(Fotó: BÉT) |
Tovább tartanak az izgalmas és turbulens januári napok, ma reggel is Kína adta meg az alaphangot, meg főleg a kínai hatóságok. A jüant ismét leértékelték kicsit, ami nagyon rossz üzenet a kereskedelmi partnereknek, de arról is árulkodik, hogy nagy lehet a baj a kínai gazdaságban.
A tőzsdei árfolyamok így újra mélyrepülésbe kezdtek, és a nemrég bevezetett rendelkezés értelmében hét százalék esés után fel kellett függeszteni a kereskedést egész napra. Így viszont a tőzsdenap mindössze fél óráig tartott, ami eléggé röhejes, hiszen bár más tőzsdéken is vannak hasonló szabályok, különleges helyzetekben ott inkább 10-20 százalékos elmozdulásokat engednek.
Van még egy Damoklész-kardjuk
Kezd bebizonyosodni, hogy nemigen lehet hatalmi szóval betiltani a tőzsdei áreséseket (hacsak nem az egész tőzsdével együtt). Mindenesetre felmerült, hogy ezt a hét százalékos automatikus felfüggesztést talán nem alkalmazzák tovább. Nem világos, mi lesz a nagybefektetők részvényeladási tilalmával, ami ma járna le, lehet, hogy a részvénycsomagjuk kisebb részét eladhatják majd.
Ez után nem csoda, hogy az európai tőzsdék is ismét jelentős eséssel nyitottak, nap közben a mélyponton egyes indexek 3-4 százalékos mínuszban is voltak. A nap végére javult a helyzet, de a DAX így is 10 ezer pont alá süllyedt és 2,3 százalékot esett. A CAC 1,7, az FTSE 100 2,0 százalékos mínuszban volt. Emelkedő részvényt alig lehetett látni.
A Richter majdnem megint alakított
Az amerikai tőzsdékre is átterjedt a rossz hangulat, az S&P 500 1,2, a Nasdaq 1,6 százalékkal süllyedt. Az Apple 100 dollár alá pottyant, a Facebook is vészesen közelít ehhez a határhoz. (Olvassa el a nagy informatikai cégekről szóló cikkünket is.)
A Budapesti Értéktőzsde főbb részvényei mostanában sokkal jobban teljesítettek az európai részvényeknél, tegnap még emelkedni is tudtak, miközben mindenütt másutt esőnap volt. Ma viszont minket is utolért az eladási hullám, ráadásul magas, 15 milliárdos forgalom mellett.
További árfolyamok>>>>>>>> |
A BUX index 1,7 százalékkal esett, amiben az OTP-é volt a vezető szerep, a részvény 3 százalékkal 5775-ig ment le. A Mol két százalékkal 13 980 forintra süllyedt, a Magyar Telekom egy százalékkal 405-re esett. A Richter kis híján újabb csodát művelt, a mostanában nagyon erős papír mindössze 0,1 százalékkal lett olcsóbb a zárásra, igaz, nap közben volt gyengébb is.
Apránként drágul az arany
A forint gyengült, hogy aztán ismét erősödjön, volt 316 felett is az euró, de este hatra visszaesett 314,40-re. A dollár nagyot gyengült az utóbbi napokhoz képest, az euróval szemben 1,0870-ig, pedig tegnap már az 1,0700-et ostromolta az ár. Így forintban is gyengült, 292-ről 289 közelébe.
Az olaj tovább esett, a 33 dolláros szintet is megközelítette, az arany viszont, mint menedékeszköz, lassan felfelé araszol, hetek óta először ismét elérte az 1100 dolláros szintet. Hat százalékkal drágult az amerikai gáz, úgy látszik, enyhül az El Niño-jelenség. Három százalékos mínuszban volt a réz, melynek nagyfogyasztója Kína.