4p
Oroszország nemcsak Szíriában aktív, az iraki Kurdisztánban is megvetette a lábát, befolyásra tett szert olajipari szerződésekkel. Pedig a régió 2003 óta az USA szövetségese volt. A Rosznyefty a Kreml kinyújtott karjaként, második külügyminisztériumaként működik. Az olajárat felhúzzák 100 dollárig?
Erbil

Miközben Oroszország szíriai szerepvállalásáról nap mint nap érkeznek hírek, valójában a szomszédos Irakban is legalább annyira meg akarja vetni a lábát, csak más módszerekkel – derül ki a Reuters tudósításából. A hírügynökség szerint októberben Igor Szecsin, a Kreml-közeli Rosznyefty olajóriás vezetője levelet írt az iraki kormánynak, amelyben a dél-iraki olajlétesítmények modernizációjára tett üzleti ajánlatot. Az irakiak azonban erre nem voltak vevők.

Ám a Rosznyefty az északi Kurdisztáni Regionális Kormánnyal (KRG) erősen együttműködik, amelynek területén szintén hatalmas olajlelőhelyek vannak. A tartományban van az iraki olajkészletek mindegy harmada. (Emlékeztetnek rá, hogy tavaly volt egy népszavazás a kurd területeken a függetlenségről, amelyet az iraki kormány nem ismer el, és csapatokat küldött a területre.)

Már tavaly szeptemberben megszellőztették, majd október 20-án bejelentették, hogy a Rosznyefty a Kurdisztánból Törökországba vezető olajvezetékben 1,8 milliárd dollárért 60 százalékos részesedést szerzett a KRG-től. Ez számos cikk és kommentár szerint legalább annyira politikai, mint üzleti sakkhúzás, amelynek célja Oroszország befolyásának növelése, megszilárdítása a Közel-Keleten, Irakban, Szíriában.

A Kreml kinyújtott karja

Kurdisztántól Venezueláig, Indiáig Moszkva a Rosznyeftyet használja fel külpolitikája eszközeként – írja a Reuters. (Venezuelában hatmilliárd, Indiában 13 milliárd dollárt fektet be a gigavállalat.) Kurdisztán esetében azonban ez egy hatalmas fordulat, hiszen az ország a 2003-as Iraki Háború óta az USA szövetségesének számított.

Az cégek nem minden művelete politikai, de ha Putyin úgy kívánja, politikai tranzakciókat végeznek – írja a hírügynökség.

Elfoglalja Kurdisztánt?

A kurdok kitartanak amellett, hogy szuverén joguk van más államokkal szerződést kötni, az iraki kormány pedig ezt törvénytelennek tekinti. Ugyanakkor az Iszlám Állam elleni harcban kiürült az iraki kormány kasszája, és nincs pénzük olajpiaci beruházásokra. A kurdok szemében pedig pozitív, hogy szinte csak Oroszország nem ellenezte az őszi függetlenségi népszavazást a jelentősebb államok közül.

“Az energiaóriás, amely elfoglalja Kurdisztánt” címmel a Mol kereskedője és Oroszország-szakértő, Katona Viktor írt nemrég az Oilprice.com-on cikket. Szerinte az orosz-kurd együttműködésre rossz idők járnak, amióta a bagdadi kormány októberben visszafoglalta a kirkuki olajlétesítményeket.

Három nagy gond is van

Három komoly probléma vár megoldásra. Az egyik az orosz vállalat öt kitermelési koncessziója, a másik a félgőzzel működő kurdisztáni olajexport teljes körű újraindítása. A harmadik pedig, hogy a Rosznyefty folyamatosan nagy összegekkel előfinanszírozza a kurdisztáni kitermelést.

A bagdadi kormány nem ismeri el a koncessziók törvényességét. Ugyanakkor több területen hajlandó együttműködni a Rosznyefttyel, sőt időnként úgy tűnik, már az orosz cég közvetít a kurdok és a központi kormány között. Amiből egész szövevényes viszonyok bontakoznak ki, de egy biztos: a nagyvállalat az orosz külpolitikai kiterjesztett karjaként működik.

100 dollár felé – egyensúlyba került az olajpiac?

Az OPEC célja, hogy a világ kőolajkészletei az öt éves átlag alá süllyedjenek, majdnem teljesült, már csak 12 millió hordóval vannak efelett – írja az Oilprice.com. A 2017 eleji átlag feletti plusz, amikor az OPEC a termelés-csökkentési megállapodásba belekezdett, még 340 millió hordó volt. Ezt állapította meg csütörtökön az OPEC technikai bizottságának (JTC) értekezlete. Ma az OPEC miniszterei tárgyalnak a követendő stratégiáról, bár nem biztos, hogy bármiféle ajánlás születik.

