ott lehet - ebben a hónapban ezért hagyományosan pirosban zárnak a tőzsdeindexek. Annak, hogy ez mégis jó előjel lehet, a történelem az oka: azokban az években, amikor az S&P500 tényleg esett májusban, átlagosan 1,2 százalékos emelkedés kövekezett be a következő hónapban, az egész év során pedig átlagosan 3,4 százalékos plusz. A trendet vizsgálva mindenesetre már látszik a felfelé mutató irány.
Kínában egy fokkal jobb a helyzet, mint gondolták
A globális gazdaság szempontjából ma a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index volt fontos adat, amely az elemzői várakozásoknál jobb lett: 49,6 pontra javult az áprilisi 47,9 pont után. Ez ugyan még mindig nem haladja meg a bővülést előrejelző 50 pontot, de azt jelzi, hogy a koronavírus-járvány újabb hulláma által sújtott áprilisi teljesítmény után a vártnál jobb tempóban tér magához a kínai feldolgozóipar. A többi szektorban is látszanak a helyrerázódás jelei: a leginkább a szolgáltatóipar és az építóipar teljestményét jelző másik BMI-mutató 47,8 pontra javult.
Jól indul a nap Budapesten, kilőtt a Mol
Budapesten a bluechip-árfolyamokat (és így a BUX-ot is) a kedvezőbbé váló nemzetközi hangulat mellett a technikai szintek is segíthetik: az Equilor Befektetési Zrt. elemzője, Józsa Bence a nyitás előtt az MTI-nek adott kommentárjában úgy vélekedett, a vezető részvények közül az OTP árfolyamát a 8500 forint közelében lévő szint segítheti. A Mol árfolyamát a 2500 forintos támasz foghatja meg, ellenállás 2630 forintnál látszik. A Richter árfolyama a 7 ezer forintos szintig korrigálhat. A Magyar Telekom árfolyama a 380 forintos szintig emelkedhet az elemző szerint.
A nyitás utáni percekben a Mol nagy erősödéssel kezdett, 3 százalék fölötti pluszban, amely negyed óra alatt 4,5 százalékosra hízott; az OTP is erősödött másfél százalékot, a Magyar Telekom 0,3 százalékkal ért többet, mint a hétfői záráskor. A Richter árfolyama a tegnapi záróérték körül alakult.
A Mol erősödésének hátterében az olajembargó ügyében született megegyezés áll, Magyarország számára ugyanis kedvezően alakult a döntés.
Friss tőzsdei árfolyamok >>
Máris megdobta az olajárakat az embargó híre
Megszületett ugyanis a megállapodás az EU-s olajembargó ügyében, ennek hatására azonnal emelkedésnek indultak az olajárak - hívja fel a figyelmet reggeli összeállításában a KBC Equitas.
A Brent árfolyama így már 122 dollár felett tartózkodik, de a WTI is a 119 dolláros szinteket közelíti. Az embargó a csővezetékeken keresztül történő szállításra egyelőre nem vonatkozik, így Magyarország az eddigiekhez hasonló módon tudja beszerezni az orosz olajat, továbbá Szlovákia és Csehország is kivételt képez az olajembargó alól. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint így az Unió az Oroszországból származó olajimportot mintegy 90 százalékkal csökkenti az év végére. Az olajkészletszintek azonban globálisan is alacsony szinten vannak, a kínai korlátozások enyhülnek, és indul a nyári utazási szezon, miközben a kínálati oldalon a pluszkapacitások szűkösek, így több tényező is az emelkedés felé mutat jelenleg az olajpiacon - írja a KBC Equitas.
Fontos kamatdöntő ülést tart az MNB - erősödik a gyengélkedő forint
A forint szempontjából az MNB mai kamatdöntő ülése bír komolyabb jelentőséggel. A várakozások szerint lassít a kamatemelés tempóján az MNB. A KBC Equitas Nagy Mártont idézi - a kormány új minisztere a Reutersnek tegnap arról beszélt, hogy a korábban bejelentett különadók tovább erősíthetik a magyar gazdaság sokktűrő képességét, így a jelenlegi forintgyengülést nem tartja reális mozgásnak. A múlt héten jelentős gyengülést mutatott a forint az euróval szemben, hétfőn este is 395 forint felett járt az EUR/HUF árfolyama, kedden reggel viszont némi erősödés bontakozott ki a bankközi devizapiacon: az euró jegyzése 394 forint felé tart cikkünk publikálásakor.