A napokban a 100 dolláros olajat sűrűn emlegetik a piacon, mivel a Brent 74, a WTI 69 dollár környékére, három és fél éves csúcsra jutott. Állítólag Szaúd-Arábia ezen szint elérésére törekszik, részben az Aramco tervezett részvényeladása miatt. Oroszország viszont ellenkezőleg, a kvóták emelésének híve.

Mások szerint ennyi áremelkedés és optimizmus után, miután erős vételi pozíciók épültek ki, éppen itt az ideje egy jelentősebb korrekciónak, ha csak átmeneti időre is. Az árfolyam tíz hónapja emelkedik, tavaly júniusban csak 42-43 dollár volt a WTI.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46290 45710 46390 +0,59% 46260 46290 1 785 531 300 HUF 2026-07-24 11:33:36
MOL 4442 4416 4464 -0,13% 4440 4444 1 016 520 392 HUF 2026-07-24 11:33:33
MTELEKOM 2664 2610 2674 +1,91% 2664 2676 245 584 302 HUF 2026-07-24 11:33:03
RICHTER 11680 11630 11820 +0,26% 11670 11680 581 679 390 HUF 2026-07-24 11:32:19
OPUS 360 358 365 +0,42% 360 365 6 846 955 HUF 2026-07-24 11:25:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyithat a budapesti tőzsde, Ázsiában zuhanással zárult a hét
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 09:06
Csütörtökön egyedül a Mol tudott erősödni a vezető magyar részvények közül az olajárak emelkedésének köszönhetően. Az ázsiai tőzsdéken érezhető volt a mesterséges intelligenciához és a chipgyártáshoz köthető részvények zuhanása, a szöuli tőzsde 5,7 százalékkal esett pénteken. 
Részvény / Deviza / Áru Lerajtolta a forint a legnagyobb devizákat pénteken
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 07:34
Mindhárom fő devizával szemben erősödött a forint, a dollár árfolyama 320 felé közelít.
Részvény / Deviza / Áru Nem ez volt Elon Musk napja a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 06:23
Mindhárom irányadó New York-i tőzsdeindex gyengült, a Tesla pedig különösen nagyot zuhant csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Trump gátlástalanul becsomagolta, majd egy kövér árcédulával piacra is dobja hatalmi játszmáit
Czwick Dávid | 2026. július 23. 19:46
Donald Trump amerikai elnök még a másodperc törtrészét is méregdrágán méri. Saját médiavállalata ugyanis kitalálta, hogyan lehetne még több pénzt kisajtolni a regnáló elnök kedvencévé vált közösségi oldalból. Ezt a felületet eleve a kényszer szülte, miután sorozatos, kétes megnyilvánulásai után annak idején Trumpot és fiókját korlátozták az X-en, vagyis az akkori Twitteren. A mostani „fejlesztés” viszont nem egyszerűen egy új termék, hanem egy eddig példátlan lépés egy végtelenül aggasztó irányba, mely a klasszikus tőzsdei működést és a kisbefektetők profitábilitását is zárójelbe teheti, a morális vetületről nem is beszélve.
Részvény / Deviza / Áru Nem tett csodát a forint, ennyit ér az euró csütörtökön
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 19:24
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A dráguló olaj mentette meg a Mol napját
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 17:51
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 589,38 pontos, 0,41 százalékos csökkenéssel 144 176,03 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Aggasztó áttörés: megint 100 dollár felett az olajár
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 15:32
Megint vadul száguldanak az olajárak: ez áll a háttérben.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol maradt talpon
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 14:48
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 5,09 pontos nyitás után csökkent csütörtökön kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlan olajárak: nagyon közel a 100 dolláros szint
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 11:52
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 5,09 pontos nyitás után csökkent csütörtökön délelőtt. A világpiaci kőolajárak megállíthatatlanul menetelnek a 100 dollár irányába, a forint pedig gyengül.
Részvény / Deviza / Áru Kezdhetünk aggódni? Durván elszállt a földgáz ára Európában
Eidenpenz József | 2026. július 23. 10:13
Az energiahordozók újabb árrobbanásán belül a kőolaj kismiska, kemény világ jöhet a benzinvásárlókra, és vége lehet az olcsó gáz korának. Nemcsak Donald Trump a hibás, több ellentétes hatás ütközik, az AI lehet a fő mumus az energiapiacon. Drága gázzal indulhat majd a tél, és még sehol se vagyunk a 2022-es árakhoz képest. Hogyan lehet földgázba fektetni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG